Cestujete autem do zahraničí? Může se vám hodit pár tipů

Cestujete autem do zahraničí? Může se vám hodit pár tipů

←  HLÍDÁM SI ROZPOČET  •  8. března 2023  •  3 min. čtení

←  JSEM V BEZPEČÍ  •  21. května 2024  •  5 min. čtení

Bezmála 40 % Čechů se na zahraniční dovolenou vydává automobilem. Připočteme-li k nim ty, kteří autem jezdí mimo ČR na poznávací nebo nákupní výlety či pracovní cesty, zjistíme, že český řidič je v cizině jako doma. A i když se jízda autem zdá být pohodlná a bezproblémová, mohou nastat situace, kdy jen řidičské umění nestačí. 

Bezmála 40 % Čechů se na zahraniční dovolenou vydává automobilem. Připočteme-li k nim ty, kteří autem jezdí mimo ČR na poznávací nebo nákupní výlety či pracovní cesty, zjistíme, že český řidič je v cizině jako doma. A i když se jízda autem zdá být pohodlná a bezproblémová, mohou nastat situace, kdy jen řidičské umění nestačí. 

Na co nezapomenout před odjezdem?

  • Ověřte si, jaké asistenční služby obsahuje vaše autopojištění nebo cestovní pojištění.

  • Uložte si nebo vytiskněte důležitá čísla na asistenční službu, pojišťovnu nebo ambasádu.

  • Důkladně zkontrolujte běžný technický stav vozu, zejména pneumatiky, světla a kapaliny. 

  • Mějte v autě náhradní žárovky a náhradní kolo, dále rezervy typu pitná voda a občerstvení, případně další věci, bez kterých se neobejdete. 

  • Zkontrolujte si platnost dokladů a ujistěte se, že řidičský průkaz, technický průkaz a zelená karta jsou platné po celou dobu vaší cesty.

  • Mějte u sebe modrý Evropský průkaz zdravotního pojištění.

  • Stáhněte si do mobilních aplikací mapy pro offline použití, abyste se mohli orientovat i bez připojení k internetu. Umí to například Google Maps nebo Mapy.cz.

  • Seznamte se s dopravními předpisy, výjimkami a místními zákony země, kterou plánujete navštívit. Zejména se hodí znát rychlostní limity a pravidla pro denní svícení.

  • A pro všechny případy s sebou mějte finanční rezervu na neočekávané události.

Před odjezdem také nezapomeňte zabezpečit dům, vypnout vodu, elektřinu a plyn a další praktické věci, díky kterým se můžete vyhnout nepříjemným situacím.

Jaká je povinná výbava v Evropě?

Všechno zkontrolováno a připraveno? Výborně – nyní je čas podívat se na to, jakou povinnou výbavu vyžadují zákony zemí, do kterých Češi nejčastěji jezdí autem.

Co dělat při poruše auta v zahraničí?

I když máte technickou ještě daleko před sebou a nic jste při před odjezdové kontrole nezanedbali, občas si auto prostě postaví hlavu a oznámí vám, že dál se nejede. V takovém případě je důležité odstavit auto tak, aby co nejméně překáželo provozu a začít situaci řešit. Když se budete držet následujících bodů, stačí vám k tomu většinou jen mobilní telefon a pevné nervy.

Jestliže musíte kvůli závadě opustit vozidlo, vždy si oblečte reflexní vestu, ať už je v zemi povinná nebo ne.

  • Kontaktujte asistenční službu. Jako první krok zavolejte na asistenční linku, která vám poskytne veškeré instrukce a informace o možnostech pomoci. 

  • Popište problém. Nejčastějšími problémy během cesty jsou poruchy motoru, defekty pneumatik, úniky kapalin, vybitý akumulátor nebo zamknutí klíčů ve vozidle. Asistenční služby většinou dokážou tyto situace vyřešit přímo na místě.

  • V případě potřeby bude auto odtaženo. Jestliže nejde problém vyřešit na místě, asistenční služba naloží vaše vozidlo na odtahový vůz a zaveze ho do servisu nebo na parkoviště, zejména pokud dojde k poruše mimo provozní hodiny servisu.

