Určitě znáte přísloví „S jídlem roste chuť“. S penězi a s životní úrovní s nimi spojenou to bývá podobné. Z první výplaty byla večeře v pěkné restauraci téměř honosnou záležitostí, avšak s lépe placenou prací v zádech už jde o normální věc. Ve výsledku jde však jen o změnu myšlení.
Kdy se stává životní styl nákladnějším?
Nástup do prvního zaměstnání nebo získání mnohem lépe ohodnocené práce jsou mnohdy tím spouštěčem, kdy si řeknete: „Konečně na to mám.“ V tu chvíli si totiž můžete dopřát dražší zboží a kvalitnější služby.
Takový přístup se však nesmí přehánět, jinak bude mít za následek opomenutí důležitějších a především dlouhodobějších finančních cílů. Mezi ně patří nejen vytvoření krátkodobé rezervy, ale i splacení dluhů, získání vlastního bydlení nebo spoření na důchod.
Výrazné finanční přilepšení či povýšení je ten správný čas, kdy byste měli znovu prověřit a případně přehodnotit své současné i plánované výdaje. Jen tak nepřijde žádná oblast vašeho finančního zdraví zkrátka.
Popisovanému jevu se říká „inflace životního stylu“. Svým způsobem vám tato inflace navzdory vyšším příjmům neumožňuje rychleji tvořit rezervu či spořit větší částky.
Jak poznáte, že si žijete nad poměry?
Ze začátku jde o drobnosti typu kvalitnější káva cestou do práce nebo pravidelné návštěvy lepších restaurací. Postupně začnete nakupovat dražší dárky nebo elektroniku, kterou ve skutečnosti nepotřebujete. To může mít za následek, že vám náklady na životní styl v budoucnu přerostou přes hlavu.
Příklady plíživého růstu životního stylu:
- každodenní utrácení za výběrovou kávu,
- výměna jízdy MHD za dopravu autem,
- časté stravování v drahých restauracích,
- dovolené v exotických destinacích několikrát ročně,
- nakupování luxusního oblečení a doplňků,
- bydlení ve zbytečně velkém bytě či domě,
- obměňování auta starého několik let za nové.
Nadstandardní životní styl se nejvíce projeví při ztrátě zaměstnání nebo po odchodu do důchodu. Finanční prostředky najednou nedokáží pokrýt potřeby, na které jste si zvykli. Proto je nezbytné nepodléhat zbytečnému přepychu. Místo toho se chovat finančně zodpovědně a stále myslet i na dlouhodobé cíle.
Nezdravý růst životní úrovně se dále vyznačuje zbytečnými výdaji doprovázenými pocitem, že si to za tvrdou práci zasloužíte. Za pracovní či osobní úspěchy si ocenění rozhodně zasloužíte, jen se snažte méně hřešit a utrácet s rozmyslem. I ušetřené peníze jsou určitou odměnou, která vám udělá radost.
S šetřením a nastavením rozpočtu vám pomůže i George s funkcí Moje plány. Dozvíte se v ní třeba, jak si rozvrhnout příjmy a výdaje, jaké nástroje vám s tím pomohou nebo proč si nastavit trvalé příkazy a jak na to.
S šetřením a nastavením rozpočtu vám pomůže i George s funkcí Moje plány. Dozvíte se v ní třeba, jak si rozvrhnout příjmy a výdaje, jaké nástroje vám s tím pomohou nebo proč si nastavit trvalé příkazy a jak na to.
Jak si udržet finančně zdravý „lifestyle“?
Nejjednodušší a přitom nejúčinnější způsob, jak si uchovat zodpovědný přístup k penězům nehledě na růst příjmu, je správně sestavený rozpočet. Díky němu se vyhnete zbytečným útratám a zároveň budete mít perfektní přehled o svých výdajích.
Podívejte se, jak si správně sestavit rozpočet.
Vedle rozpočtu budete potřebovat ještě pevnou vůli, která vám pomůže udržet výdaje „na uzdě“. S tím pomůže například stanovení dlouhodobých cílů (životních i finančních), které vám usnadní odkládání peněz právě na tyto účely. A také své výdaje průběžně kontrolujte, zda jsou stále v souladu s vašimi plány.
Zjistěte, proč je tak důležité mít finanční cíle.
Nutkání zbytečně utrácet můžete omezit také zvýšením částek, které si spoříte na budoucnost. Svým rostoucím příjmům tím dáte opravdový význam a nakonec ani v důchodu nebudete muset ze svého životního stylu slevovat.
Jak si nenechat životní styl přerůst přes hlavu:
- Nejdřív si sestavte rozpočet a držte se ho.
- Mějte své výdaje stále pod kontrolou.
- Zaměřte se na své dlouhodobé cíle.
- Nezapomeňte si občas udělat radost.
Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?
Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.