Obecně se hraní elektronických her nazývá gaming. Ti nejlepší hráči se následně sdružují do týmů a organizací a pořádají soutěže s mezinárodní účastí. Gaming na takto profesionální úrovni se pak stává esportem.
Gaming však není jen zábava. Je dokázáno, že hraní her podporuje rozvoj mnoha různých schopností. Hry jsou plné výzev a motivací, které posilují kognitivní, sociální a emoční dovednosti.
Co jste možná nevěděli o hraní elektronických her?
Rozvíjí strategické myšlení. Hry často vyžadují strategické plánování, rychlé rozhodování a posilují schopnost předvídat následky rozhodnutí a přizpůsobovat se změnám. Tyto schopnosti potřebuje každý z nás během celého života.
Zlepšuje rychlost reakcí. Například akční a závodní hry trénují hráče k rychlým a přesným reakcím. To má přínos v reálném životě v situacích, jako jsou řízení vozidla nebo sportovní výkony.
Podporuje kreativitu a řešení problémů. Hry povzbuzují hráče k experimentování, tvoření a hledání nových řešení pro různé výzvy a překážky.
Učí týmové spolupráci. Zejména v multiplayerových hrách je potřeba, aby spolu hráči kooperovali a komunikovali. Zároveň se učí odhadovat reakce spoluhráčů i protihráčů a přizpůsobují tomu osobní herní taktiku.
Vyžaduje uvážlivou práci se zdroji. V mnoha hrách se hráči musí naučit efektivně spravovat zdroje, plánovat rozpočty, investovat do růstu a reagovat na ekonomické výkyvy, aby dosáhli svých cílů ve hře.
V populaci 15–64 let hraje aspoň jeden den v týdnu 37 % lidí
Jste připraveni na výdaje?
Peníze na herní zařízení
Každá zábava však něco stojí a stejně je tomu i u elektronických her. Nejdříve si musíte pořídit zařízení, na kterém budete hrát. Rekreačním hráčům většinou stačí mobilní telefony, tablety nebo PC v základní sestavě. Náročnější hráči si však pořizují herní konzole nebo investují do speciálních herních počítačů sestavených na míru, a to včetně herních klávesnic a myší.
Peníze na pořízení her
Existuje velká skupina rekreačních uživatelů hrajících výhradně hry, které jsou zdarma. Ty jsou financovány reklamou, která na nás tu a tam vyskočí uprostřed hry. Hráč, který to s hraním myslí už trochu vážněji, si hry kupuje. Kvalitní hry však mají svoji cenu a není divu. Vývoj hry trvá i roky a skrývá se za ním nespočet mimořádně náročných výdajů.
Peníze na vylepšení ve hrách
Poté, co se zjistilo, že jsou lidé ochotni platit skutečnými penězi i za virtuální majetek, je možné téměř v každé hře přikoupit si různé add-ones, schopnosti, skiny, mapy, kouzla, zbraně, brnění, drahokamy a jiná herní vylepšení.
Tyto „malé“ výdaje se nazývají mikrotransakce a během roku se často mohou vyšplhat na vyšší částku, než stálo samotné pořízení hry.
Jak si usnadnit šetření v 5 krocích, se dozvíte v samostatném článku.
Jak si dobře zahrát, a přitom ušetřit?
Existuje způsob, jak si užít i kvalitní herní tituly, a přitom nevyhazovat peníze oknem? Samozřejmě. Pojďme se podívat na pár tipů pro běžné hráče, jak mít herní výdaje pod kontrolou.
Většina her běží ve velmi dobré kvalitě i na standardně výkonném počítači. Nemusíte tedy investovat do speciálních grafických karet a ultrarychlých procesorů, abyste si ze hry odnesli skvělý zážitek.
Nebojte se klidně koupit starší model herní konzole za polovinu ceny, nebo i nejnovější z druhé ruky. Poslouží vám roky. Za výhodnější peníze se také dostanete k méně aktuálním hrám, které jste si dřív třeba nemohli dovolit.
Důležité je nekupovat hry těsně po vydání. Vývojářská studia a distributor totiž musí co nejrychleji pokrýt náklady na vývoj hry a reklamní kampaň. Stačí pár týdnů a hra může být o pár stovek levnější. Zároveň se vyplatí sledovat stránky herních studií a platforem, které čas od času pořádají slevové akce.
Stanovte si měsíční limit herních mikrotransakcí – pro sebe i pro své děti. Pokud to vaše zařízení umožňuje, nastavte ho tak, abyste každý výdaj dítěte za herní vylepšení mohli potvrdit nebo zamítnout. Určení správného poměru je pak na vás.
V každém případě dbejte na to, aby nastavení finančních mantinelů pro herní mikrotransakce neohrožovalo váš měsíční rozpočet. Čím lepší přehled o svých herních výdajích budete mít, tím menší je riziko, že vám utrácení za vašeho nenápadného koníčka přeroste přes hlavu.
Mají hráči přehled, kolik peněz vydají za hry a mikrotransakce?
Co si z článku odnést?
Gaming je kromě zábavy také skvělým nástrojem k rozvoji mnoha schopností, včetně rozumného nakládání se zdroji.
Nakupujte hry, až když opadne boom okolo jejich vydání, a vyhledávejte slevové akce. Existují i speciální hlídací aplikace, které vás na zlevnění hry upozorní.
Sledujte, kolik utrácíte za hry i mikrotransakce, a nastavte sobě i dětem přiměřený limit. Ideálně tak, aby nákup herních vylepšení přinášel větší požitek ze hry, ale zároveň nebyl v rozporu s rozumným přístupem k rozpočtu.
Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?
Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.