Nevycházíte s penězi? Přemýšlejte nejen jak uspořit, ale také jak svůj příjem zvýšit

←  HLÍDÁM SI ROZPOČET  •  31. března 2023  •  7 min. čtení

Důvody, proč člověk potřebuje víc financí, jsou různé. A pestré jsou i způsoby, jak tohoto cíle dosáhnout. Podívejte se na tipy, které podpoří váš rozpočet.

Kterou půjčku splácet jako první?

Nevycházíte s příjmem podle svých představ? Máte dlouhodobý cíl, na který budete potřebovat větší obnos? Chcete si vytvořit rezervu do budoucna, ať už pro klid duše, nebo na penzi? Zkrátka potřebujete z jakéhokoli důvodu víc peněz?

Máte hned několik možností, které můžete ideálně i kombinovat:

  • veškeré útraty dobře plánujte,
  • pravidelně kontrolujte své výdaje,
  • spořte a zhodnocujte úspory,
  • zvyšte svůj pravidelný příjem.

Hledejte, jak míň utratit a víc uspořit

Základem je vyhýbat se zbytečným výdajům. Přehled o svých financích získáte sestavením rozpočtu, který vám pomůže přijít na to, kde utrácíte zbytečně, i odhalit skryté rezervy.

Sestavení prvního rozpočtu vám usnadní naše šablona.

Když se vám podaří dostat finance pod kontrolu, můžete se pustit do spoření. Důležitý je první krok a vůbec nevadí, když půjde jen o malé částky. I pravidelné střádání vrácených mincí nebo odkládání stokoruny měsíčně vede k vybudování „spořicího návyku“.

Své úspory pak můžete zhodnotit. K nejběžnějším způsobům patří spořicí účet a termínovaný vklad, které se hodí pro krátkodobé zhodnocování úspor na 2 až 3 roky. Tyto bankovní produkty mají oproti jiným druhům investic menší výnosnost, ale téměř žádná rizika.

Kam s úsporami se dočtete v samostatném článku.

Zvažte brigády nebo další přivýdělky

Další cestou, jak do rozpočtu přivést peníze navíc, je zvýšení příjmu. Může to být brigáda, přivýdělek na pár hodin pro rodiče malých dětí nebo netradiční „vedlejšák“. Rozhlédněte se po možnostech další práce na inzertních portálech. 

Řada činností se totiž dá dělat v úrovni několika hodin týdně a paleta je velmi široká. Peníze do rozpočtu navíc můžete vydělat třeba rozvozem jídla a doručováním zásilek, testováním služeb, účastí v placených průzkumech nebo třeba nabíjením koloběžek. Stačí si vybrat podle lokality a svých schopností.

Nechte vydělávat své koníčky

Pokud máte rádi děti a máte volný čas po večerech nebo o víkendu, můžete se věnovat jejich hlídání. Máte rádi psy? Spousta lidí hledá někoho na jejich venčení. Milovníci sportu se můžou poohlédnout po práci ve fitku – jde o skvělou možnost, jak za tento koníček ušetřit, a ještě pomoci dalším se v něm zdokonalit. Stejně se dá nabídnout třeba i výuka jazyků, hry na hudební nástroje nebo čehokoliv dalšího, čemu se zrovna věnujete. 

Čím dál tím větší možnosti se pak nabízejí i ve formě prodeje rukodělných výrobků – od keramiky přes šperky či obrazy až třeba po pletení košíků. Na internetu existuje řada serverů, kde takové zboží můžete nabídnout a udělat si ze svého hobby drobný přivýdělek. 

Velkou výhodou takových aktivit je, že se jim věnujete ve vašem volném čase, a ještě ke všemu rádi. Nemusíte tedy takové činnosti nijak přizpůsobovat svůj běžný program. 

Řekněte si o zvýšení mzdy

Vedle různých přivýdělků může být řešením také zvýšení platu ve vašem současném zaměstnání. Než se o to pokusíte, zjistěte, jaká je situace na trhu a jak se pohybují nabídky práce ve vašem oboru a v dané lokalitě. Pro samotnou žádost o přidání si pak připravte pádné argumenty.

Na co byste při žádosti zvýšení mzdy měli myslet?

  • Správné načasování podporuje šanci na úspěch. Děláte pokroky, dotáhli jste projekt, uzavřeli obchod, navrhli vylepšení? Víte, že se zrovna firmě daří i z finančního hlediska? Využijte toho, vedení vám bude spíš naslouchat. Přizpůsobte se také momentální náladě ve firmě a vytíženosti svého nadřízeného.
  • Věcné vedení žádosti usnadní jednání, a vašemu šéfovi se tak bude o věci lépe rozhodovat. Zpravidla je běžné žádat o 10% navýšení mzdy, ale vždy záleží na okolnostech. 
  • Vhodné argumenty předejdou pochybám. Udělejte si srovnání mezd, které jsou na podobných pozicích běžné, ať svou žádost podpoříte reálnými daty. Připravte si důvody, proč máte dostat přidáno – může jít o zvýšení kvalifikace, rostoucí objem či odbornost práce, dobré výsledky i léta stejná mzda nedorovnávající inflaci.
  • Srovnání v rámci oboru a trhu zasadí váš požadavek do souvislostí. Kvalitní zaměstnance si firmy předcházejí a nechtějí je ztratit.

Při jednání o zvýšení mzdy se naopak vyvarujte nepodstatných osobních motivací či srovnávání s kolegy. Naprostá stopka platí pro nátlak, vydírání nebo kladení ultimát.

4 rady k zapamatování:

  • V první řadě se vyhněte zbytečnému utrácení.
  • S pomocí rozpočtu si příjmy dobře rozvrhněte.
  • Přivydělejte si díky svým koníčkům nebo na brigádách.
  • Pokud se vám mzda v posledních letech nezvyšovala, případně pokud se zvýšila vaše odbornost či objem práce, nebojte si říct o zvýšení mzdy. 

Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?

Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.

Doporučené

Raději byste finance probrali osobně nebo po telefonu?

 Domluvte si schůzku na naší pobočce nebo přímo se svým bankéřem. ​

Chcete si raději promluvit po telefonu?​ Zanechte nám kontakt, ozveme se vám.

6 základních oblastí finančního zdraví, se kterými vám pomůžeme

Vyberte si, které téma vás zajímá.

Bydlím
chytře



Náklady, energie, udržitelnost 

Splácím
v klidu



Půjčky, splácení, sloučení 

Tvořím
rezervu



Spoření, tipy, finanční cíle 

Řeším
budoucnost



Investice, důchod, spoření 

Hlídám si
rozpočet



Příjmy a výdaje, daně, kapesné 

Jsem
v bezpečí



Pojištění, ochrana proti podvodům