Bezpečnost od samého začátku
Nejdříve musíte do zařízení, což je obvykle telefon nebo hodinky, kartu nahrát. Postupy se mírně liší v závislosti na konkrétním modelu a operačním systému, ale většina zařízení vás procesem nahrání karty provede rychle a jednoduše.
A tady už začíná cesta bezpečnosti, protože pro nahrání karty je potřeba udělat jeden nebo více bezpečnostních kroků v závislosti na vaší bance a také na tom, zda si kartu přidáváte přes mobilní bankovnictví nebo přes aplikaci Peněženka. V každém případě musíte ověřit přidání karty v bankovní aplikaci. U peněženky je pak třeba navíc zadat údaje z karty (číslo, CVV/CVC kód a datum expirace karty), nebo kartu vyfotit.
Tokenizace jako bezpečnostní standard
Jakmile se karta nahrává do zařízení, přichází na řadu další úroveň zabezpečení. Telefon se totiž s vaší bankou propojí napřímo jen během procesu přidání karty a dojde k tzv. tokenizaci – jednoduše řečeno, údaje z vaší karty se promění v unikátní zašifrované ověřovací číslo.
Co je to token?
Toto číslo se nazývá token a nejde z něj zpětně vyčíst číslo vaší karty, platnost ani bezpečnostní CVV/CVC kód. Token je v telefonu převeden do digitální kopie platební karty. Všechny platby poté probíhají právě tímto tokenem a prodejci se tak při platbě mobilem nebo hodinkami s citlivými údaji z vaší karty vůbec nesetkají. A nemohou tedy vaši kartu nijak zneužít.
Výhody, samé výhody
Když teď víme, jak funguje zabezpečení, můžeme se podívat na to, jaké výhody placení mobilem nebo hodinkami přináší.
Když u sebe máte mobil nebo hodinky s kartou, nemusíte se starat o to, jestli máte kartu plastovou. To ocení každý, kdo si někdy zajde zaběhat, vyvenčit psa nebo se vydá do města na krátkou procházku.
Máte dokonalý přehled o výdajích, protože každou karetní transakci ihned vidíte na svém zařízení.
I bez karty můžete mobilem nebo hodinkami vybírat z bankomatů, stačí když je na nich bezkontaktní čtečka karet.
Nemusíte zadávat PIN ke kartě. Telefon stačí přiložit k terminálu a podle výše platby případně potvrdit platbu některým z bezpečnostních prvků, nejčastěji otiskem prstu nebo rozpoznáním obličeje.
Uzamčený mobil nebo hodinky jsou pro zloděje méně lákavé než peněženka, jelikož je jim bez přístupových údajů k ničemu.
Z bankomatů označených bezkontaktním symbolem můžete vybírat i pomocí mobilu a hodinek. Na rozdíl od plateb u obchodníků však budete z bezpečnostních důvodů potřebovat PIN ke kartě.
Co je ještě dobré vědět o kartě v zařízení?
Pokud potřebujete zablokovat ztracenou nebo ukradenou kartu, automaticky se zablokuje i vaše karta v mobilu.
Jestliže vám telefon někdo ukradne a dojde ke zneužití karty, můžete neoprávněnou transakci reklamovat u své banky.
- K placení mobilem nebo hodinkami není potřeba být připojen na internet, telefon využívá stejnou technologii jako obyčejná plastová karta pro bezkontaktní placení.
Mobilní Peněženka vám usnadní život
Ve svém zařízení najdete aplikaci Peněženka, anglicky Wallet. Do ní můžete nahrát nejen své debetní a kreditní karty, ale také karty věrnostních programů, vstupenky nebo letenky. Opět pak stačí mít u sebe jen telefon nebo hodinky a všechno potřebné vybavíte přiložením zařízení.
Co si z článku odnést?
Placení kartou v mobilu nebo hodinkách je bezpečné. Díky tokenizaci údajů se k informacím o vaší kartě ani účtu nikdo nedostane.
Nemusíte nosit peněženku ani si pamatovat PIN, a i v případě ztráty zařízení jsou vaše peníze v bezpečí.
Využívejte mobilní Peněženku. Placení, využití slevy nebo nákup jízdenky zvládnete jen přiložením telefonu.
Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?
Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.