Zkontrolujte údaje v katastru nemovitostí
Prvním a nejdůležitějším krokem je kontrola právního stavu nemovitosti, který zjistíte v katastru nemovitostí. Tam v listu vlastnictví najdete všechny podstatné informace. Výpis z katastru nemovitostí můžete také pořídit na pobočkách Czech POINT.
Dozvíte se v něm mimo jiné, jak původní majitel nemovitost získal nebo zda je nemovitost zatížena exekucí, soudním sporem, zástavou či věcným břemenem.
Prodej nebo nákup je samozřejmě možný i s věcným břemenem. Typicky jde třeba o příjezdovou cestu nebo inženýrské sítě na pozemku u domu či chaty, které využívají sousedé. Méně častý pak je například prodej nemovitosti s věcným břemenem užívání nemovitosti nebo dožití. Všechna tato břemena však přechází na nového majitele a je třeba s nimi počítat.
Nemovitosti zatížené soudním sporem nebo zástavou je lepší se vyhnout. Dávejte si také pozor, zda prodávající je skutečně jediným majitelem, nebo jestli nemovitost nemá více vlastníků. S prodejem by pak museli souhlasit všichni spoluvlastníci (pokud tedy nechcete odkoupit jen část od některého z nich).
Na cestě k vlastnímu bydlení vám pomůže i George s funkcí Moje plány. Zjistíte, zda si můžete dovolit hypotéku, a získáte užitečné tipy, jak se na pořízení bydlení finančně připravit.
Na cestě k vlastnímu bydlení vám pomůže i George s funkcí Moje plány. Zjistíte, zda si můžete dovolit hypotéku, a získáte užitečné tipy, jak se na pořízení bydlení finančně připravit.
V případě bytu najdete v katastru (kromě jiného) i potvrzení toho, že jde o bytovou jednotku. To si určitě ověřte, protože na trhu můžete narazit i na nabídky nebytových prostor, které se vydávají za byt. Kromě řady jiných nevýhod nezískáte na nákup nebytového prostoru hypoteční úvěr, se kterým lze financovat pouze nemovitosti určené k bydlení.
U družstevního bytu je pak navíc důležité prostudovat práva a povinnosti družstevníků. Pokud budete chtít družstevní byt pronajímat, zjistěte si, za jakých podmínek to družstvo umožňuje.
Zeptejte se také na hospodaření SVJ a výhled do následujících let včetně toho, jak ostatní členové společenství vlastníků hradí své závazky. Pokud by předchozí majitel SVJ byl dlužný, mohou chtít poté peníze po vás.
Řada věcí je u koupě domu podobná jako u bytu a v katastru nemovitostí se tak krom exekucí a dalších speciálně zaměřte na věcná břemena, která jsou u domů typická. Občas se také stává, že prodávající není majitelem anebo že dům vlastní více osob.
Vyplatí se také nahlédnout do územního plánu a zjistit, co daná obec plánuje v nejbližším okolí v následujících letech – především jestli se třeba v okolí neplánuje masivní výstavba nebo jiné rušivé prvky.
U koupě pozemku za účelem stavby domu si ověřte, že jde opravdu o pozemek stavební. Pokud koupíte parcelu, která je vedena jako louka, sad nebo jiná „nestavební“ plocha, nedostanete stavební povolení, i když vás bude prodávající přesvědčovat o opaku.
Stejně jako u domu věnujte pozornost tomu, co se plánuje v okolí. I v blízkosti pěkné stavební parcely se může brzy postavit průmyslová zóna či dálnice. Tyto údaje najdete v územním plánu a nahlédnout do něj můžete na příslušném obecním či městském úřadě.
POZOR – pokud je v katastru vyznačena takzvaná plomba, zpozorněte. Znamená to, že s danou nemovitostí se něco děje. Důvodů může být celá řada – od změny vlastníka přes zahájení soudního sporu až po uvalení exekuce.
Technický stav nemovitosti
Významný vliv na kvalitu vašeho bydlení také bude mít technický stav nemovitosti. Proto ideálně na kontrolu přizvěte odborníky, mohou vás včas upozornit na zdánlivě neviditelné technické nedostatky.
Především vhodné je to u starého domu, mohou totiž objevit například nutnost opravy střechy, zhoršenou statiku nebo jen špatný stav některých částí domu, které bude třeba v budoucnu rekonstruovat.
Řadu nedostatků vám však pomůžou najít i u bytu – například špatné rozvody, horší těsnění a hrozící plísně, nebo třeba ověří, zda velikost bytu odpovídá uvedené výměře.
Nezapomínejte na to, že nákupem nemovitosti výdaje nekončí. Bude ji totiž třeba opravovat a udržovat v dobrém stavu.
Energetická náročnost a pravidelné platby
Nebojte se ani říct si o vyúčtování za energie, ať vidíte, jaké budou reálné náklady spojené s bydlením v daném bytě nebo domě. Především u větších starších staveb či jednotek se částky mohou šplhat do vyšších jednotek tisíců korun za měsíc.
Před koupí se soustřeďte také na nedoplatky (a další poplatky či pokuty) spojené s nemovitostí. Typicky může jít právě o nedoplatky za energie předchozích majitelů.
Ať už kupujete dům, či byt, prostudujte si také PENB (Průkaz energetické náročnosti budovy). Tento průkaz vám řekne, do které třídy energetické náročnosti budova patří. Díky tomu budete vědět, jak nákladný, nebo naopak úsporný je provoz vaší budoucí nemovitosti.
Věděli jste, že na bydlení vyhovující ekologickým trendům můžete dostat lepší úrok pro hypotéku? Můžete využít příspěvek státu a ušetřit výrazně na poplatcích.
Co si z článku odnést?
- Vaše první kroky před koupí nemovitosti by měly vést na katastr nemovitostí, kde se dozvíte ty nejdůležitější informace.
- Zajímejte se hlavně, jestli nemovitost není zatížena exekucí, soudním sporem, zástavou či věcným břemenem.
- Před koupí bytu se ujistěte, že jde o bytovou jednotku, a před koupí pozemku, že je to pozemek stavební.
- Soustřeďte se také na technický stav nemovitosti a na případné nedoplatky, pokuty či dluhy spojené s nemovitostí.
Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?
Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.