Podpořme společně sebevědomí lidí v České republice

←  ÚVODNÍ STRÁNKA  •  14. srpna 2023  •  6 min. čtení

V dnešní době je sebevědomí jednou z klíčových vlastností nejen pro jednotlivce, ale i pro celou společnost. Hned polovina Čechů přitom trpí jeho nedostatkem. Proto jsme se v České spořitelně rozhodli, že budeme lidem pomáhat, aby více věřili svým schopnostem a cítili se silnější.

Sebevědomí není jen o tom, jak se cítíme a jaký ze sebe máme pocit. Přemíra, či naopak nedostatek sebevědomí se podepisuje i na našem rozhodování, interakcích s ostatními a celkově na tom, jak vnímáme život.

Spolu s finanční gramotností také přímo ovlivňuje, jak nakládáme s penězi. To má ve výsledku dopad nejen na nás, ale v širším měřítku na celou společnost.

Nakolik se Češi cítí sebevědomě?

Průzkum agentury Ipsos z roku 2021 ukázal, že 54 % dotázaných Čechů považuje své sebevědomí za nižší, než by mělo být. Pouze čtvrtina si pak myslí, že má zdravé sebevědomí. V průměru by se lidé v tomto ohledu ohodnotili známkou 6,36 (na škále od 1 do 10).

Dobrou vizitkou není ani fakt, že celkově máme tendenci se podceňovat. Sami svému sebevědomí dáváme o 4 % horší známku, než jak si myslíme, že nás vnímá naše okolí.

Další údaje říkají, že muži se v tomto ohledu hodnotí lépe než ženy a také že sebevědomí roste s věkem. Zatímco mladá generace ve věku 18 až 24 let se hodnotí známkou 6, u lidí ve věku 55 až 65 let je to v průměru 6,8.

Zdravé sebevědomí nás činí silnějšími a pomáhá nám lépe zvládat životní výzvy, včetně těch finančních.

Sebevědomí jako klíč k silné společnosti

V České spořitelně jsme se rozhodli, že se pokusíme sebevědomí Čechů probudit. Proč? Jedinci s vyšším sebevědomím totiž snáze najdou odvahu udělat důležitá životní rozhodnutí.

A věříme, že když to dokáží – ať už půjde o svatbu, stěhování, koupi domu, nebo jakoukoli jinou náročnou životní situaci –, celá naše společnost se bude mít lépe. Chceme proto, aby se lidé přestali podceňovat. Silnější totiž můžeme být jen tehdy, pokud budeme důvěřovat sami sobě. 

Jak posílit a rozvíjet naše sebevědomí

Každý z nás může posilovat nejen své sebevědomí, ale také lidí v bezprostředním okolí. Někdy stačí uvědomit si, co jsou zdroje naší vnitřní síly a jak o ně pečovat. Poradíme vám pár základních taktik, které je dobré mít vždy na paměti:
 

Existuje i celá řada cvičení, která vám pomůžou nastavit pozitivní myšlení a nakonec i zvednout sebevědomí. Nejlépe každý den si najděte několik minut času a zkuste si následující: 
 

Když začnete u sebe, brzy uvidíte, jak se pozitivní změna šíří i vaším okolím.

Jste silnější, než si myslíte.

Doporučené

6 základních oblastí finančního zdraví, se kterými vám pomůžeme

Vyberte si, které téma vás zajímá.

Bydlím
chytřeNáklady, energie, udržitelnost 

Splácím
v kliduPůjčky, splácení, sloučení 

Tvořím
rezervuSpoření, tipy, finanční cíle 

Řeším
budoucnostInvestice, důchod, spoření 

Hlídám si
rozpočetPříjmy a výdaje, daně, kapesné 

Jsem
v bezpečíPojištění, ochrana proti podvodům