10 věcí, které vám můžou ušetřit peníze a nervy, když stavíte

←  BYDLÍM CHYTŘE  •  18. prosince 2024  •  3 min. čtení

Stavba nového domova vás bude stát hromadu času a peněz. Leckdy se proto stavebníkům nechce investovat další prostředky do stavebního dozoru nebo do promýšlení budoucí zahrady. Přečtěte si deset tipů, na co radši nezapomínat. Nakonec vám to totiž čas i peníze ušetří.

10 věcí, které byste měli vědět, když stavíte dům

1. I když stavíte sami, musíte mít projektanta

Kvalitní projekt si sami bez zkušeností a technických znalostí vytvoříte jen těžko. Pamatujte, že je lepší projekt na začátku radši 4× předělat, než později litovat nebo ho měnit během stavby. Každá změna ve schválených stavebních plánech znamená peníze navíc

A pozor! Projektová dokumentace nebývá zahrnuta v ceně domu ani u stavebních firem. Počítejte s částkou 70 000–200 000 tisíc korun.

2. Nezávislý stavební dozor ušetří spoustu problémů

Peníze, které investujete do dozoru, by se vám měly v konečném součtu násobně vrátit. Dozor ohlídá, že vás stavební firma neokrádá a použité materiály jsou kvalitní. Řeší, jestli stavba běží podle norem. A v případě komplikací vše vyřeší za vás. 

Pokud stavíte dům svépomocí, stavební dozor je nutností. Řeší totiž dodržování technických postupů a vede stavební deník, bez kterého není možné nemovitost zkolaudovat.

3. Vytvořte si rozpočet s polštářem. Nebudete pak překvapení

Než si vyběháte povolení a začnete stavět, můžou se ceny materiálů a pracovníků zvednout. Počítejte tak rovnou s vyšší cenou nejméně o 20 %. Následně se vám bude hodit ještě rezerva 10 % na nepředvídatelné výdaje.

4. Myslete na budoucnost. Jednou v domě třeba zůstanete sami

Nedělejte dům větší, než je nutné. Jednou děti odrostou a pak budete mít velký dům, o který se budete muset ve stáří starat. Navíc větší dům spolkne více peněz při stavbě i následném provozu.

5. Nechali jste si postavit hrubou stavbu? Netěšte se na bydlení zbytečně brzo

Dobře si rozmyslete, co si dáte vystavět – hrubou stavbu, dům k dokončení, nebo dům na klíč? A co přesně to u dané firmy znamená? Když v rámci šetření zvolíte hrubou stavbu, neznamená to, že uděláte jen pár úprav a za chvíli bydlíte. K vysněnému domovu máte daleko finančně i časově. Hrubá stavba pokryje jen 40 % nákladů.
 

6. Stavební parcela v inzerátu realitek ještě neznamená, že se na ní dá stavět

Zkontrolujte si pozemek. Ověřte si, že se nejedná o zahradu nebo pole. A že stavební pozemek nemá žádná omezení, která by vám bránila realizovat, co chcete (na některých pozemcích se například dá postavit jen malá chatka). Zjistěte, zda na pozemku není věcné břemeno či exekuce.

Cifry začnou naskakovat i v případě překvapení, jako je nesprávná půdní zkouška nebo neočekávané podmínky terénu, nezpevněná příjezdová cesta nebo nepřipravené přípojky a sítě.

7. Před stavbou se vyplatí mít promyšlenou zahradu

Můžete tak využít bagr (který stejně potřebujete přinejmenším pro základy) na vykopání díry na bazén a další terénní úpravy. Stejně tak mohou stavaři rovnou položit kabely do přístavku nebo zahradního domku. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou a dost ušetříte. 

8. Najmout si víc firem může být na škodu

Jednotliví dodavatelé můžou být v rozpočtu levnější. V případě komplikací ale těžko prokážete, kdo za škodu může. Představte si, že se vám vytvoří trhliny ve zdi. Může za to nekvalitní provedení stěn a izolací, špatný materiál, nebo zvolené technologie? Nejeden případ skončil u soudních znalců. Celý proces je pak delší a finančně mnohem nákladnější.

9. Opravdu musíte všechno platit sami? Nebojte se dotací

Podívejte se na příspěvky, které nabízí stát třeba na zateplení nebo solární energii. Vyhledejte si firmy, které tyto dotace umí zajistit, nebo se do zkoumání pusťte sami.

I přes spoustu mýtů může být dlouhodobě výhodnou cestou stavba udržitelného bydlení. Podívejte se na hlavní výhody.

10. Prozkoumejte různé možnosti financování vašeho bydlení

U hypotéky se dívejte na víc věcí než jen na výši splátky. Zaměřte se také na poplatky a další náklady s tím spojené. Také si předem dobře promyslete, jak vysokou částku jste schopní měsíčně splácet.

Co si z článku odnést?

  • Správný pozemek, projekt a finanční rezerva jsou u stavby domu klíčové.
  • Vyšší náklady na začátku (např. na projektanta nebo nezávislý stavební dozor) znamenají úsporu v budoucnu.
  • Najmout si více firem na jeden dům může být na škodu.
  • Na financování domu nemusíte být sami. Poraďte se s finančním poradcem nebo bankéřem, jaké řešení je pro vás nejvhodnější. Ptejte se na dotace od státu.

Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?

Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.

Doporučené

6 základních oblastí finančního zdraví, se kterými vám pomůžeme

Vyberte si, které téma vás zajímá.

Bydlím
chytře



Náklady, energie, udržitelnost 

Splácím
v klidu



Půjčky, splácení, sloučení 

Tvořím
rezervu



Spoření, tipy, finanční cíle 

Řeším
budoucnost



Investice, důchod, spoření 

Hlídám si
rozpočet



Příjmy a výdaje, daně, kapesné 

Jsem
v bezpečí



Pojištění, ochrana proti podvodům