U spousty profesí už dávno není nutné od 9 do 5 vysedávat v kanclu. Často nemusíte být ve stejném městě, ve stejné zemi ani na stejném kontinentu. Ze zahraničí můžete pracovat dlouhé měsíce. Anebo jen pár hodin, které vám zlevní dovolenou.
4 výhody práce ze zahraničí
Je to pohodlné, málo stresující a zároveň produktivní.
Poznáte nové lidi a kultury a vydělané peníze vám pokryjí cestování i další zážitky.
Vašemu životnímu stylu nepřekáží pracovní doba.
V hodně zemích bývá život levnější než v Česku.
Jeďte na sebe nebo se domluvte se šéfem
Buď se můžete stát tradičním digitálním nomádem, tedy být na volné noze a brát zakázky, jak přicházejí.
Tip: Jak se stát digitálním nomádem? Zkuste weby Upwork, Webtrh, Freelancer, Jooble nebo Fiverr. Příležitosti najdete i na sociálních sítích, hlavně na LinkedInu nebo Facebooku. Na internetu snadno objevíte také zkušenosti jiných nomádů, třeba vás inspirují.
Anebo se domluvte se zaměstnavatelem. Spousta z nich už s prací z ciziny nemá problém. Vyplatí se ale dopředu si sjednat podmínky. A pro jistotu je hodit na papír.
S nadřízeným je dobré si vyjednat, odkud budete pracovat, kolik toho budete dělat, jak bude vypadat vaše pracovní doba (pozor na časový posun), jak vám bude firma zadávat práci, jak s ní budete komunikovat a jestli vám aspoň část nákladů uhradí.
Hlavním městem digitálního nomádství je Barcelona. Vyplývá to z velkého srovnání na workmotion.com. Najdete tam u jednotlivých měst informace o finančních nákladech, infrastruktuře, bezpečnosti, dostupnosti lékařské péče, vízových podmínkách a taky zpětnou vazbu samotných nomádů.
- Nejlepší v součtu všech kritérií: Barcelona, Španělsko
- Nejnižší náklady: Bangalore, Indie
- Nejlepší infrastruktura pro práci na dálku: Kodaň, Dánsko
- Nejbezpečnější destinace: Bern, Švýcarsko
- Nejdostupnější lékařská péče: Oslo, Norsko
- Nejlepší podle hodnocení digitálních nomádů: Tokio, Japonsko
5 věcí, které si ohlídejte, než vyrazíte
- Internet (minimálně si zajistěte dost dat v mobilu) a ubytování. Pomůžou služby jako house sitting, kdy u někoho bydlíte zdarma za to, že se mu staráte o dům a domácí mazlíčky.
- Platný cestovní pas a vízum. Speciální vízum pro digitální nomády nabízí už 48 zemí světa. Může se hodit mezinárodní řidičák. Každá země má taky svoje daňové podmínky a pracovní právo. Daně v zahraničí obvykle musíte platit, až když tam strávíte 183 dní v roce.
- Cestovní pojištění. V případě výjezdu na více než půl roku se můžete odhlásit ze zdravotního pojištění v Česku, jinak je třeba platit obojí. V případě úrazu či nemoci vám neschopenku může vydat i lékař v zahraničí, mimo EU však bývá problém s jejím uznáním a doporučuje se návrat do ČR.
- Domácí kancelářské vybavení. Spolehlivý laptop, záložní baterie, adaptér na elektrickou zásuvku a kvalitní sluchátka. Pláž je na práci skvělá, jen technika si nerozumí s pískem. Také není bezpečné se připojovat na každou veřejnou wi-fi.
- Nouzový plán, kdyby se něco pokazilo. A také finanční rezervu. Reálné náklady se u práce v zahraničí špatně odhadují.
Na závěr pár tipů a triků
Konečně jste se ocitli v cizím městě a chcete začít pracovat? Zkuste naše tipy.
- Najděte si coworkingové prostory s kafem zdarma.
- Nastavte si denní pracovní rutinu. Práce na dálku může být osamělá a vyžaduje disciplínu, aby zůstala produktivní. Pomoct můžou nástroje jako Trello, Asana nebo Toggl.
- Pravidelně komunikujte se svou firmou. Nedorozumění při práci na dálku vznikají překvapivě snadno (online call přes Zoom nebo Teamsy je v tomhle bezpečnější než maily).
Hlavně ale pro práci nezapomínejte na radosti, které vám může dát jen vaše nová země. Poznejte místní kulturu, jídlo a nasajte zážitky. Využijete všechny výhody toho, že jste odmítli kancelářský stereotyp.
Co si z článku odnést:
- Práce z ciziny může být méně stresující, pohodlnější, ale zároveň produktivnější.
- I čeští zaměstnavatelé jsou čím dál ochotnější nechat své lidi pracovat na dálku.
- Na cestu je hlavně potřeba si zajistit internet, ubytování, doklady, pojištění a notebook.
- Vytvořte si denní rutinu, abyste zvládli odpracovat, co potřebujete, ale zároveň si cizí zemi užili naplno.
Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?
Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.