Desetitisíce Čechů každý rok kupují dárky pro své blízké nebezpečným způsobem – půjčují si na ně. I z malé půjčky se může stát velký finanční problém, pokud si ji nevezmete rozumně a následně budete mít potíže s jejím splácením.
Desetitisíce Čechů každý rok kupují dárky pro své blízké nebezpečným způsobem – půjčují si na ně. I z malé půjčky se může stát velký finanční problém, pokud si ji nevezmete rozumně a následně budete mít potíže s jejím splácením.
Proč si na dárky nepůjčovat
Úvěry na dárky nebo vánoční zboží na splátky rozhodně neodpovídají zásadám zdravého půjčování. Proč?
Je tu nebezpečí, že si pod vlivem vánočního tlaku půjčíte na zbytečnosti. Bez některých drahých dárků pod stromečkem se ale možná obejdete.
Často jde o unáhlené jednání. Půjčky lidé sjednávají v nákupních centrech pod tlakem „výhodné akce“ nebo v časové tísni, pokud pořizují dárky na poslední chvíli.
Není to výhodné. Úroky z takových úvěrů bývají vysoké. Nevyplatí se, i když reklamy říkají něco jiného.
Ničí to budoucnost. Radost z dárků brzy vyprchá, ale dluhy budete muset splácet ještě měsíce či roky.
Jde o špatný příklad pro děti. Způsoby zacházení s financemi se často dědí. Děti zadlužených rodičů považují půjčky za běžnou věc.
Můžete se dostat do dluhové pasti. Existuje mnoho lidí, kteří se kvůli vánočním dárkům dostali do exekuce, nebo dokonce zůstali bez domova.
Než se pustíte do placení dárků, zjistěte si podmínky reklamace a vrácení zboží u prodejce.
Jak si užít Vánoce bez dluhů?
Před svátky podléháme pokušení snadněji. Naše tipy vám pomůžou nakupovat bez stresu a s dostatečným předstihem. Do nového roku tak vkročíte ve větší finanční pohodě, aniž byste přišli o krásné Vánoce.
Ideálním řešením je odkládat si malé částky stranou už od ledna. Pokud jste to nedělali, nevadí. Dávejte bokem peníze z výplaty 2–3 měsíce před Vánocemi intenzivněji. Můžete si vytvořit spořicí obálku s názvem „na Vánoce“ nebo si odkládat peníze na speciální účet. Nestane se vám tak, že z prosincové mzdy musíte zaplatit dárky, občerstvení, stromeček a třeba i hory.
Využijte finanční rezervu na zakoupení dárků už během roku. Když uvidíte vysněný notebook pro vašeho teenagera ve výrazné slevě už na konci léta, kupte ho.
Necháváte vše na poslední chvíli? Právě nedostatek času vás může zavést do pasti unáhlených nákupů, kterých později můžete litovat. Vánoce jsou pro prodejce hlavní sezonou, z které často žijí po zbytek roku.
Zkuste to letos jinak. Sepište si nápady, vytvořte si finanční plán a porovnejte ho se svými úsporami. Budete tak mít své výdaje pod kontrolou.
Řešte dárky včas a využijte slevy, vyhnete se časové tísni a nevhodným rozhodnutím pod tlakem.
Cítíte, že na vás zapůsobila nějaká prodejní akce? Dejte si den na rozmyšlenou a přistupte k tomu s čistou hlavou. Pořád vám nákup přijde jako dobrý nápad?
Na srovnání cen vybraného zboží v různých obchodech vám dobře poslouží internet. Jeho výhodou je, že vše objednáte z pohodlí domova. Snáze zde nakoupíte jen věci ze seznamu.
Za dovážku ušetříte, pokud si pořídíte více věcí na jednom místě. Dejte si ale pozor, abyste nekupovali zbytečnosti jen kvůli dopravě zdarma.
Mnoho obchodů na podzim vyhlašuje „Black Friday“. Dobře si porovnejte, jestli jsou ceny zboží pro vás opravdu výhodné.
Pokud dáváte přednost kamenným prodejnám, rozmyslete si, do kterých se vydáte. Když vyrazíte jen se mrknout po obchodech bez jasného cíle, snáze vás zlákají hezké věci okolo, které byste jinak nepořídili.
U online nákupů si všímejte, na jakých e-shopech věci pořizujete. Jde o české, ověřené zahraniční, nebo jen přeprodej z Číny? Zejména u asijských e-shopů, které už dnes běžně dodávají do Evropy bez poplatků a často nabízejí lepší ceny, si přečtěte obchodní podmínky. Přijde vám zboží včas? Jde ho snadno vrátit?
Když nedáte blízkým drahé dárky, neznamená to, že je máte méně rádi. Existují rodiny, které se rozhodly, že si udělají Vánoce bez dárků, a ulevilo se jim. Ušetří a konečně zažívají advent bez stresu z nakupování. Další možností je losování, koho v rodině obdarujete. Každý potom koupí a dostane jen jeden dárek.
S Vánocemi bez dárků ale nejspíš nepochodíte u dětí, které ještě věří na Ježíška. U malých dětí proto nastavte jejich očekávání už při psaní dopisu Ježíškovi (helikoptéru ani slona asi nedostanou). Také jim připomeňte, že dopis není nákupní seznam, který musí Ježíšek splnit, ale jen inspirace, ze které si něco vybere.
S většími dětmi zkuste společně najít levnější variantu drahých darů. Vyzdvihněte nekomerční rozměr Vánoc jako pomoc bližním a čas, který trávíte dohromady.
Mluvte s dětmi o financích i mimo Vánoce. Naučte je hospodařit s penězi.
Přeje si vaše babička televizi s lepším obrazem a otec nové lyže? Domluvte se s příbuznými a vysněné dárky kupte dohromady.
Existují ale i jiné možnosti, jak finančně „nevykrvácet“. Určete limit, do kterého se musíte s penězi vejít. Nebo dárky vlastnoručně vyrobte.
Vánoční čas je obvykle spojený s navštěvováním širší rodiny, kterou během roku nevídáte tak často. Zkuste se s vašimi blízkými domluvit, že budete na těchto návštěvách dávat dárky pouze dětem. Společný čas můžete místo toho strávit například soutěží o nejlepší cukroví či salát.
Vánoce na dluh nejsou optimální řešení. Půjčka ale může být správným krokem, pokud funguje jako investice: do vzdělání, kariéry, bydlení atd. Zkrátka do věcí, které budou mít svůj přínos ještě dlouho po splacení.
Chcete si na Vánoce i tak půjčit? Seznamte se s hlavními přínosy i riziky půjček.
Co si z článku odnést:
Vyhněte se půjčkám na dárky. Nejsou úplně rozumné.
Na Vánoce myslete dostatečně dopředu. Peníze si odkládejte nejméně 2–3 měsíce před svátky.
Dárky pořizujte během roku, vyhněte se impulzivnímu nakupování na poslední chvíli.
Dobře si promyslete, co chcete blízkým koupit. Porovnejte ceny v různých obchodech.
Na dražší dary se složte s příbuznými. V širší rodině případně můžete dárky zrušit, pokud se na tom společně shodnete.
Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?
Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.