U půjček je v první řadě potřeba dodržovat základní pravidla, která je dělají zdravými:
- Při splácení půjčky se váš pravidelný rozpočet nedostává do problémů.
- Splátky platíte včas, ideálně pomocí trvalého příkazu.
- I v případě nečekaných výdajů či krátkodobého výpadku příjmu zvládáte půjčku splácet.
- Půjčku jste si sjednali u důvěryhodné instituce.
Abyste se vyhnuli půjčkám s neférovými podmínkami, nebo dokonce vymahačům dluhů, je nezbytné dodržovat právě poslední uvedené pravidlo.
Důvěryhodné instituce jsou banky, spořitelny a další finanční organizace, které jsou pod přísnou kontrolou České národní banky. I méně známé společnosti poskytující finanční služby jsou regulovány ČNB. Pro jistotu si ale ověřte, že jsou držitelem licence poskytovatele spotřebitelského úvěru.
Proč si půjčovat od důvěryhodných institucí?
Jestliže přemýšlíte nad sjednáním půjčky, vybírejte si pouze mezi prověřenými a důvěryhodnými institucemi. Ty vám totiž nabídnou následující záruky.
Důvěryhodné instituce jsou pod přísným dohledem státních orgánů, což znamená, že musí splňovat vysoké standardy pro ochranu zákazníků. A právě proto mají silné bezpečnostní systémy.
Když si půjčujete od nich, můžete si být jisti, že váš úvěr i vaše osobní údaje jsou v dobrých rukou.
Smluvní podmínky a pravidla jsou formulovány jasně a srozumitelně a jsou předem dány. Nenajdete zde „malými písmeny“ psané pasáže, které by se vás snažily nějak nachytat.
Díky tomu vás nepřekvapí žádné skryté poplatky či jiné nástrahy.
Důvěryhodné instituce často nabízejí širokou škálu služeb zákazníkům. Samozřejmostí jsou konzultace s finančními odborníky, kteří dokáží pomoci s plánováním či úpravami splátek.
V případě jakýchkoli problémů a dotazů se máte na koho obrátit. Ochota pomoci, podpora a péče o vaše finanční zdraví jsou znaky důvěryhodných institucí.
Pravidlem, kterým se řídí důvěryhodné instituce, je důkladné prověření každé žádosti. Důvodem je snaha předejít případným problémům se splácením. Splátka úvěru totiž nesmí příliš zatížit rodinný rozpočet žadatele.
Proto se nejprve zhodnotí aktuální finanční situace klienta a zváží se, jaké na ni může mít půjčka dopady. Důraz se klade především na celkovou výši splátek všech půjček v porovnání s měsíčním příjmem klienta.
Tento typ institucí nabízí konkurenceschopné úrokové sazby a férové poplatky. Nemusíte se bát náhle zvýšených úroků nebo nečekaných poplatků, které by mohly zkomplikovat vaši finanční situaci.
Důležité také je, že nikdy nevyužívají problémů klienta. To znamená, že v ceníku nenajdete například nepřiměřené poplatky z prodlení.
Obecně se dá říct, že každá splátka musí pokrýt pravidelné úroky i poplatky a přitom v rozumné výši splácet dlužnou částku. Když tomu tak není, nedá se mluvit o férové půjčce.
Banky a důvěryhodné finanční instituce jsou známé svou dlouhodobou stabilitou. Když si půjčujete od nich, můžete si být jisti, že v polovině splácení „nezmizí“ či razantně nezmění své podmínky.
Na tomto webu najdete ještě více užitečných informací, které vám pomohou splácet v klidu.
Jak poznat nedůvěryhodné instituce a proč se jim vyhnout?
Nabídky institucí, které nepatří mezi důvěryhodné, se mohou na první pohled zdát výhodné a v určitých situacích v nich můžete vidět poslední možnost. Opak je ale pravdou.
Vzhledem k tomu, že aktivity těchto společností v plném rozsahu neschvaluje příslušná legislativa, je třeba mít se před nimi na pozoru. I když se na první pohled prezentují jako přítel, který vám chce pomoci v nouzi. Bohužel tomu tak není. Jejich služeb můžete brzy začít litovat – půjčka, kterou si u nich sjednáte, se totiž snadno stane nezdravou.
Mezi takzvané výhody, kterými vás chtějí přesvědčit o svých „kvalitách“, patří mimo jiné benevolentnost v podmínkách udělení úvěru (například neověřování registru dlužníků nebo nevyžadování doložení příjmů) a také menší administrativa.
Nedůvěryhodné instituce snadno poznáte podle jejich nabídky. Zpozorněte, jestliže poskytují některý z následujících podezřelých produktů:
- okamžitá půjčka,
- víkendová půjčka,
- půjčka pro nezaměstnané,
- půjčka bez registru dlužníků,
- půjčka bez doložení příjmů,
- půjčka bez doložení příjmu se zajištěním nemovitostí,
- bezúročná půjčka,
- půjčka vyplacená přes terminál,
- sms půjčka přes mobil.
V drtivé většině případů je ale nutné počítat s vyššími úroky a všemožnými poplatky (výjimkou není ani nekompletní sazebník poplatků), což půjčku ve výsledku značně prodraží. Kvůli mnohem menším regulacím také hrozí nejrůznější skryté či nesrozumitelné podmínky.
TIP: Při výběru půjčky se vždy seznamte nejen s úrokovou sazbou a sazbou RPSN, ale také s dalšími poplatky, které se k vedení a správě úvěru vážou (například poplatky spojené s mimořádnými splátkami nebo předčasným splacením).
Nakonec může nastat situace, kdy nebudete schopni půjčku splácet. U nedůvěryhodných společností v takové chvíli hrozí až likvidační sankce, které mohou být rychlou cestou do dluhové pasti a z ní plynoucích exekucí a dalších komplikací, kterým je v každém případě nejlepší se vyhnout.
Právě neschopnost splácet využívá takzvaná první půjčka zdarma, která se tváří jako velmi výhodná. Jestliže ale nestihnete splatit celou částku v dohodnutém termínu, musíte si půjčku prodloužit. A to už s velmi drahým úrokem. Z toho důvodu je pro vás nebezpečná a naopak výhodná pro společnost, která vám půjčila.
Půjčka vám bude dobře sloužit pouze v případě, když si ji sjednáte u důvěryhodné instituce. Proto v České spořitelně klientům poskytujeme nadstandardní péči také v oblasti úvěrů, abychom ještě lépe chránili jejich finanční zdraví.
Pořádně si prověřte, od koho si půjčujete
V dnešní době existuje široká škála možností, kde si lze půjčit peníze. Ačkoli se může zdát, že nabídky některých institucí jsou lákavé, je důležité dobře si promyslet všechna rizika a podmínky s nimi spojené.
Pokud tedy uvažujete o půjčce, vždy si důkladně prověřte, od koho si půjčujete. Přečtěte si všechny podmínky, zeptejte se na všechny nejasnosti a zjistěte si svá práva i povinnosti.
Ať vám půjčka dobře slouží.