Finanční gramotnost a k čemu je vlastně dobrá
Chcete mít peníze na to, co si přejete? Finanční gramotnost je klíčem. Pomůže vám efektivně plánovat rozpočet, dělat správná rozhodnutí ohledně peněz a vyhnout se nevýhodným produktům a smlouvám. Případně rozpoznat, kdy se poradit s důvěryhodným odborníkem.
7 kroků k finanční gramotnosti
1. Hoďte to na papír
Rozpočet je nejjednodušší způsob, jak udržet finance na uzdě. Uvědomíte si s ním, kolik vyděláváte a kolik reálně utrácíte. Jasně zjistíte, kterých výdajů se nejde zbavit (třeba nájemného) a kterých ano (třeba 4 streamovacích služeb najednou). Jak na něj? Prostě si do appky nebo do sešitku zaznamenávejte, za co všechno platíte. A pak to srovnejte s příjmy. Návod na to, jak si rozpočet udělat, najdete tady.
2. Udělejte si radost tím, že nenakoupíte
Šetření je návyk jako každý jiný. Netlačte na sebe a jděte na to postupně. Nejdřív se zaměřte na každodenní výdaje. Ve svém internetovém bankovnictví snadno zjistíte, za co utrácíte nejvíc. Možná jsou to obědy v restauracích, možná návštěvy kadeřníka. Spousta věcí má přitom levnější variantu.
TIP: Vyspěte se před nákupem
Je dobré si dopředu plánovat, co chcete koupit, a nenechat se strhnout k impulzivnímu utrácení. To bývá velkým polykačem peněz. Hlavně nekupujte bez rozmyslu na dluh.
3. Začněte si přisypávat na hromádku
Ušetřené peníze nenechávejte ležet na běžném účtu, ale převeďte je tam, kde budou vydělávat. Může jít třeba o spořicí účet nebo se poraďte se svým bankéřem, jaká investice je pro vás vhodná. Poroste vám tak rezerva a nebudete mít sklon ji impulzivně utratit. Jedině s rezervou vás pak nezaskočí náhlé výdaje jako nový mobil, když ten starý třeba utopíte. Ideální rezerva by měla pokrýt alespoň 3 až 6 měsíců vašich celkových výdajů.
4. Dejte si cíle
Když si ujasníte cíl a naplánujete k němu cestu, bude mnohem lehčí ho dosáhnout. Prostě si načrtněte, kolik potřebujete každý měsíc či čtvrtrok odložit, a průběžně si kontrolujte, jestli vám to jde. A můžete se začít těšit.
Chcete jet za rok na dovolenou za 25 tisíc? Tak si musíte každý měsíc odkládat 2 tisícovky. Tak jednoduché to je. Když si to rok předem stanovíte, budete mít dovču mnohem snáz.
5. Investujte. Hlavně do sebe
Jestli se do něčeho vyplatí investovat, jste to vy sami. Vzdělávat se vám pomáhá budovat kariéru a zvyšovat příjmy. Každé školení a nová dovednost zvyšují vaši hodnotu na pracovním trhu.
6. Zamiřte k bohatství
Máte výdaje pod kontrolou a už víte, jak si každý měsíc pár tisíc odložit? Nastavte si na účtu automatické spoření. Ideální je, když peníze odcházejí hned po výplatě.
I malá částka každý měsíc může dlouhodobě znamenat velké věci. Zvlášť pokud začnete už v mládí. Jen je potřeba spořit pravidelně.
7. Pozor na šikuly
Rada od bankéře je zadarmo, rady od rádoby odborníků můžou vyjít pěkně draho.
Co si z článku odnést?
Je dobré mít základy finanční gramotnosti. Mějte přehled o tom, kolik vyděláváte a utrácíte.
Vybudujte si rezervu, ideálně by měla pokrýt 3 až 6 měsíců vašich výdajů.
Ne všechny slevy jsou slevy.
Dávejte si pozor na každý podpis. Ne všechny nabídky jsou supervýhodné.
Důvěryhodnost je klíč k tomu, jak nepřijít o své ušetřené a vydělané peníze.
Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?
Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.