První dětské krůčky k finanční gramotnosti 

←  ÚVODNÍ STRÁNKA  •  7. srpna 2023  •  5 min. čtení

Umět správně zacházet s financemi je důležité jako třeba ovládat cizí jazyk. Proto bychom měli umět „mluvit“ i řečí peněz. V první řadě to znamená pochopit, jak fungují, jak s nimi hospodařit nebo jak šetřit. Tyto základy bychom pak měli co nejdříve naučit i své děti, abychom jim usnadnili spoustu věcí i do dospělých let.

Finanční gramotnost je jednou z klíčových životních dovedností, kterou by měl ovládat každý, a to bez ohledu na věk. V případě dětí je to ještě důležitější – když získají základní znalosti v raném věku, budou mít větší šanci udržet si finanční zdraví i v dospělosti.

Přínosy finanční gramotnosti pro děti

Jestliže své děti povedete k finanční gramotnosti, budou umět s penězi zacházet zodpovědně, dokáží mít přehled nad svými výdaji a také nebudou mít problém něco ušetřit. A především budou vědět, proč to dělají. 

Pokud si tyto návyky osvojí už v raném věku, je větší pravděpodobnost, že dlouhodobě dokáží předcházet nejrůznějším finančním problémům, jako je například nadměrné zadlužení. Získané vědomosti jim pak mohou pomoci například při výběru vysoké školy, posléze nákupu domu, investování peněz nebo plánování důchodu.

Spoustu užitečných informací a materiálů naleznete na webu Abeceda peněz.

Co ovlivňuje finanční gramotnost dětí?

Největší roli v tom, jak děti chápou a používají peníze, hrajeme my – jejich rodiče. Pohled dětí na finance tedy ovlivňuje především to, jak s penězi nakládáme my sami.

Děti totiž mají ve zvyku přejímat rodinné vzory, a tak pokud vás každý týden uvidí impulzivně nakupovat, nebude jim na tom připadat nic špatného. Naopak pokud je alespoň do jisté míry zapojíte do plánování rodinných výdajů a řeknete jim, co pravidelně platíte a proč, může jim to dát cenné základy i pro vlastní nakládání s financemi. 

Přečtěte si tipy, které vám pomůžou naučit děti hospodařit s penězi.

Jak a kdy začít rozvíjet finanční gramotnost dětí?

Podobně jako například s učením cizích jazyků i zde platí, že čím dříve začneme, tím lépe. Nemusíte se hned pouštět do komplikovaných pojmů, jako jsou hypotéky nebo akcie – začněte zvolna od věcí, které děti mají šanci pochopit. Pomoci s tím můžou i relativně malé kroky:

  • Na nákupu s dětmi mluvte o tom, proč si vybíráte určité zboží a podle čeho se rozhodujete.
  • Jděte jim příkladem a v rodinném kruhu vysvětlujte, na čem šetříte a jaké výdaje naopak pravidelně platit musíte. 
  • Vysvětlujte dětem, odkud se peníze berou. Mluvte o tom, že je vyděláváte prací a že i ony k nim mohou tímto způsobem přijít, až budou starší.

Vůbec nejlépe se pak děti naučí znát hodnotu peněz, když dokáží zacházet s vlastními. K tomu skvěle poslouží kapesné. A začít s ním můžete ve chvíli, kdy se děti naučí počítat. Napoprvé je možná rychle utratí, ale díky pravidelné výplatě kapesného (u malých dětí se doporučují týdenní intervaly) se můžou brzy naučit vlastní výdaje rozvrhnout.

Nevíte, jak nastavit výši kapesného? Poradíme vám, jak na to.

Jakmile budou děti starší – hodí se zpravidla ve chvíli, kdy už si samy platí některé výdaje (například svačiny, pomůcky do školy atd.) – můžete je seznámit s prvním rozpočtem a sestavit s nimi jejich vlastní. Ten udělejte týdenní nebo měsíční podle toho, jak často dostávají kapesné, a naučte je mít ve vlastních penězích přehled.

S vlastním účtem se děti učí zodpovědnosti

U větších dětí, které už dostávají vedle kapesného také peněžní dary od prarodičů nebo si samy platí například školní obědy, je správný čas na založení dětského účtu.

Získají tak nejen perfektní přehled nad svými financemi díky mobilnímu bankovnictví, ale také už nebudou muset spořit do prasátka. Dáte jim tak větší zodpovědnost a k tomu možnost dozvědět se o světě financí ještě víc.

Dětský účet zcela zdarma připravila také Česká spořitelna. K němu vaše ratolest dostane vlastní debetní kartu, na které můžete nastavit limity. A když budete chtít, tak vás aplikace George bude upozorňovat na všechny platby. Založit můžete i dětský spořicí účet, se kterým bude šetření hračka.

Finanční gramotnost podporuje sebedůvěru

Podpora finanční gramotnosti u dětí je dlouhodobý proces, který vyžaduje trpělivost a odhodlání. Ale je to jeden z nejlepších dárků, který můžete dětem dát. Umožní jim nejen efektivně spravovat své peníze, ale také jim poskytne sebedůvěru, kterou budou potřebovat ve světě plném finančních rozhodnutí.

A tak jim, stejně jako nám, peníze budou sloužit, a ne naopak.

Doporučené

6 základních oblastí finančního zdraví, se kterými vám pomůžeme

Vyberte si, které téma vás zajímá.

Bydlím
chytře



Náklady, energie, udržitelnost 

Splácím
v klidu



Půjčky, splácení, sloučení 

Tvořím
rezervu



Spoření, tipy, finanční cíle 

Řeším
budoucnost



Investice, důchod, spoření 

Hlídám si
rozpočet



Příjmy a výdaje, daně, kapesné 

Jsem
v bezpečí



Pojištění, ochrana proti podvodům