Kurzovní lístek je něco jako ceník, který vydávají banky a směnárny, a ze kterého se dozvíte dvě hlavní věci:
- Za kolik českých korun (CZK) můžete cizí měnu nakoupit.
- A kolik českých korun (CZK) dostanete, když budete chtít cizí měnu prodat.
Příklad kurzovního lístku
*Aktuální kurzovní lístek najdete vždy na stránkách své banky.
To nejdůležitější hned na začátek
Nákup a prodej
Dva sloupce na kurzovním lístku vládnou všem. Jeden se jmenuje NÁKUP (Nakupujeme) a v něm najdete kurz, za který od vás banka nebo směnárna cizí měnu nakoupí neboli kolik CZK za cizí měnu dostanete. Druhý se jmenuje PRODEJ (Prodáváme) a v něm vidíte, za jaký kurz vám banka nebo směnárna cizí měnu prodá, tedy za kolik CZK cizí měnu nakoupíte.
Jak zjistit, který sloupeček se týká právě vás?
Existuje na to jednoduchá pomůcka. Kurzovní lístek je vždy napsaný z pohledu toho, kdo ho vydává, pro vás tedy platí opačně. Chcete-li cizí měnu nakoupit, zaměřte se na kurz ve sloupci PRODEJ, pokud chcete cizí měnu prodat, sledujte kurz ve sloupci NÁKUP.
Co dále najdete na kurzovním lístku?
Měna
V prvním sloupci najdete vždy unikátní 3písmenný kód cizí měny. Té se pak týkají všechny následující hodnoty v řádku. Pokud si tedy půjdete vyměnit eura za koruny nebo koruny za eura, bude vás zajímat řádek se zkratkou EUR. USD pak znamená Americký dolar, GBP je Britská libra. Směnárny obchodují většinou s menším počtem cizích měn, více cizích měn najdete na kurzovních lístcích bank.
Počet nebo množství
Sloupeček, který na kurzovním lístku nepoutá příliš pozornosti, je označen nadpisem POČET nebo MNOŽSTVÍ. I když není na první pohled zřejmé, hraje klíčovou roli, neboť udává, na kolik jednotek cizí měny se vztahuje daný kurz. U amerického dolaru (USD), britské libry (GBP) či eura (EUR) znamená číslo 1, že uvedená cena v sloupci PRODEJ se týká jedné jednotky dané měny.
Pro měny s nízkou hodnotou oproti české koruně se kurz uvádí na 100 jednotek, což usnadňuje výpočty. Příkladem může být kurz 6,64 Kč za 100 maďarských forintů nebo 15,51 Kč za 100 japonských jenů.
Změna
Ve sloupci ZMĚNA najdete informaci o tom, jak konkrétní měna posílila nebo oslabila, a to zpravidla za posledních 24 hodin. Díky tomu ihned víte, jestli vaše dnešní měnová transakce bude dražší nebo levnější, než by byla bývala včera.
Proč nemůžou být kurzy měn pořád stejné?
Jednoduše proto, že kurzy měn ovlivňuje řada faktorů, jako jsou měnová politika centrálních bank, fiskální politika vlád, očekávání hospodářského vývoje, výše inflace, měnové transakce investorů, ceny komodit, globální politicko-ekonomická situace a v neposlední řadě nabídka a poptávka.
Střed
Na kurzovním lístku najdete také sloupec STŘED, pomocí kterého se určuje rozpětí ke kurzům ve sloupcích NÁKUP a PRODEJ. Protože se však nejedná o obchodní kurz, nemusíte mu při směně věnovat zvláštní pozornost.
Devizy a valuty
Bankovní instituce uvádějí kurzovní lísek s dvojími hodnotami – devizovými a valutovými. Rozdíl mezi nimi je snadno pochopitelný.
Pokud proběhne směna bezhotovostně pouze na účtu, řídí se devizovým kurzem. Pokud budete měnit cizí měnu na pobočce a v hotovosti, řídí se tato transakce valutovým kurzem.
Proč jsou devizy levnější?
Devizový kurz je výhodnější než valutový, protože oběh hotových peněz s sebou nese rizika, jejichž krytí banky promítají i do směnných kurzů.
A jak tedy pracovat s kurzem v cizině?
Ať už jste v zahraničí na dovolené, nebo na služební cestě, můžete při platbě kartou nebo při výběru narazit na volbu, jestli chcete platit v místní měně nebo v korunách. Tato služba se nazývá Dynamic Currency Conversion, zkráceně DCC, a znamená dynamický převod měny.
Koruny vypadají lákavě, ale pozor – vždy si vyberte místní měnu, protože směnné kurzy u jednotlivých obchodníků mohou být v případě DCC nevýhodné.
Chcete mít jistotu, že v cizině nebudete platit v korunách? Jděte do George na detail platební karty, klikněte na Funkce a zde Transakce s převodem měny jednoduše zakažte.
Co si z článku odnést?
- Kurzovní lístek se mění každý den a ukazuje vždy aktuální směnný kurz vybraných zahraničních měn.
- Když nakupujete, sledujte kurz ve sloupci Prodej. Když prodáváte, sledujte kurz ve sloupci Nákup.
- Devizový kurz je výhodnější než valutový, většinou se tedy vyplatí provádět transakce v cizí měně bezhotovostně.
- Máte-li v zahraničí možnost volby, vždy si vyberte transakci v místní měně.
Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?
Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.