Kdy začít přemýšlet o investicích?
Investice jsou vhodné v zásadě pro kohokoli, kdo se už nějakým způsobem na budoucnost zajišťuje. Nejlepší je přemýšlet o nich ve chvíli, kdy už tvoříte dlouhodobou rezervu skrz penzijní spoření, a stejně vám nějaké peníze zbývají.
Penzijní spoření je dobrý start z toho hlediska, že u něj máte jisté peníze navíc od státu – za předpokladu, že přispíváte minimální částku pro splnění nároku pro státní příspěvek – a v ideálním případě vám na něj přispívá i zaměstnavatel. Tyto příspěvky už samy o sobě tvoří zajímavou míru zhodnocení – to má však svůj limit, a jakmile na něj narazíte, je dobré přemýšlet o dalších možnostech. Tedy o investicích.
Investice mohou sloužit i jako ochrana před inflací. Spočítejte si, jaký má dopad na vaše úspory
Jak začít?
Svět investic je poměrně složitý, existuje celá řada investičních nástrojů, finančních poradců a internet je plný tipů a rad, ve kterých se dá snadno ztratit. Vzdělávat se je samozřejmě důležité, ale nedostatek hlubokých znalostí nemusí být překážkou do začátku.
Ani nemusíte mít hned k dispozici desetitisíce či statisíce korun, jak se řada lidí mylně domnívá. Klidně vám totiž bude stačit jen pár stovek měsíčně. Namísto toho, abyste je utratili, je můžete nechat zhodnocovat.
Do čeho všeho se dá investovat? Pokud začínáte, projděte si základní přehled nejběžnějších investičních nástrojů
První kroky by měly vést za odborníky
Pro začátek je dobré najít si důvěryhodného investičního partnera, který investice přizpůsobí na míru vašim potřebám a očekáváním. S ním společně mimo jiné proberete, jaké částky dokážete pravidelně investovat a na kolik byste si v horizontu několika let mohli přijít.
U investic je ale třeba mít na paměti, že vždy hrozí určité riziko kolísání jejich hodnoty nebo ztráty peněz. Právě proto je dobré nezačínat na vlastní pěst.
To ostatně platí pro jakoukoli sofistikovanou činnost, která vyžaduje určitou míru znalostí. Když se vám rozbije auto, jdete za mechanikem. Když onemocníte, jdete za lékařem. A stejně tak pokud chcete začít investovat, měli byste jít za investičním specialistou.
S prvními kroky ve světě investic vám pomůže i George s funkcí Moje plány, která vás bezpečně provede celým procesem. Dozvíte se v ní nejen všechny potřebné informace, ale získáte i užitečné rady a tipy nebo si můžete pomocí zábavných kvízů otestovat své znalosti.
S prvními kroky ve světě investic vám pomůže i George v mobilu s funkcí Moje plány, která vás bezpečně provede celým procesem. Dozvíte se v ní nejen všechny potřebné informace, ale získáte i užitečné rady a tipy nebo si můžete pomocí zábavných kvízů otestovat své znalosti.
Co byste měli před první investicí vědět?
Základem je znát sami sebe, především pak své cíle, ochotu podstupovat tržní rizika nebo za jak dlouho budete chtít peníze vybrat a na co konkrétně. Podle nich váš investiční partner dokáže nastavit, do jakých nástrojů byste měli investovat – zjednodušeně řečeno dle nich vytvoří vaše investiční portfolio.
Čím více informací bude mít, tím lépe pro obě strany. Počítejte proto s tím, že první rozhovor může trvat klidně i hodinu či více.
Co konkrétně byste měli společně probrat?
Chcete jen investice zkusit? Máte pár set korun měsíčně na experimenty, nebo spíš větší objem, se kterým nevíte, jak naložit? Zodpovězte tyto otázky i sami sobě a najděte hlavní důvod.
Chcete si zabezpečit životní úroveň i ve stáří nebo našetřit na koupi nemovitosti během pár let? Přemýšlíte o investicích jako o způsobu, jak doplatit hypotéku nebo jak zajistit dětem studium v zahraničí? Pravidelné investování vám tyto cíle může splnit.
Odborně se tomu říká „váš osobní“ investiční horizont a jde o období, po které jste ochotni nechat své peníze zhodnocovat. Čím delší bude, tím obecně můžete dosáhnout lepšího zhodnocení a nakumulujete vyšší částku. Vašemu osobnímu investičnímu horizontu se pak přizpůsobí odpovídající investiční strategie.
Bude vám vadit, když bude hodnota investice v čase hodně kolísat? Nebo jste vůči tomu imunní a s dlouhodobými cíli dokážete vytrvat? Každý člověk je jinak odolný vůči rizikům a u investic se riziku jednoduše nelze vyhnout. Stejně jako investiční horizont je váš vztah k riziku klíčový pro zvolení odpovídající investiční strategie.
Spočítejte si, kolik můžete investicemi získat.
Investice se můžou měnit spolu s vámi
Časem se můžou měnit vaše cíle i potřeby, typicky například po narození dítěte nebo naopak poté, co se děti osamostatní. Může se stát, že už jim nebudete chtít pořídit vlastní bydlení, protože se rozhodnou žít v zahraničí, a vy začnete přemýšlet, jak peníze využijete pro sebe.
V tu chvíli je vhodné přenastavit vaši investiční strategii investiční poradce vám s tím vždy rád pomůže. Prakticky se tomu říká rebalancování portfolia a jde u něj právě o to, aby vaše investice zůstaly v souladu s vašimi cíli.
Rebalancování se také může hodit, když už víte, že se blíží doba, kdy budete peníze potřebovat a použít je ke splnění vašich cílů. S blížícím se koncem vašeho investičního horizontu je totiž dobré portfolio stabilizovat. To znamená přenastavit ho na menší riziko, aby hodnota investice neklesla ve chvíli, kdy budete chtít peníze použít.
Co si z článku odnést?
- Investování není jen pro bohaté a zasvěcené. Na pravidelné investice stačí už pár set korun měsíčně.
- První kroky by vždy měly vést za bankéřem nebo investičním specialistou. Ten vám pomůže vše nastavit.
- Než začnete investovat, měli byste se specialistou probrat svá očekávání, cíle, investiční horizont i postoj k riziku.
- Tak jak se mění vaše finanční cíle, můžete upravovat i rozložení svých investic.
Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?
Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.