Přední sdružení amerických psychologů American Psychological Association pravidelně zkoumá, co Američanům nejčastěji způsobuje stres. A dlouhodobě se na předních příčkách umisťují peníze.
Zpravidla se občané Spojených států bojí, zda budou mít dostatek financí na běžnou spotřebu, na nájem, zaplacení hypotéky nebo účtů. Hned za tím pak následují obavy, jestli budou mít dost peněz v budoucnu.
Životní a finanční podmínky v Americe jsou sice jiné než v Česku, ale i u nás najdeme několik zajímavých dat. Například výzkum PAQ Research a Českého rozhlasu nechal domácnosti hodnotit svou finanční situaci a jako velmi nebo poměrně obtížnou ji hodnotilo 18 %. Tedy téměř pětina českých domácností je v situaci, která pochopitelně vyvolává nepříjemné pocity či stres.
Z celkového pohledu je podstatné uvědomit si, že psychická pohoda a finance spolu neodmyslitelně souvisí a neustále se vzájemně ovlivňují. Finanční potíže totiž mohou vést k těm psychickým. Stejně tak ty psychické mohou vést k zanedbávání osobních financí.
Proto je důležité pečovat stejně o obojí a věnovat jim náležitý čas a péči. Jde totiž o investici, která se vám jedině vrátí.
Finanční gramotnost, která je klíčová pro finanční pohodu, dlouhodobě zkoumá napříč jednotlivými státy společnost Intrum. Podle ní je Česko na alarmující 20. příčce z 24 zemí, kde výzkum probíhá. Za námi už skončilo pouze Lotyšsko, Estonsko, Polsko a Litva.
Jaký vliv má stres na finance?
Dříve byl stres stavem spojeným hlavně s nějakým nebezpečím. Ale i dnes platí, že člověk v nepříjemné situaci a ve stresu nejedná vždy zcela racionálně. To může mít negativní dopad i na finance.
Typické pro to jsou například impulzivní nákupy ve chvíli, kdy se člověk necítí dobře a chce si špatnou náladu kompenzovat. Ale může jít třeba i o neplacení účtů včas, protože to v danou chvíli nepovažuje za důležité, nebo o neodkládání peněz stranou ve chvíli, kdy má úplně jiné starosti.
Pokud pak negativní emoce převládají dlouhodobě, můžou se projevovat i ve formě dlouhodobé únavy, nespavosti, nebo dokonce depresí. Ty zase ovlivňují i pracovní výkony.
Věnovat se péči o psychiku je proto účinnou ochranou před případnými problémy, a to i těmi finančního rázu. Není k tomu přitom třeba vždy hned mnoho. Někomu bude stačit si trochu zacvičit nebo se projít v přírodě. Rozhodně ale pomáhají i naplňující koníčky nebo jen dostatek času na odpočinek.
Wellbeing
Populární termín související s psychickým zdravím Světová zdravotnická organizace vysvětluje jako stav, kdy si jedinec uvědomuje své vlastní schopnosti, dokáže se vyrovnat s běžnými životními stresy, může produktivně pracovat a je schopen přispívat své komunitě.
Jak dosáhnout finanční pohody?
Jak ukazují i studie, lidé v souvislosti s penězi trápí spíše konkrétní problémy s nimi spojené, méně už to, kolik jich mají. Finanční pohoda proto mnohem víc závisí na přístupu k penězům než na tom, kolik člověk vydělává.
Snížit finanční stres a dostat se „do pohody“ je proto lehčí, než si myslíte. Stačí se držet několika hlavních pravidel, na nich finanční zdraví stojí.
A to především kolik vás jednotlivé věci měsíčně stojí, ať už jde o bydlení, splátky půjček, spoření, nebo výdaje pro radost. Když budete vědět, že nezbytné výdaje zaplatíte každý měsíc bez problémů, předejdete tím velké části potenciálního stresu.
Dobrým pomocníkem, jak mít peníze pod kontrolou, je internetové bankovnictví. Například George nabízí různé přehledy a další funkce, které vám do osobních financí vnesou ještě více jistoty.
Díky němu vás nerozhází nečekané výdaje a klid vás neopustí v případech, když se vám třeba něco rozbije nebo když musíte jednorázově zaplatit vyšší částku. Zároveň si finanční rezervu můžete chránit například pomocí pojištění spotřebičů.
Důvodem stresu může být i to, že nevíte, co si budete moci v budoucnu dovolit. A nemusí jít o nic zásadního. Například si nejste jistí, jestli si můžete čas od času dopřát „něco navíc“ nebo zda si příští rok budete moci vyrazit na rodinnou dovolenou. Proto je důležité všechny větší výdaje plánovat dopředu, stanovit si je jako finanční cíle a pravidelně si na ně spořit.
Míra finanční pohody je ovlivněna také tím, jak se ve světě peněz vyznáte. Dobrou zprávou je, že stačí ovládnutí základů. Proto si nejdříve zjistěte, jak fungují běžné bankovní produkty. Od nich se můžete posunout k dalším krokům a taktikám – třeba jak šetřit, spořit nebo investovat přebývající peníze. Ideálně se obraťte na odborníky v bance a finance řešte s nimi. S jejich pomocí budete brzy znát všechno potřebné.
V případě, kdy si nebudete vědět se svými financemi rady, neváhejte se obrátit na naše bankéře. V České spořitelně jsme se zavázali k tomu, že budeme zlepšovat zdraví všech obyvatel České republiky. Rádi s vámi tedy vše probereme, ať už jste, či nejste naším klientem.
Co si z článku odnést?
Psychické a finanční zdraví jsou jako spojené nádoby. Když je něco špatně v jedné, promítne se to logicky i do druhé.
Pokud budete psychicky v klidu, budou se vám snáze řešit i finanční otázky.
Finanční pohodu nejvíce ovlivňuje, jak s penězi nakládáte. Ne to, kolik jich máte.
Existuje celá řada taktik, které vám pomůžou k lepší finanční pohodě. Především jde o znalost vašeho rozpočtu, krátkodobou rezervu nebo schopnost spořit.
Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?
Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.