Jak naučit děti hospodařit s penězi?

←  HLÍDÁM SI ROZPOČET  •  20. října 2024  •  3 min. čtení

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš – a u financí to platí dvojnásob. Když budete děti od malička učit základům hospodaření, půjde jim to v dospělosti mnohem snadněji. Stačí přitom jen pár základních pravidel.

Děti milují hru, tak proč toho nevyužít? Téma peněz můžete pojmout hravým způsobem – nejen, že si spolu užijete příjemné chvíle, ale zároveň jim nenápadně předáte důležité finanční dovednosti.

Jděte dětem příkladem

Děti se učí nápodobou, a to platí i pro peníze. Vaše nákupní chování a přístup k financím si přenášejí do svého života. Buďte jim proto vzorem a sami se vzdělávejte ve financích.

O penězích mluvte otevřeně. Vysvětlete dětem, jak se peníze vydělávají, k čemu slouží a proč je dobré neutrácet je hned za sladkosti. S přibývajícím věkem můžete přidávat i složitější témata – jak snižovat výdaje, spořit, investovat nebo ušetřit na energiích.

Kdy začít? První počty = první hospodaření

S výukou o penězích začněte už ve chvíli, kdy se děti naučí základy počítání. Jakmile rozumí číslům, dokážou vnímat hodnotu věcí a služeb.

Nejlépe se děti učí na reálných příkladech. Běžná situace, jako je třeba nákup potravin, je ideální pro první lekce. Ukažte jim třeba, že za 20 korun si mohou koupit žvýkačky nebo šest rohlíků. Postupně tak získají základní představu, kolik jednotlivé věci stojí.

Vyzkoušet můžete také hravější formu učení. Vytvořte společně „obchod“, kde budou mít děti předem danou částku na útratu:

  • Nejprve nakupujte základní věci, jako je jídlo nebo oblečení.
  • Až poté si za zbývající peníze pořiďte něco pro radost.

Děti si tak osvojí, že nutné výdaje mají přednost a že až po jejich zaplacení mohou zbylé peníze použít na věci pro potěšení, jako jsou hračky nebo sladkosti. Starší děti ocení strategické deskovky, jako jsou Monopoly, Finanční svoboda nebo Cashflow.

Nevíte, jak s dětmi mluvit o penězích, aby si jich vážily? S pomocí Abecedy peněz od České spořitelny to zvládnete hravě.

Sestavte si společně jednoduchý rozpočet

Pro pětileté nebo šestileté děti jsou ideální hry, které je naučí základům financí. U starších dětí ale neváhejte přejít k reálnějším situacím. 

Zkuste si společně sednout a vytvořit (třeba i fiktivní) měsíční rozpočet. Nejde o to, jestli už dítě nějaké peníze dostává – hlavním cílem je naučit ho plánovat příjmy a výdaje.

Kapesné: Mladší prasátko, starší vlastní účet

Dávejte dětem kapesné – možnost spravovat vlastní peníze je skvělý způsob, jak je naučit zodpovědnosti. Vysvětlete jim také, že je důležité odkládat nějaké peníze stranou.

Mladší děti si mohou ukládat mince a bankovky do prasátka, kde uvidí, jak peníze přibývají nebo mizí. Důležité také je, aby zjistily, co se stane, když peníze, které dostanou, hned utratí.

Starším dětem založte účet, aby se mohly učit hlídat své příjmy a výdaje. Vlastní kartu mohou začít používat od 8 let. Dětský účet je pod kontrolou rodičů a navržený tak, aby s jeho pomocí děti pochopily, jak funguje svět peněz.

Tápete, kolik a jak často dávat dětem kapesné? Přečtěte si, jak na to v samostatném článku.

Motivujte děti k šetření

Když si vaše dítě přeje dražší hračku, může si na ni postupně našetřit. Vysvětlete mu, kolik daná věc stojí, kolik peněz mu chybí a kolik by mělo každý měsíc z kapesného odkládat, aby si ji za nějaký čas mohlo koupit samo.

Jakmile si dítě za ušetřené peníze koupí vysněnou věc, další spoření pro něj bude o něco snazší.

Nechte dítě dělat chyby

Špatně zvolené výdaje dětem nerozmlouvejte – chybami se člověk učí. Nejprve musí každý udělat pár špatných nákupů, kterých bude litovat, aby se do budoucna poučil. Zbytečně vyhozené peníze za sladkosti nebo hračky je totiž mohou v dospělosti zachránit před daleko většími průšvihy.

Co si z článku odnést?

  • Začněte s výukou o penězích včas, klidně už s prvními počty.
  • Buďte dětem vzorem – často kopírují chování rodičů, proto jim ukazujte zdravý přístup k financím.
  • Učení pojměte jako zábavu. Hra na obchod nebo strategické deskovky pomohou dětem pochopit rozdíly mezi typy výdajů.
  • Pravidelné kapesné naučí děti zodpovědně hospodařit s vlastními penězi.
  • Podpořte dítě v pravidelném spoření, pokud si přeje dražší věc.
  • Dovolte dětem dělat drobné chyby – díky nim si přirozeně osvojí hodnotu peněz a důležitost plánování.

Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?

Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.

Doporučené

Raději byste finance probrali osobně nebo po telefonu?

 Domluvte si schůzku na naší pobočce nebo přímo se svým bankéřem. ​

Chcete si raději promluvit po telefonu?​ Zanechte nám kontakt, ozveme se vám.

6 základních oblastí finančního zdraví, se kterými vám pomůžeme

Vyberte si, které téma vás zajímá.

Bydlím
chytře



Náklady, energie, udržitelnost 

Splácím
v klidu



Půjčky, splácení, sloučení 

Tvořím
rezervu



Spoření, tipy, finanční cíle 

Řeším
budoucnost



Investice, důchod, spoření 

Hlídám si
rozpočet



Příjmy a výdaje, daně, kapesné 

Jsem
v bezpečí



Pojištění, ochrana proti podvodům