Výše pojistného (které odvádíte ze svého výdělku nebo za vás platí stát) je u všech pojišťoven ze zákona stejně vysoká. Může se tak zdát, že není důležité, u jaké pojišťovny jste registrovaní. Změnou si však můžete finančně polepšit.
Proč změnit zdravotní pojišťovnu?
Nezůstávejte u pojišťovny jen proto, že jste u ní zaregistrovaní už desítky let. Naopak se aktivně zajímejte, zda je vaše pojišťovna pro vás ta pravá a jestli by vám v určitém životním období nevyhovovala jiná lépe.
Některé zdravotní pojišťovny nyní navíc nabízejí možnost registrace pomocí bankovní identity. Ušetříte čas, nemusíte chodit kvůli změně na pobočku nebo poštu, vše vyřídíte z domova.
Co všechno vzít při výběru pojišťovny v úvahu?
- Jestli s ní mají vaši lékaři a zdravotnická zařízení, která obvykle navštěvujete, uzavřené smlouvy.
- Zda skladba benefitů odpovídá vašim potřebám. Například na jaké pohybové aktivity či terapie přispívá. Zda má program prevence onkologických onemocnění a civilizačních chorob. Jaké nabízí příspěvky pro diabetiky, celiaky, těhotné ženy, apod., pokud se vás to týká. Nebo kolik přispívá na doporučená očkování.
- Jaké má pojišťovna recenze.
- Zda má pojišťovna pobočku poblíž vašeho bydliště nebo přívětivou mobilní aplikaci, ve které vše vyřešíte na dálku.
- Jestli nabízí možnost konzultace lékaře po telefonu.
Zdravotní pojišťovny nabízí řadu příspěvků na sport, lázně i pro rodiče. Jak díky nim ušetřit?
Příklady, kdy se vyplatí změna pojišťovny
- Přestěhovali jste se mimo město. Našli jste si praktického lékaře v regionu a ten nemá s vaší původní pojišťovnou uzavřenou smlouvu. Všechna vyšetření byste museli platit ze své kapsy.
- Po dlouhých vyšetřeních jste zjistili, že máte alergii na lepek. Bezlepkové potraviny v obchodech jsou dražší, rádi proto využijete příspěvky pojišťovny v řádu tisíců korun.
- Přejdete ke konkurenční pojišťovně, protože nabízí velké výhody pro těhotné ženy – vyšší příspěvky na dentální hygienu, nákup potřeb v lékárně, nejrůznější screeningy neplacené z veřejného pojištění, předporodní kurzy, monitor dechu apod.
Výběr zdravotní pojišťovny u novorozenců
Čekáte potomka a rádi byste zvolili pojišťovnu podle nabídky pro děti? Jako matka musíte před porodem sama přejít k vybrané pojišťovně nebo počkat a miminko přehlásit až po narození. Novorozenci se automaticky stávají pojištěncem pojišťovny, u které je registrovaná matka v době porodu.
Kdy je možné zdravotní pojišťovnu změnit?
Přechod mezi pojišťovnami má v České republice jasná pravidla:
Je možné ji měnit jednou za 12 měsíců.
Přejít je možné ve 2 termínech, vždy na začátku pololetí. Žádost je přitom potřeba podat 3–6 měsíců předem.
Komu musíte změnu pojišťovny nahlásit?
O změně pojišťovny je potřeba informovat všechny vaše lékaře. Stačí po telefonu nebo při nejbližší návštěvě.
Pokud jste zaměstnanec, dejte změnu vědět svému zaměstnavateli. Udělejte to co nejdříve, nejpozději 8 dnů poté, co se stanete klientem nové pojišťovny. Pokud tento krok opomenete, hrozí, že váš zaměstnavatel bude dál posílat platby staré pojišťovně a vám vznikne dluh. Vyžádejte si písemné potvrzení, které využijete v případě budoucích nesrovnalostí.
Živnostníci si platí zdravotní pojištění sami. Musí tak přenastavit nové číslo účtu v trvalém příkazu. Pokud přecházíte k nové pojišťovně v polovině roku, musíte po skončení daňového období odevzdat přehledy jak staré, tak nové pojišťovně.
Odborníci varují před různými pouličními náborovými akcemi. Vždy si v klidu projděte webové stránky pojišťoven a porovnejte nabídku.
1. Rozhodněte se
Porovnejte služby, benefity, reference či síť lékařů a rozhodněte se, která zdravotní pojišťovna je pro vás nejlepší.
2. Podejte žádost o změnu
V časovém okně (leden–březen nebo červenec–září) podejte žádost. Každá pojišťovna to má trochu jinak. Zjistěte si, jestli musíte vyplnit papírový formulář, online žádost nebo stačí využít bankovní identitu. Podle toho se odvíjí, zda musíte navštívit pobočku nové pojišťovny nebo poštu.
3. Splaťte dluhy původní pojišťovně
Informujte se, zda nemáte dluhy na pojistném, a pokud můžete, dluhy uhraďte. Přejít ale můžete, i když jsou dluhy vyšší a vy je teprve splácíte.
4. Odhlášení u staré pojišťovny neřešte
Veškerou administrativu za vás vyřídí nová pojišťovna. Ta vám zašle novou kartu pojištěnce, kterou se budete při návštěvách lékařů prokazovat.
5. Starý průkaz vraťte
A to poštou staré pojišťovně.
6. Změnu oznamte
Lékařům, v zaměstnání. OSVČ si přenastaví příkazy.
7. Užívejte si nové benefity
Penále a dluhy na pojistném nejsou překážka
Máte z minulosti dluhy na pojistném, ale aktivně je řešíte? Máte dokonce domluvený splátkový kalendář se svou původní pojišťovnou? Nezoufejte, i tak budete moci pojišťovnu změnit.
Váš dluh přechodem nezanikne. Bude potřeba ho doplatit podle stanovených podmínek, i když budete klientem jinde. Pokud si nevíte rady, ideální je se s pojišťovnou domluvit napřímo.
Co byste si měli z článku odnést?
- Přejít k jiné zdravotní pojišťovně můžete jednou za 12 měsíců, na začátku ledna nebo července. Žádost musíte podat 3 až 6 měsíců předem.
- Dobře si promyslete, jestli se vám změna vyplatí. Zda vaši lékaři mají s novou pojišťovnou smlouvy a hodí se pro vás jejich nabídka bonusů.
- Změnu musíte nahlásit všem svým lékařům telefonicky nebo při první návštěvě.
- Zaměstnanci musí přechod nahlásit zaměstnavateli, OSVČ musí dát přehled o výši daňového základu oběma pojišťovnám, pokud přechází v polovině roku.
Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?
Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.