Přehodnoťte svůj rozpočet
Jako první si přesně spočítejte, kolik peněz bude od teď do rodinné kasy přibývat, a kolik z ní naopak musí odcházet. V případě ztráty příjmu je totiž třeba osobní nebo i rodinný rozpočet revidovat.
V první řadě se zaměřte na nezbytné výdaje a zjistěte, co opravdu musíte každý měsíc platit. Naopak nejvíce toho půjde uspořit v tom, co si dopřáváte pro radost. Základ úspěchu je ale mít rozpočet sepsaný nebo o něm mít přehled v mobilním či internetovém bankovnictví. V případě ztráty příjmu ho totiž bude stačit jen upravit.
Pomoci si můžete alespoň dočasně například brigádami nebo zpeněžením vlastních koníčků, ať už jde o venčení psů, hlídání dětí, nebo prodej rukodělných výrobků.
Možností, jak si přivydělat, přitom existuje celá řada – například můžete využít volný čas na třídění věcí v domácnosti a ty nepotřebné, které mají určitou hodnotu, prodat na bazarech nebo online. Každá koruna se totiž může hodit.
Jak si sestavit rozpočet podle pravidla 50/30/20, se dočtete v samostatném článku.
Využijte finanční rezervu
Pokrýt rozdíl mezi omezenými příjmy a nezbytnými výdaji vám pomohou úspory. Vaše finanční rezerva by vám měla stačit na zaplacení výdajů alespoň po dobu 3 až 6 měsíců. Právě teď se vám tyto peníze budou hodit na zaplacení nezbytných výdajů.
Nejprve využijte peníze uložené na spořicím účtu, ke kterým máte okamžitý přístup. Pokud máte peníze odložené v investicích či termínovaných vkladech, bude nějakou dobu trvat, než se k nim dostanete. Navíc za předčasný výběr můžete platit i různé sankce nebo poplatky. Dobře si proto promyslete, zda na ně bude třeba sáhnout, či nikoliv. Předčasný odkup investice také může nastat v nevhodnou dobu a nemusí tak být výhodný.
S tvorbou finanční rezervy vám poradíme v samostatném článku.
Zjistěte si možnosti snížení či odložení splátek
Největší část nákladů většina lidí vynakládá za bydlení. A pokud splácíte hypotéku, nezoufejte, i u ní se s bankami dá dohodnout na několika možnostech úprav.
U většiny bank se totiž můžete domluvit na odložení či snížení splátek až na dobu jednoho roku. Sjednat se dá i prodloužení doby splácení hypotéky, a tím pádem i snížení měsíčních splátek.
Využijte variability u hypotéky
V případě hypotéky je ideální postup snížit si splátky po dobu zhoršení situace a poté, co se vaše příjmy zvýší, doporučujeme zpět navýšit i splátky. Banky tuto službu nabízí obvykle pod pojmem variabilita splátek a zpravidla je k dispozici zdarma.
Odložte si o měsíc spotřebitelský úvěr
Tento druh úprav můžete využít také u běžných spotřebitelských úvěrů. Můžete u nich například zažádat o odložení splátky o jeden měsíc – u většiny bank po této možnosti můžete sáhnout maximálně 2× do roka. Je však třeba splnit určité podmínky, jako je řádné splácení, podání žádosti o několik dní dopředu nebo další. Každá banka má podmínky trochu jiné, pobavte se proto o možnostech se svým bankéřem.
V nelehké situaci vám může dobře posloužit pojištění schopnosti splácet. V případě pracovní neschopnosti, dlouhodobé nemoci nebo úrazu za vás totiž bude hradit splátky pojišťovna, a to až po dobu jednoho roku. Ze strany pojišťovny můžete čekat pomoc s úhradou splátek i v případě životního pojištění. V případě výpadků příjmu proto zjistěte, zda máte některé z těchto pojištění sjednané, a pokud ano, obraťte se na pojišťovnu, jestli vám nemůže se splácením pomoci.
Některé spoření se pořád může vyplatit
Pokud jste si každý měsíc odkládali část příjmu na spoření, možná budete muset dočasně tuto část rozpočtu upozadit.
V první řadě si ponechte taková spoření, u kterých máte příspěvky státu nebo zaměstnavatele – typicky půjde o penzijní spoření nebo stavební spoření. K nim se totiž často vážou i slevy na dani a v případě předčasného výběru byste přišli o státní podporu, kromě toho zde hrozí i poplatky navíc.
Řada úspor pro radost ale může počkat, například spoření na dovolenou nebo nové vybavení.
Věděli jste, že i platby na stavební nebo penzijní spoření lze za určitých okolností snížit nebo odložit? Pokud by se vám to hodilo, ozvěte se svému bankéři a proberte, jak můžete platby upravit.
Zaregistrujte se na úřadu práce a ověřte si, zda nemáte nárok na sociální podporu
V případě ztráty zaměstnání by vaše kroky měly vést na úřad práce. Dostavit byste se sem měli ideálně do tří dnů od ukončení pracovního poměru. Budete tak mít jistotu, že na něj doba evidence plynule naváže a před výplatou první podpory v nezaměstnanosti vám nevznikne výpadek v rozpočtu.
Kromě podpory za vás bude stát hradit zdravotní pojištění a evidence na úřadě práce je také podmínkou pro čerpání pojištění schopnosti splácet úvěry.
Na úřadě práce se poraďte, jestli vám při ztrátě zaměstnání nevznikl nárok na čerpání některé ze sociálních podpor. Jde zejména o přídavky na dítě a příspěvek na bydlení.
Ověřte si, zda nemáte nárok na příspěvek na bydlení nebo zdražující se energie, i pomocí našeho článku.
Neklesejte na mysli a buďte aktivní v hledání práce
Výpadek příjmů není jednoduchá situace. Při jejím zvládání je ale důležité neutápět se v tom, jak je všechno špatné, ale naopak aktivně pracovat na změně. Při ztrátě zaměstnání si proto aktualizujte životopis, hledejte práci nebo využijte některý z rekvalifikačních kurzů.
A i když vám třeba moc peněz nezbývá, udělejte si alespoň jednou za čas radost nějakou drobností a nijak si to nevyčítejte.
Co si z článku odnést?
- Získejte přehled o svých případných vedlejších příjmech a především pravidelných výdajích a podle toho upravte rodinný rozpočet.
Využijte možnosti odložení či dočasného snížení splátek u hypotéky, úvěru na bydlení nebo u spotřebitelských úvěrů.
Nebojte se použít svou finanční rezervu. Ale s rozmyslem a ideálně i finančním plánem na následující měsíce.
- Zaregistrujte se na úřadu práce, který za vás vedle vyplacení podpory zaplatí zdravotní pojištění.
- Nestyďte se za své emoce, ale neklesejte na mysli na příliš dlouho. Náročnou situaci tak zvládnete jednodušeji.
Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?
Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.