Ať už se chystáte prochodit Šumavu, nebo se vydat za krásami evropských či světových metropolí, dovolená většinou znamená nemalý finanční výdaj. Proto se na něj připravte, ještě než za novými zážitky vyrazíte.
Našetřete si dostatek peněz předem
Už během měsíců před plánovanou dovolenou si pravidelně odkládejte peníze stranou. Klidně i celý rok dopředu, pokud víte, v jakém období chcete vyrazit. Budete pak příjemně překvapeni, že dovolená výrazně neovlivní vaše běžné výdaje.
S šetřením vám pomůže, když budete mít jasnou představu, na co peníze použijete. Proto se s dostatečným předstihem rozhodněte, kde a jak svou dovolenou chcete strávit.
TIP: Šikovným pomocníkem jsou spořicí obálky na vašem spořicím účtu, kam můžete například hned po výplatě dávat pravidelný příspěvek.
Přizpůsobte dovolenou svým možnostem
Pokud se vám nepodaří našetřit dostatečnou částku, dobře si rozmyslete, kolik za dovolenou můžete utratit, aniž byste tím ohrozili běžný rodinný rozpočet. Ideálně se snažte nesahat do své finanční rezervy, protože tu si tvoříte na nečekané výdaje. Je tedy lepší slevit z nároků, protože i dovolená u jihočeského rybníku je fajn a peněženku tolik nezatíží.
V žádném případě není rozumné brát si na dovolenou velkou půjčku nebo vyrazit pouze s kreditní kartou a tu vyčerpat.
Počítejte také s tím, že i během dovolené bude třeba hradit pravidelné platby jako nájem, energie nebo telefon.
Spočítejte si, kolik vás bude dovolená stát
Ještě než vyrazíte, zamyslete se nad tím, na kolik vás celá dovolená vyjde. Většinu nákladů totiž můžete odhadnout předem. Podle svých finančních možností pak vybírejte destinaci, úroveň ubytování a služeb, ale i dopravu a doplňkové aktivity na místě, jako jsou kroužky pro děti nebo jóga u bazénu.
TIP: Cestujete do zahraničí? Vyměňte si před odjezdem alespoň nějaké peníze, ať u sebe máte hotovost v měně cílové destinace. Pak vás nezaskočí například nefungující bankomat nebo velmi nevýhodný kurz v tamní směnárně.
Co si tedy dopředu pohlídat, ať už jedete s cestovkou, nebo na vlastní pěst?
Při výběru zájezdu se vždy soustřeďte na to, co všechno je zahrnuto v ceně. Některé zájezdy obsahují jen ubytování, další jsou i s dopravou. Pro některé cestovky je pak klíčové i místo nástupu, přičemž můžou nabírat lidi ve více městech – za to však můžou být příplatky.
Rozdíly v ceně dělá i typ stravování. K nejčastějším variantám patří:
polopenze v rámci ubytování,
plná penze v rámci ubytování,
all inclusive v rámci ubytování,
zajištění jídla po vlastní ose.
Promyslete tedy, jak často chcete jíst v hotelu a venku a zkuste si dohledat průměrné ceny jídla v dané lokalitě.
Součástí zájezdů bývá i možnost využití fakultativních výletů za příplatek. Obecně výlety, vstupné a restaurace zákazníci platí navíc. To samé se může týkat i dodatečného vybavení a služeb typu wellness nebo animačních programů pro děti, pokud je daný hotel nabízí.
Vyplatit se může i nákup zájezdu dlouho dopředu či na poslední chvíli:
First minute zájezdy hledejte co nejdříve, když se rozhodnete, kam chcete jet a kdy.
Last minute zájezdy můžete vybírat až do poslední chvíle a využijete je, pokud znáte pouze termín a na destinaci vám moc nezáleží.
Například u letních dovolených hodně záleží, na kdy si ji plánujete – jestli na období hlavní sezony, nebo mimo ni. Zpravidla začátkem června nebo koncem září bývají zájezdy výrazně levnější a na místě bývá i méně lidí. Naopak červenec a srpen, kdy cestuje nejvíc lidí, bývají nejdražší.
Zjistěte možnosti pojištění. Ne vždy je to od cestovní kanceláře výhodnější než třeba pojištění, které nabízí vaše pojišťovna či banka.
Ještě před odjezdem si sestavte jednorázový rozpočet, kam všechny plánované výdaje zapíšete.
Do rozpočtu bude patřit například:
cena ubytování,
cena dopravy,
odhad výdajů na jídlo a pití,
vstupy do muzeí a národních parků,
všechny další plánované útraty.
Čím konkrétnější dokážete být předem, tím jasnější představu budete mít i během dovolené o tom, co si ještě můžete dovolit.
Průměrné ceny v dané oblasti se poměrně snadno dají najít na internetu. Rozhodně si je zkontrolujte, ať nejste překvapeni nebo ať na místě neutrácíte víc, než musíte.
Stejně tak bývají dohledatelné i ceny vstupů do muzeí – v některých případech jdou koupit i dopředu online, čímž se můžete vyhnout dlouhým frontám u pokladen.
Pokud vyrážíte autem, podívejte se na možnosti trasy. Kromě pohonných hmot budete muset pravděpodobně platit i dálniční známky v tranzitních zemích – o něco delší trasa někdy může vyjít výrazně levněji díky lepším cenám.
Pokud naopak chcete do vysněné destinace letět, tak i na letenkách se dají ušetřit zajímavé peníze. Zkuste například některé z následujících tipů:
letenky hledejte ideálně s větším předstihem,
při hledání využijte více srovnávačů cen letenek,
zaměřte se na nabídky nízkonákladových leteckých společností,
zvolte odlet v levnější dny (úterý, středa, sobota),
zkuste najít letecké spojení s přestupem,
porovnejte ceny letenek pro jednu a více osob,
využijte slevové akce (zahájení prodeje na letní sezonu nebo pro nové spoje).
Na závěr si zkontrolujte pojištění – a to jak to cestovní pro celou rodinu, tak i případné rozšířené možnosti pojištění vozidla do zahraničí, pokud pojedete autem.
Jestli cestujete letadlem, tak se ne vždy vyplatí pojištění nabízené prodejcem letenek. Raději si zkontrolujte, zda u vlastní pojišťovny nedosáhnete na lepší podmínky.
Pojištění si v každém případě sjednejte na všechny dny dovolené. Bude vás tak krýt od první do poslední minuty vaší cesty.
Jak si snadno sestavit rozpočet nejen na dovolenou, se dočtete v samostatném článku.
Hlavně si dovolenou užijte
Nemyslete na povinnosti, relaxujte, dejte odpočinout tělu i mysli. Dovolená by měla být především pohoda. A čím méně se na ní budete zabývat financemi, tím spíš si ji užijete. Proto je co nejvíce promyslete, ještě než vyrazíte!
Co si z článku odnést?
Na dovolenou si našetřete předem. S pravidelným odkládáním peněz stranou můžete začít klidně hned.
Snažte se plánovat si dovolenou tak, abyste kvůli ní nemuseli sahat do své finanční rezervy nebo si brát půjčku.
Zkuste si spočítat náklady celé dovolené a případně upravte své plány nebo změňte cílovou destinaci.
Sestavte si samostatný rozpočet jen pro dovolenou. Budete tak mít stále přehled, kolik si můžete dovolit utratit.
Nechte veškeré starosti doma a volno si pěkně užijte.
Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?
Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.