Spoustě z nás způsobuje práce úzkost. A volný čas je cesta, jak si odpočinout a nabrat síly. Najít ten správný work-life balance pomáhá se do budoucna vyhnout fyzickým a psychickým trablům. Zlepší se vám vztahy doma i na pracovišti. A pracujete efektivněji.
O výplatu tolik nejde
Zetkaři i mileniálové mají dnes work-life balance na prvním místě mezi důvody, proč pracují zrovna pro svého zaměstnavatele. Peníze jsou až druhé. Teprve u starších generací se to obrací.
Work-life balance na dlouhé roky
Aby byla rovnováha mezi prací a volným časem udržitelná, je nutné uhlídat sebe i své finance. Jenom lidi s dobře nastaveným rozpočtem a rezervami si můžou dovolit přejít na částečný úvazek nebo vyrazit na delší dovolenou.
Finanční nejistota naopak work-life balance narušuje: Když jsou finance špatně nastavené, jste v dluzích nebo nemáte rezervu, často nezbývá než hledat si druhou práci. Anebo trávit v zaměstnání hodiny, které byste radši věnovali rodině a zálibám. Výsledkem je stres a později i vyhoření.
4 tipy, jak nemuset pracovat od nevidím do nevidím
Když budete mít výdaje na papíře, snadněji jim dáte řád. Přestanete být jejich otrokem a bude jednodušší je sesekat. Snažte se dlouhodobě dodržovat zlaté pravidlo 50/30/20: 50 % příjmů odchází na nezbytné výdaje, 30 % pro radost („life“) a 20 % na dlouhodobou finanční rezervu.
Chcete příští rok vyjet za dobrodružstvím a úplně se odstřihnout od práce? Časem si dopřát půlroční sabatikl? Naspořit si dostatečný polštář na rodičovskou? Zjistěte, kolik peněz potřebujete. A kolik musíte ušetřit každý měsíc. Kdo si stanoví cíle, má to vždycky lehčí s jejich dosažením.
S rezervou aspoň 3 měsíčních platů se nestane, že vás náhlý výdaj připraví o zážitky nebo odpočinek. Peníze směřující na rezervu si převádějte pravidelně (ideálně hned po výplatě) mimo běžný účet, například na spořák. Budou vydělávat a nebudou tak snadno k rozfofrování.
Začněte brzo, i malá částka investovaná pravidelně a dlouho vám může jednou umožnit zkrátit si úvazek. Snažte se budovat si pasivní příjem, u kterého nebudete závislí na rozmarech svého šéfa. Zároveň nevěřte na zkratky, ne všechny „extra výhodné“ nabídky na sítích jsou skutečně výhodné.
Co si z článku odnést:
Work-life balance, rovnováha mezi prací a volným časem, znamená méně stresu, lepší vztahy i vyšší produktivitu.
Pro mileniály i zetkaře je to dnes priorita, důležitější než výše mzdy.
Po firmách mladí chtějí více částečných úvazků i home office.
Zajistit si work-life balance na delší dobu vám umožní jen zdravý přístup k vlastním financím.
Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?
Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.