Ať už si plánujete peníze půjčit, nebo naopak chcete někomu blízkému pomoci, zvažte, zda toto riziko podstoupit. Pošramocené rodinné či přátelské vztahy totiž poté nemusí být vůbec snadné dát znovu dohromady. Abyste takovou situaci nemuseli řešit, stačí se držet několika jednoduchých zásad.
Výhody a nevýhody „přátelských půjček“
Přátelská půjčka má bezesporu mnoho výhod. Největší z nich jsou asi následující:
- Pravděpodobně ji získáte bez úroku.
- Termíny splácení si domluvíte dle potřeby a volnější budou i veškerá další pravidla.
- Nemusíte o ni žádat v bance nebo jiné finanční instituci.
Celá „přátelská půjčka“ však stojí zejména na důvěře a slovní dohodě. A to může v budoucnu přinést řadu komplikací, nejčastěji pak jde o tyto:
- Pravidla jsou dohodnuta jen ústně a nejsou nijak vymahatelná.
- Vaše přátelství se díky poskytnuté půjčce zákonitě promění už jen tím, že vztah posunete i do finanční roviny.
- Obě strany nemusí dopředu vědět mnoho o aktuální finanční situaci toho druhého. I mezi přáteli je totiž otázka peněz často tabu.
- V nejhorším případě pak jedna strana přestane dohodu dodržovat – buď dlužník přestane splácet, nebo dlužný bude peníze potřebovat dříve. To může vést k rozvratu i dlouholetých přátelství nebo rodinných vazeb.
Jako příklad si představte situaci, kdy si od sourozence půjčíte peníze a pouze ústně se domluvíte, že mu je začnete splácet za půl roku. Sourozenec ale bude mít za měsíc nečekané výdaje a peníze po vás začne chtít hned. Oba dva se tím dostanete do zbytečných komplikací.
Více o výhodách a rizicích půjček si přečtěte v samostatném článku.
Co s tím? Sepište si smlouvu
Pokud jste to vy, kdo peníze půjčuje, nebojte se v rámci rodiny nebo přátelského vztahu s dotyčným probrat jeho finanční situaci. Zeptejte se, na co půjčku potřebuje, a klidně zkuste společně vymyslet jiné řešení. Pokud se na půjčce domluvíte, už na začátku si nastavte jasná pravidla.
Ta pak shrňte do písemné smlouvy. Jednoduché vzory najdete během pár minut na internetu a pro účely přátelské půjčky bývají dostačující. Dejte si jen pozor na to, aby v nich vždy byly obsaženy následující údaje:
- jasná identifikace obou stran, tedy nejméně jméno, příjmení a datum narození,
- celková výše půjčky,
- výše splátek,
- termín, do kdy má být půjčka splacena a jakou formou se tak stane,
- datum uzavření smlouvy,
- a na závěr samozřejmě podpisy – ideálně úředně ověřené.
Nezapomeňte uvést také způsob, jak si peníze předáte. V ideálním případě je nejlepší zaslání na účet s poznámkou, že jde o půjčku. Když totiž použijete hotovost bez dokladu, může se stát, že bude druhá strana tvrdit, že je smlouva neplatná, protože peníze nikdy nedostala.
Do smlouvy můžete, ale samozřejmě nemusíte zahrnout také úroky. Pokud jde o vyšší částku, přípravu smlouvy raději přenechte právníkovi.
U půjček se setkáte se dvěma základními pojmy. Tím prvním je „věřitel“, což je osoba, která peníze půjčuje někomu jinému. Na opačné straně stojí „dlužník“, který musí danou částku vrátit.
Když vám nejbližší nepůjčí
Pokud vám nikdo z rodiny nebo přátel nedokáže pomoci, zvažte jako řešení standardní bankovní půjčku. Vybrat tu správnou vám mohou pomoci internetové úvěrové srovnávače nebo bankovní poradci. Vždy si ale takový krok dobře promyslete.
Co si z článku odnést:
- Přátelská půjčka může mít mnoho výhod, zpravidla se v ní totiž nijak neúročí.
- Tento typ půjčky však dokáže poškodit přátelské i rodinné vztahy, a to především ve chvíli, kdy jedna strana nedokáže splácet nebo druhá potřebuje peníze rychleji.
- Pro klid duše přátelskou půjčku podložte písemnou smlouvou. Na internetu najdete řadu vzorů, jen zkontrolujte, že v ní máte všechny potřebné údaje.
Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?
Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.