Spořit po malých částkách se vyplatí. Stačí i pár stovek měsíčně

←  HLÍDÁM SI ROZPOČET  •  8. března 2023  •  3 min. čtení

Co je při spoření nejdůležitější? Začít nejlépe hned. Nemusíte čekat na vhodnou příležitost nebo začátek dalšího měsíce. První krok k pravidelnému spoření můžete udělat už dnes a není to nic složitého. Ukážeme vám jednoduché způsoby, jak na to. 

Chcete přestat zbytečně utrácet? Pomůže vám rozpočet

Oproti spoření velkých obnosů je pravidelné odkládání skromnějších částek v silách nás všech. Je dobré si uvědomit, že i malé částky mohou v ročním součtu dát dohromady velmi zajímavou sumu. Stále platí zlidovělé rčení „halíře dělají talíře“. Spoření na vysněnou dovolenou nebo na nové auto vám tak půjde rychleji.

Nastavte si trvalý příkaz po výplatě

Nejsnadnějším způsobem, jak začít bez námahy a hlavně pravidelně šetřit, je nastavení trvalého příkazu. V internetovém bankovnictví si nastavte, kolik vám na spořicí účet každý měsíc odejde. Nejlépe v období po výplatě, kdy máte na účtu dostatek peněz. Nebudete tak muset na pravidelné spoření každý měsíc myslet.

Začít můžete i s malými částkami. Když si budete měsíčně odkládat stranou 500 korun, na konci roku budete mít naspořeno 6 000 korun. Peníze si posílejte ideálně na zmíněný spořicí účet, který se pro ukládání peněz stranou hodí nejvíc. Oproti běžnému účtu vaše vklady zhodnocuje na základě úrokové sazby a také je nebudete mít stále po ruce. Tím snižujete pravděpodobnost, že byste je utratili třeba za něco, co možná ani nepotřebujete.

Nezapomeňte, že pravidelným spořením vlastně odměňujete své budoucí já. Kromě toho, že si vytváříte rezervu na nenadálé výdaje, si tak můžete odkládat třeba i na dovolenou.

Odkládejte si hotovost do prasátka 

Jestli jste zvyklí platit spíš v hotovosti než pomocí karty, tak vám může víc vyhovovat dávat stranou mince. Jednou z osvědčených variant je při každé platbě využívat bankovky a odkládat mince vyšších hodnot. Je na vás, jestli budete do prasátka dávat padesátikoruny, dvacetikoruny nebo desetikoruny. Na konci měsíce či roku budete jistě mile překvapeni. Nevýhodou ovšem je, že tyto peníze se nebudou úročit.

I zde si uveďme příklad. Dejme tomu, že byste z vrácených peněz při platbách v hotovosti odkládali stranou mince v hodnotě 10, 20 a 50 korun. Kdybyste za měsíc nasbírali osm desetikorun, pět dvacetikorun a dvě padesátikoruny, v součtu ušetříte 280 korun. A za rok už budete mít 3360 korun.

TIP: Chcete šetřit, ale jde to ztuha? Možná je to tím, že nemáte stanovený cíl spoření, kterým může být třeba nový mobilní telefon. Díky jasné představě, na co šetříte, vám to půjde mnohem lépe.

Spojte příjemné s užitečným

Při spoření si můžete vybrat různé taktiky a jde to i tak, aby to byla zábava. Jedna z možností může být to, že na spořicí účet pošlete předem určenou částku pokaždé, když si uděláte radost. Třeba za uběhnutých 5 kilometrů, návštěvu kina nebo koupi nové knížky si na spoření dáte 200 korun. Volba, za co si budete odkládat a kolik, je jen na vás. 

Vítaným bonusem pro vás bude návyk spořit, který si tímto způsobem vytvoříte. To vám pomůže u spoření vydržet.

Připadá vám šetření malých částek málo zábavné? Přečtěte si 5 tipů, díky kterým změníte názor.

Začněte šetřit malé částky už dnes

I když budete na spořicí účet pravidelně odkládat jen „drobné“, za nějakou dobu přinese jejich součet vašemu rozpočtu vítanou vzpruhu. Stačí každý týden naspořit pár desetikorun, ze kterých bude po roce několik tisíc. Pamatujte také na to, že s tímto druhem spoření můžete začít už u dnešního nákupu.

Jak si šetření usnadníte?

  • Nejlepším pomocníkem je trvalý příkaz, který vám bude automaticky přeposílat peníze na spořicí účet.
  • Při platbách v hotovosti si odkládejte vrácené mince. Po roce vás součet těchto „drobných“ příjemně překvapí.
  • Za oblíbené činnosti se odměňte malou částkou odeslanou na spoření. Tak si z šetření uděláte zvyk, který budete mít rádi.

Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?

Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.

Doporučené

Raději byste finance probrali osobně nebo po telefonu?

 Domluvte si schůzku na naší pobočce nebo přímo se svým bankéřem. ​

Chcete si raději promluvit po telefonu?​ Zanechte nám kontakt, ozveme se vám.

6 základních oblastí finančního zdraví, se kterými vám pomůžeme

Vyberte si, které téma vás zajímá.

Bydlím
chytře



Náklady, energie, udržitelnost 

Splácím
v klidu



Půjčky, splácení, sloučení 

Tvořím
rezervu



Spoření, tipy, finanční cíle 

Řeším
budoucnost



Investice, důchod, spoření 

Hlídám si
rozpočet



Příjmy a výdaje, daně, kapesné 

Jsem
v bezpečí



Pojištění, ochrana proti podvodům