Vyznáte se v platebních kartách a víte, kterou používáte?

←  HLÍDÁM SI ROZPOČET  •  24. února 2023  •  6 min. čtení

Téměř každý z nás má platební kartu, které říkáme „kreditka“. Tento hovorový název ale většinou nepoužíváme správně. Na první pohled vypadají debetní i kreditní karta stejně. Obě mají stejný počet číslic, místo pro podpis i další ochranné prvky. Fungují ale jinak a slouží k různým účelům, proto se podívejte na základní rozdíly.

Kterou půjčku splácet jako první?

Ke svému běžnému účtu máte debetní kartu

V peněžence najdete pravděpodobně kartu debetní. Tu dostanete při založení bankovního účtu, na který vám chodí například výplata ze zaměstnání a další příjmy. Platíte s ní v obchodě, vybíráte peníze z bankomatu, případně nakupujete na internetu. Jednoduše řečeno: děláte s ní běžné finanční úkony

Na této kartě jsou pouze vaše vlastní peníze a nemůžete čerpat víc, než na ní máte. Výjimkou je schválený kontokorent, se kterým můžete „jít do mínusu“ v předem domluvené výši. V tu chvíli si už ale půjčujete peníze od banky. 

Veškeré informace o své platební kartě najdete v internetovém bankovnictví, kde si můžete mimo jiné nastavit limity k platbám nebo výběrům. Za účelem opravdu bezpečného placení na internetu můžete místo debetní karty využívat jednorázovou virtuální kartu, u které máte jistotu, že ji v budoucnu nikdo nezneužije.

TIP: Platební kartu si chraňte a nikdy nikomu nepůjčujte. V případě její ztráty nebo odcizení na nic nečekejte a kartu zablokujte (například pomocí mobilní aplikace, internetového bankovnictví či telefonicky).

S kreditní kartou si peníze půjčujete od banky

Tento druh karty je v podstatě bankovní úvěr (jednodušeji řečeno půjčka), který ale máte stále po ruce a můžete ho v případě potřeby kdykoli použít. Peníze od banky máte na kreditní kartě zadarmo a bezúročně k dispozici. 

Má to ale samozřejmě svá pravidla. Peníze, které z kreditní karty vyberete (tedy si vlastně půjčíte), musíte na kartu v předem určené lhůtě opět vrátit, jedině tak nezaplatíte žádné poplatky. Pokud to nestihnete, uhradíte za každý den půjčky předem sjednané úroky. Proto je dobré si hlídat, kolik a kdy jste z karty vybrali. 

Ideální je nastavit si tak vysoký limit, který zvládnete splatit z jedné, maximálně dvou výplat. Jinak kreditní karta funguje stejně jako debetní – zaplatíte s ní v obchodě nebo online a vyberete hotovost z bankomatu. Navíc platby na internetu jsou díky kreditní kartě opravdu bezpečné, protože banka si chrání peníze, které vám půjčuje.

TIP: Za žádných okolností nikomu nesdělujte svůj PIN ke kartě ani CVV kód, který je na její zadní straně. PIN také nenoste napsaný na papírku v peněžence či kabelce. Vaše peníze tak zůstanou v bezpečí.

Která je lepší? 

Hodit se vám mohou obě současně. Běžně budete používat pouze kartu debetní. Ta kreditní vám pak bude sloužit jako dobrá pojistka v případě, že byste s penězi nevyšli nebo měli nečekané výdaje.

Kreditní karta se pak může hodit i pro cesty do zahraničí, někteří obchodníci totiž klasickou debetní kartu nepřijímají. Typické to je například při půjčování auta nebo při nákladnějším zdravotním ošetření mimo Evropskou unii.

Základní vlastnosti jednotlivých karet

Co si z článku odnést?

  • Debetní kartu máte ke svému bankovnímu účtu a provádíte s ní všechny běžné finanční operace.
  • Kreditní kartu máte jako pojistku pro nenadálé výdaje, protože použité peníze si pouze půjčujete od banky.
  • Na platební karty si dávejte velký pozor a nikomu je nepůjčujte. Nikomu také nesdělujte informace s nimi spojené.

Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?

Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.

Doporučené

Raději byste finance probrali osobně nebo po telefonu?

 Domluvte si schůzku na naší pobočce nebo přímo se svým bankéřem. ​

Chcete si raději promluvit po telefonu?​ Zanechte nám kontakt, ozveme se vám.

6 základních oblastí finančního zdraví, se kterými vám pomůžeme

Vyberte si, které téma vás zajímá.

Bydlím
chytře



Náklady, energie, udržitelnost 

Splácím
v klidu



Půjčky, splácení, sloučení 

Tvořím
rezervu



Spoření, tipy, finanční cíle 

Řeším
budoucnost



Investice, důchod, spoření 

Hlídám si
rozpočet



Příjmy a výdaje, daně, kapesné 

Jsem
v bezpečí



Pojištění, ochrana proti podvodům