Možnost, že si podvodník políčí na kohokoli z nás, existuje v průběhu celého roku, ale v předvánočním období je vyšší šance, že doopravdy uspěje. Proč? Protože lidé jsou rozptýlení a soustředí se na celkovou přípravu svátků, což často znamená, že nejsou tak opatrní jako jindy.
Právě to podvodníkům hraje do karet, proto při nakupování nepodléhejte nadšení z krásných dárků a buďte stále na pozoru. Díky tomu budou vaše peníze v bezpečí. Myslete na to, že takový přístup je důležitou součástí finančního zdraví.
Nezáleží totiž pouze na tom, jak umíte s penězi zacházet, ale také na tom, jak si je dokážete ohlídat. Jde o důležitou schopnost, která vás ochrání před podvodníky a pomůže vám k finanční stabilitě.
Kvůli nepozornosti mohlo být 69 tisíc pryč
Jak typický vánoční podvod může vypadat? Ukažme si to na příkladu paní Petry. Ta se rozhodla ušetřit čas a nakoupit dárky online. Několik jich objednala, a když se svátky přiblížily, přišla jí SMS s výzvou k úhradě doplatku za dopravu, aby balíček dorazil včas.
Odkaz vedl na stránku, který se tvářil jako web dopravce, a dokonce obsahoval platební bránu vedoucí do internetového bankovnictví. V přihlašovacím formuláři proto Petra vyplnila své údaje a přihlášení v telefonu potvrdila.
Poté však začaly chodit další notifikace. Tentokrát už s potvrzením platby ve výši 69 tisíc korun. K avizovaným 69 korunám za dopravu přibylo několik nul navíc.
Paní Petra si naštěstí všimla, že tady něco nehraje a že pravděpodobně jde o internetový podvod. Ihned zavolala do banky a společně s bankéřem zablokovali její přístupy do bankovnictví. Nakonec o žádné peníze nepřišla. Není však jediná, kdo takovým útokům čelí.
Ve spolupráci s Českou bankovní asociací (ČBA) jsme pro vás připravili webové stránky chrantesvepenize.cz, kde se dozvíte detailní informace o aktuálních hrozbách, ale také jak své peníze chránit.
„Prosím, potvrďte zadanou platbu“
Podvodníci v současnosti hojně používají falešné webové stránky (například e-shopy), mobilní notifikace a SMS zprávy. Jejich účelem je vylákat z vás citlivé údaje – největší zájem přitom mají o čísla platebních nebo kreditních karet a také o přihlašovací údaje do internetového bankovnictví.
Nejjednodušším způsobem, jak na takový podvod (tzv. phishing) nenaletět, je na chvilku se nad situací zastavit a vše si pozorně prostudovat. A to ještě než cokoli potvrdíte.
Zamyslete se tedy vždy, jestli taková výzva sama o sobě dává smysl. Objednali jste si něco na uvedeném e-shopu? Platili jste za zboží předem? Jaký způsob úhrady dopravy jste zvolili? Jestli máte jen stín pochybnosti, nikam nezadávejte žádné údaje a vše si pečlivě prověřte.
TIP: Pro bezpečné nakupování na internetu využijte jednorázovou virtuální kartu. Tu si snadno vytvoříte v aplikaci George a zanikne okamžitě po provedení platby, nebo hodinu po jejím vytvoření, když ji nevyužijete. Vyhnete se tak zadávání údajů platební karty online.
„Doručení zásilky bude posunuto“
Další rozšířený typ internetového podvodu mají na svědomí někteří zprostředkovatelé prodeje. Ti se obecně tváří jako standardní e-shop, ale ve skutečnosti zboží pouze přeprodávají. Na tom není nic špatného, ale v případě podvodných zprostředkovatelů to znamená, že vaše objednávka neputuje ze skladu v České republice, ale například až z daleké Číny.
Ve výsledku tak na doručení zásilky můžete čekat mnoho měsíců, což hlavně v případě vánočních nákupů rozhodně nepotěší.
Ani pokus o zrušení objednávky vám nemusí vyjít, protože daný prodejce má ve svých obchodních podmínkách často napsané, že je pouze zprostředkovatelem.
Abyste se tomuto podvodu vyhnuli, je důležité si pozorně projít obchodní podmínky a hledat v nich zejména informace o době doručení a jakým způsobem lze objednávku zrušit nebo zboží reklamovat.
TIP: Podvodnému prodejci se můžete účinně bránit dohledáváním recenzí, které na něho jistě prozradí víc, než by si přál. Určitě nespoléhejte pouze na recenze daného e-shopu, ale vsaďte raději na různé zdroje, které na webu najdete.
I když druhů podvodů je v dnešní době nespočet, určitě neuděláte chybu, pokud se budete řídit následujícími 3 zásadami.
„Stali jste se obětí podvodu“
Útočníci jsou vynalézaví a často nemají problém kontaktovat vás i telefonátem a zneužít lidské důvěřivosti. Takovým podvodům se říká vishing.
Typicky vám může zavolat člověk, který se představí jako bankéř či zástupce dobře známé instituce. Oznámí vám, že jste nedopatřením předali své citlivé údaje zlodějům, a vaše peníze jsou tedy v ohrožení. Falešnou snahou pomoci vás bude chtít přesvědčit, že je nezbytné peníze okamžitě převést na údajně bezpečný účet. Nebo se z vás pokusí vymámit platební údaje.
Jak se takovému podvodu ubránit? Zásady jsou stejné jako v případě phishingu. V první řadě si tedy ověřte, s kým právě mluvíte, a samozřejmě nikde nic nevyplňujte ani nepotvrzujte.
Chraňte sebe i své blízké nejen o Vánocích
Chceme, aby vaše peníze byly neustále v bezpečí. Podvodů existuje celá řada a v článku uvádíme jen ty nejčastější v období konce roku. Obecné bezpečnostní zásady jsme proto shrnuli i na našem webu, kde se dozvíte, jak v případě podvodů postupovat.
Ať jsou vaše peníze v bezpečí!