Nepříjemné pocity kvůli financím mohou vznikat z různých důvodů. U někoho se spustí při placení pravidelných výdajů nebo u kontroly výpisu z účtu. Jiní lidé se do úzkých dostanou například kvůli nečekaným výdajům, ať už jde o rozbitý spotřebič, nebo o zaplacení školního výletu těsně před výplatou.
Pokud i vás podobné situace někdy stresují, nebojte, nejste v tom sami. Podle průzkumu Index finančního zdraví se svým příjmem jen těžce vychází více než polovina českých domácností.
Co tedy s tím, abyste obavy spojené s penězi zmírnili? Stresu a jeho dopadu na psychické zdraví se zbavíte pomocí následujících jednoduchých opatření.
Buďte připraveni na nečekané
Bojíte se, že ojeté auto nebo starší spotřebič jednou budou potřebovat větší opravu za vyšší jednotky až desítky tisíc? Abyste předešli zbytečnému stresu, je nejlepší začít vytvořením dostatečné finanční rezervy. Ta by měla být ideálně ve velikosti 3–6násobku vašich měsíčních výdajů. S její pomocí pokryjete nenadálé výdaje, aniž byste museli řešit, kde na ně „vzít“.
Jak si finanční rezervu vybudovat, si přečtěte v samostatném článku.
Splácejte v klidu své dluhy
V době vysokých cen energií a rostoucí inflace může být stále náročnější platit své půjčky. Pokud je máte, zaměřte se na jejich odbourání a začněte těmi, které mají nejvyšší úrok, a jsou pro vás tedy nejméně výhodné.
Prvním krokem je získat perfektní přehled o všech svých půjčkách a určit si mezi nimi priority. Poté si promyslete, jestli se vám vyplatí jejich sloučení, nebo si vytvořte plán, v jakém pořadí budete půjčky splácet. Bude to sice chvíli trvat, ale když budete vědět, kolik si na ně můžete měsíčně vyhradit peněz a kdy je budete mít doplacené, může vám to přidat pomyslný klid na duši.
Vůbec nejlepší pak je těmto problémům se splácením předcházet. Pokud potřebujete půjčit peníze, vždy si nejprve spočítejte, kolik si můžete dovolit měsíčně splácet.
Odborníci doporučují, aby splátky nikdy nepřesahovaly 40 % vašeho měsíčního příjmu.
V případě, že obtížně splácíte své aktuální úvěry, neváhejte se o nich poradit se svým bankéřem. Často totiž jde splátky snížit nebo přenastavit tak, aby neohrozily chod vaší domácnosti.
Jak se dostat z dluhů? Účinné taktiky a strategie jsme popsali v samostatném článku.
Pro jistotu se pojistěte
S pocitem bezpečí vám může pomoci i vhodné pojištění. Bude vás sice něco stát, ale klid, který to přinese, se vám vyplatí. Ochránit vás může například v případě pracovní neschopnosti či ztráty zaměstnání.
TIP: Vyhraďte si každý den pár minut, během kterých se budete věnovat jen financím. Může jít o placení účtů, kontrolu rozpočtu nebo jen samotné přemýšlení o penězích.
O penězích mluvte otevřeně
Zbavit se stresu spojeného s financemi je dlouhodobá záležitost, a to obzvlášť v situaci, kdy se do problémů dostáváte pravidelně. Ideální je proto začít tím, že si vytvoříte měsíční rozpočet a získáte přehled nad svými financemi.
Pokud vás trápí stav osobních financí, nebojte se poradit se svým bankéřem, se kterým si o své situaci můžete otevřeně promluvit. Kdybyste pak v souvislosti s financemi pociťovali neustálý stres, nebo dokonce úzkosti či deprese, můžete vše probrat i s psychoterapeutem.
Možná budete překvapeni tím, jak vám uleví už samotný fakt, že problém začnete řešit.
3 rady k zapamatování:
- Nepodceňujte dopad finanční situace na své zdraví.
- Pozorujte, co stojí za nepříjemnými pocity právě u vás.
- Pracujte na tvorbě finanční rezervy, která vám přinese klid.
Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?
Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.