Jak koupit nebo prodat nemovitost pořízenou na úvěr?

←  BYDLÍM CHYTŘE  •  16. července 2024  •  3 min. čtení

Chcete koupit nebo prodat dům či byt, který je zatížený hypotékou? Pak byste měli vědět, za jakých podmínek je to možné a na co si dát pozor. Přečtěte si, jak nejlépe postupovat, aby vše proběhlo hladce.

Sedm kroků, jak naučit školáky hospodařit s kapesným

Co je to nemovitost s hypotékou?

Když žádáte o hypotéku například na koupi rodinného domu a banka vám úvěr schválí, tak se váš budoucí dům stává takzvanou nemovitostí s hypotékou. Obecně řečeno jde o  nemovitost, která bance slouží jako zástava pro hypoteční úvěr.

Tato zástava je způsob, kterým si banka „kryje záda“. Pokud byste přestali splácet úvěr, banka by mohla vaši nemovitost prodat, a dostat tak zpátky peníze, které vám půjčila.

Proč o nemovitosti s hypotékou uvažovat?

Koupit nemovitost s hypotékou může být svým způsobem komplikované, zároveň to ale s sebou nese výhody, díky kterým se dá značně ušetřit.

K hlavním výhodám patří:

  • finanční úspora na poplatcích za sjednání nového úvěru,

  • finanční úspora na daních spojených s pořízením nové nemovitosti, 

  • starší hypotéka může mít oproti současným nabídkám nižší úroky.

Přečtěte si, na co si dát pozor před koupí nemovitosti.

Jak na koupi nemovitosti s hypotékou?

Jestli chcete koupit nemovitost s hypotékou, musíte se dohodnout nejen s prodávajícím, ale i s bankou, která úvěr poskytla. 

Ve výsledku má právě banka rozhodující slovo, jakým způsobem se prodej uskuteční. Buď bude souhlasit s převodem zástavního práva na nového majitele, nebo s předčasným splacením hypotéky

V případě hypoték využívá zástavní právo banka, a omezuje tak vlastnická práva dlužníka. Kryje se tím pro případ, že by majitel přestal řádně splácet nebo jinak porušil sjednané podmínky. Zástavní právo je uvalené na nemovitost a zapisuje se do katastru nemovitostí. 

Jak jednotlivé možnosti fungují konkrétně?

Možnosti máte následující:

Ve všech výše popsaných případech je nezbytné uzavření kupní smlouvy o převodu vlastnického práva k nemovitosti. Při převzetí hypotéky je nutné uzavřít i zástavní smlouvu o převodu zástavního práva k nemovitosti. Tyto smlouvy musí být ověřeny notářem a zapsány do katastru nemovitostí.

Před změnou bydlení si spočítejte, kolik byste za něj měli maximálně platit.

Na co si dát pozor?

Aby obchod s nemovitostí, která je zatížená hypotékou, proběhl bez zbytečných zádrhelů, je nutná spolupráce všech zúčastněných stran. Zároveň je důležité mít co nejvíc informací, mezi které patří především:

  • Výše zbývajícího dluhu a podmínky úvěru – porovnejte je s nabídkami jiných bank a rozhodněte se, jestli se vám vyplatí převzít nebo zaplatit hypotéku.

  • Stav nemovitosti a její tržní hodnota – nechte si udělat znalecký posudek nebo ocenění od realitní kanceláře. Zkontrolujte si také pravomocné stavební povolení a kolaudaci.

  • Historie vlastnictví a zástavy na nemovitosti – podle katastru nemovitostí se ujistěte, že nemovitost prodává její skutečný majitel a že na ní není žádná jiná zástava nebo exekuce.

  • Podmínky předčasného splacení úvěru – banky si mohou účtovat poplatek za ukončení úvěru před koncem doby splatnosti. Poplatek se může lišit podle typu hypotéky.

  • Podmínky nové hypotéky na koupi nemovitosti – ověřte si, která z následujících možností je pro vás výhodnější: nová hypotéka, kterou si můžete vzít v jakékoli bance (sama banka nastaví čerpání peněz z hypotéky, kdy část půjde na splacení hypotéky prodávajícího a část prodávajícímu na účet), nebo převzetí původní hypotéky od prodávajícího a dofinancování zbytku kupní ceny novou hypotékou.

Prodej či koupě nemovitosti (s hypotékou i bez ní) je vzhledem k finanční náročnosti samozřejmě velký životní krok. Proto stejně jako u řady jiných situací platí, že je vhodné nechat si poradit od odborníků v bance či jiných finančních specialistů.

Co si z článku odnést?

  • Nemovitost, která je zatížená hypotékou, slouží bance jako zástava pro hypoteční úvěr. Přesto se s ní dá obchodovat.

  • Hlavní výhodou nemovitosti s hypotékou je, že starší úvěr bude mít oproti současným nabídkám většinou nižší úroky. 

  • Při koupi i prodeji jsou dvě možnosti: převedení hypotéky na kupujícího nebo její splacení z celkové částky získané prodejem domu.

  • Pozornost věnujte například výši zbývajícího dluhu a podmínkám úvěru, stavu nemovitosti, její tržní hodnotě, historii vlastnictví, podmínkám předčasného splacení úvěru a podmínkám nové hypotéky na koupi nemovitosti.

Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?

Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.

Doporučené

Raději byste finance probrali osobně nebo po telefonu?

 Domluvte si schůzku na naší pobočce nebo přímo se svým bankéřem. ​

Chcete si raději promluvit po telefonu?​ Zanechte nám kontakt, ozveme se vám.

6 základních oblastí finančního zdraví, se kterými vám pomůžeme

Vyberte si, které téma vás zajímá.

Bydlím
chytře



Náklady, energie, udržitelnost 

Splácím
v klidu



Půjčky, splácení, sloučení 

Tvořím
rezervu



Spoření, tipy, finanční cíle 

Řeším
budoucnost



Investice, důchod, spoření 

Hlídám si
rozpočet



Příjmy a výdaje, daně, kapesné 

Jsem
v bezpečí



Pojištění, ochrana proti podvodům