Plánujete si pořídit domácího mazlíčka? Spočítejte si, na kolik vás vyjde 

←  HLÍDÁM SI ROZPOČET  •  16. února 2024  •  5 min. čtení

V čem jsme mezi nejlepšími v Evropě? V počtu domácích mazlíčků. Celých 40 % Čechů vlastní psa, 20 % kočku a jeden z deseti má kočku i psa zároveň. Suverénně nejlepší jsme ale mezi evropskými státy v tom, kolik za své domácí mazlíčky utrácíme.

Jak číst kurzovní lístek?

Bezpodmínečná láska, věrné přátelství, a podle některých výzkumů dokonce i nižší riziko srdečního infarktu, to jsou benefity, které přináší soužití s domácím mazlíčkem. 

Jestli zrovna přemýšlíte nad tím, že si pořídíte psa nebo kočku, do svých úvah rozhodně zahrňte i finanční stránku věci. A zdaleka nejde jen o pořizovací cenu zvířete. Domácí mazlíček je zásadní položkou domácího rozpočtu, která do něj bude patřit mnoho let. 

Adoptovat můžete i opuštěná zvířata z útulků

Na opačném konci cenového žebříčku jsou mazlíčci z útulků. Cena za psa nebo kočku, kteří za sebou mají kastraci a očkování, může být několik set, ale také několik tisíc korun. Každý útulek to má trochu jinak. 

Před adopcí však dobře zvažte, jestli je ve vašich silách se o zvíře postarat. Často se totiž nedozvíte, co má za sebou, jeho přesný věk nebo zdravotní predispozice. Odměnou vám ale bude hřejivý pocit, že jste dali druhou šanci opuštěnému zvířátku, a zároveň obohatíte svůj vlastní život.

S našetřením na vysněného mazlíčka vám pomůže i George s funkcí Moje plány. Dozvíte se v ní nejen užitečné tipy, jak efektivně šetřit, ale také získáte dokonalý přehled o plnění svého plánu nebo vás upozorní, pokud zapomenete poslat pravidelný příspěvek.

S našetřením na vysněného mazlíčka vám pomůže i George v mobilu s funkcí Moje plány. Dozvíte se v ní nejen užitečné tipy, jak efektivně šetřit, ale také získáte dokonalý přehled o plnění svého plánu nebo vás upozorní, pokud zapomenete poslat pravidelný příspěvek.

Připravte se na příchod nového člena rodiny 

Základní výbava pro psa, a to včetně poplatku obci, se pohybuje v řádu několika tisíc korun. Náklady stoupají s velikostí plemene, které si vyberete. Přesně je určit nelze, jelikož je cenové rozpětí pelíšků, vodítek, hraček a dalších nezbytností opravdu velké. 

Základní výbava pro kočku je levnější, ale nejméně dva tisíce korun potřebovat budete. 

Podle zákona o místních poplatcích nesmí poplatek za psa překročit hranici 1 500 Kč za kalendářní rok. Tato povinnost se vztahuje na každého psa staršího 3 měsíců.

Kolik stojí krmení?

I tady je rozpětí velké. Krmit bernardýna a čivavu je rozdíl. Náklady na psí stravu se pohybují zhruba kolem 5 000 Kč za rok u malých plemen a 10 500 Kč u těch velkých

Krmení pro kočku, tedy granule a kapsičky, by nemělo přesáhnout tisícovku měsíčně, ale můžete se dostat i mnohem níž. Další náklady představuje stelivo. Počítejte v průměru s 500 Kč na měsíc.     

Několikanásobně dražší jsou pak speciální granule či konzervy pro nemocná zvířata. I pes nebo kočka totiž může mít cukrovku, alergii nebo třeba potíže se zažíváním. 

Podle dat společnosti Nielsen Češi ročně vydají za krmivo pro své mazlíčky cca 6,8 miliardy korun.

I za zdravé zvíře můžete na veterině nechat tisíce korun

Nemoci a úrazy se bohužel nevyhýbají ani domácím mazlíčkům. Každá návštěva veterináře se ale může poměrně prodražit. Cena pak záleží například na velikosti zvířete nebo také na kraji, v jakém se ordinace nachází. S věkem se náklady na veterinární péči mohou zvýšit i kvůli chronickým nemocem.

  • U psů to začíná povinným očkováním proti vzteklině, jehož cena se pohybuje od cca 200 Kč do 500 Kč za vícesložkovou vakcínu. A pak jsou tu další, to už volitelná očkování. Jednou z nejdražších je vakcína proti leptospiróze – stojí asi 600 Kč. Co se týče koček, veterináři doporučují očkovat trojkombinací proti nejběžnějším nemocem, která stojí kolem 600 Kč

  • Základní veterinární prohlídka vás přijde zhruba na 500 Kč, ale tento údaj berte pouze jako orientační. Třeba jen odběr krve a vyšetření vzorku může stát i víc než 1 000 Kč.

  • Čipování psů je povinné už od roku 2020. Zaplatíte za něj od 400 do 800 Kč. 

  • Úrazy a nemoci – náklady na operace a léčbu se mohou vyšplhat až na desetitisíce korun. 

Svého mazlíčka můžete pojistit, takže část nákladů na veterinární péči uhradí pojišťovna. U psů se roční pojistné pohybuje cca v rozmezí od 1 200 Kč do 12 000 Kč. Opravdu důkladné pojištění kočky by vás za rok nemělo stát víc než 6 000 Kč. 

Nezapomeňte na finanční rezervu

Majitelé zvířat se shodují, že když se milovaný chlupatý kamarád zraní nebo onemocní, zaplatí cokoliv, aby mu bylo líp. A to i v případě, že se jedná o částku, která přesahuje jejich finanční možnosti. Jestli máte v plánu pořídit si domácího mazlíčka, je dobré mít i finanční rezervu, aby vás nečekané náklady na péči o něj nezaskočily. 

Co si z článku odnést?

  • Zvíře je radost, ale současně znamená finanční náklady.
  • Pořizovací cena je jen začátek. Každý měsíc musíte v rozpočtu počítat s dalšími penězi.
  • Pokud se zvíře zraní nebo onemocní, náklady prudce stoupnou. Až na desítky tisíc korun.
  • Částečně vám může pomoct pojištění, ale počítejte se spoluúčastí.   
  • Bez finanční rezervy je někdy složité tyto nečekané výdaje pokrýt.

Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?

Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.

Doporučené

Raději byste finance probrali osobně nebo po telefonu?

 Domluvte si schůzku na naší pobočce nebo přímo se svým bankéřem. ​

Chcete si raději promluvit po telefonu?​ Zanechte nám kontakt, ozveme se vám.

6 základních oblastí finančního zdraví, se kterými vám pomůžeme

Vyberte si, které téma vás zajímá.

Bydlím
chytře



Náklady, energie, udržitelnost 

Splácím
v klidu



Půjčky, splácení, sloučení 

Tvořím
rezervu



Spoření, tipy, finanční cíle 

Řeším
budoucnost



Investice, důchod, spoření 

Hlídám si
rozpočet



Příjmy a výdaje, daně, kapesné 

Jsem
v bezpečí



Pojištění, ochrana proti podvodům