  • Zjistěte si, na jaké dodatkové služby máte nárok. Auto je odtaženo, a co teď? Asistenční linka vaší pojišťovny by vás měla informovat o tom, jaký rozsah pomoci kryje vaše pojištění. Může to být poskytnutí náhradního vozidla, ubytování či přeprava osob. Využijte všechno, co potřebujete.

  • Připravte se na specifika zahraniční pomoci. Asistenční služby v zahraničí fungují podobně jako v tuzemsku, ale většinou s delší dobou čekání. Svou roli v tom hraje mezinárodní komunikace mezi asistenčními partnery, místní zvyky a například také státní svátky.

Co dělat při dopravní nehodě v zahraničí?

I menší nehoda představuje větší nepříjemnost. Důležité je v dané chvíli nepodlehnout stresu a myslet na svoji bezpečnost, stejně jako na bezpečnost všech, kteří kolem místa nehody projíždějí.

  1. Volejte asistenční službu své pojišťovny. Detailně vám poradí, co dělat při dopravní nehodě v zahraničí a sdělí vám, na co máte nárok. 
  2. Zapněte výstražná světla. Moderní auta to už většinou udělají za vás, ale pokud takové nemáte, zapněte blikačky a varujte ostatní.
  3. Oblečte si reflexní vestu. Vy a vaše auto jste se možná stali překážkou v provozu, proto buďte vidět.
  4. Označte místo nehody trojúhelníkem. Pořád se hraje o bezpečnost, varujte proto ostatní včas, zejména pokud k nehodě došlo za zatáčkou nebo za horizontem.
  5. Ošetřete zraněné, zavolejte záchranku. Pokud jsou na místě zranění, volejte záchranku (většinou se domluvíte anglicky) a poskytněte první pomoc, která je ve vašich silách.
  6. Vždy přivolejte k nehodě policii. I když nebyl nikdo zraněný nebo se vám zdá škoda malá, jedině přítomnost policie vám zaručí, že bude všechno vyřízeno korektně před zákonem i pro pojišťovnu. Policejní protokol podepište, jen když mu rozumíte a souhlasíte. Jinak ho doplňte vlastním vyjádřením v češtině.
  7. Vyměňte si informace s ostatními účastníky nehody. Důležité jsou zejména osobní údaje řidičů a údaje ze zelené karty.
  8. Pořiďte si fotodokumentaci. To se týká pozice vozidel po nehodě, poškozených částí vozu, zničených věcí, dopravního značení apod. Také požádejte o kontaktní údaje případné svědky.
  9. Vyplňte evropský záznam o dopravní nehodě. Formuláře v češtině a cizím jazyce se obsahově shodují, stačí jen zaškrtávat a doplňovat osobní údaje. Originál si nechává poškozený, kopii viník.

Co si z článku odnést?

  • Preventivní kroky se vždy vyplácí. Čím přesněji víte, do kterých zemí pojedete, tím lépe se můžete na konkrétní zemi připravit.

  • To platí zejména u povinné výbavy a specialit v dopravních předpisech, které se liší od těch našich.

  • Mějte sjednané dobré autopojištění a cestovní pojištění s kvalitní autoasistencí. Ta za vás nejen spoustu věcí vyjedná, ale hlavně vám pomůže s vyřešením konkrétních aktuálních potřeb a starostí, jako jsou odtah, servis, doprava osob, náhradní vůz nebo dočasné ubytování.

  • Když vás potká mimořádná situace, snažte se zachovat klid a jednat s rozvahou. Ihned zavolejte na důležitá čísla – záchranku, policii a asistenční službu, kde jsou na podobné situace připraveni a pomohou vám.

Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?

Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.

Doporučené

Raději byste finance probrali osobně nebo po telefonu?

 Domluvte si schůzku na naší pobočce nebo přímo se svým bankéřem. ​

Chcete si raději promluvit po telefonu?​ Zanechte nám kontakt, ozveme se vám.

6 základních oblastí finančního zdraví, se kterými vám pomůžeme

Vyberte si, které téma vás zajímá.

Bydlím
chytře



Náklady, energie, udržitelnost 

Splácím
v klidu



Půjčky, splácení, sloučení 

Tvořím
rezervu



Spoření, tipy, finanční cíle 

Řeším
budoucnost



Investice, důchod, spoření 

Hlídám si
rozpočet



Příjmy a výdaje, daně, kapesné 

Jsem
v bezpečí



Pojištění, ochrana proti podvodům