Jak platit bezpečně kartou na internetu? Především si vybírejte prověřené obchodníky

←  JSEM V BEZPEČÍ  •  11. dubna 2024  •  3 min. čtení

Nakupujete rádi online? Pak byste si měli dávat pozor, kde nakupujete. Především pak na to, abyste neposkytli kompletní údaje o vaší platební kartě podvodným obchodníkům. Stačí dodržet několik základních pravidel, aby placení bylo bezpečné.  

Typy pojištění

Nakupujte u prověřených obchodníků

Nejdůležitější pravidlo zní: nakupujte pouze a výhradně v prověřených obchodech. Jen u nich budete mít jistotu, že svěřené údaje o kartě nezneužijí. 

Jedním z nejjednodušších ukazatelů solidnosti obchodu je to, jak jsou spokojení další zákazníci. Proto si jejich hodnocení dohledejte ještě před prvním nákupem. Stačí, když do vyhledávače zadáte jméno obchodu a k němu připojíte dovětek „hodnocení zákazníků“. 

Krom toho si projděte i obchodní podmínky na webu prodávajícího, jestli v nich není něco nejasného. Především si ohlídejte dodací lhůty a podmínky pro vrácení a reklamaci zboží. Každý e-shop tyto informace ze zákona musí uvádět. Pokud byste je na daném webu nenašli, určitě zpozorněte. 

Jestli nakupujete v e-shopu poprvé, tak si pro jistotu zkontrolujte název obchodu na stránkách ČOI (Česká obchodní inspekce), zda je někdo ze spotřebitelů nenahlásil jako nekalý obchod.

Ukazatelů spolehlivosti však může být mnohem víc. Používá obchod systém 3D Secure? Pak jsou informace o vaší kartě v bezpečí – takový obchodník je totiž součástí systému, v němž se citlivá data z karty vůbec nedozví. Platba probíhá přes portál banky a k obchodníkovi doputuje pouze zpráva o tom, že platba byla schválena a provedena.

TIP: Proti zneužití přístupových údajů k platbám (tzv. phishingu) a proti zneužití údajů platebních karet se můžete snadno pojistit. 

Hlídejte si citlivá data k platební kartě

Kontrolujte velice pečlivě, co a komu platíte. Především potvrzujte jen ty platby, které jste skutečně zadali vy sami. Pokud právě sami nenakupujete, v žádném případě nesdělujte dalším osobám citlivá data ke kartě. 

Zejména trojmístný bezpečnostní CVV kód chraňte jako oko v hlavě, stejně tak přístupy k bankovní identitě. Tyto citlivé údaje si nikam nepište, neukládejte, nedávejte je k dispozici ani nejlepším kamarádům. Nikdy nevíte, komu by se zachtělo je zneužít.

Jedním z nejbezpečnějších způsobů placení kartou je využití Apple Pay a Google Pay. Platební karta je sice k vašemu účtu přiřazena, ale při transakci její číslo a další údaje nikde nefigurují.

Limit vám zajistí klidné spaní

Dalším skvělým nástrojem ochrany je nastavení limitu pro platby na internetu. U některých bank se tyto platby započítávají do limitu plateb u obchodníků (jiný limit je na výběr z bankomatů), někdy lze nastavit samostatný strop pro online platby. 

I kdyby hackeři kartu zneužili, hrozí ztráta peněz jen do výše daného limitu. Navíc lze dnes limit libovolně měnit s okamžitou platností, takže například před větším nákupem ho můžete navýšit, zaplatit a pak hned zase snížit.

Na internetu platíte bezpečně, pokud:

  • nakupujete pouze u prověřených obchodníků,
  • nikomu cizímu nesdělujete údaje ke své platební kartě,
  • na kartě máte nastavený limit pro online platby.

Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?

Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.

Doporučené

Raději byste finance probrali osobně nebo po telefonu?

 Domluvte si schůzku na naší pobočce nebo přímo se svým bankéřem. ​

Chcete si raději promluvit po telefonu?​ Zanechte nám kontakt, ozveme se vám.

6 základních oblastí finančního zdraví, se kterými vám pomůžeme

Vyberte si, které téma vás zajímá.

Bydlím
chytře



Náklady, energie, udržitelnost 

Splácím
v klidu



Půjčky, splácení, sloučení 

Tvořím
rezervu



Spoření, tipy, finanční cíle 

Řeším
budoucnost



Investice, důchod, spoření 

Hlídám si
rozpočet



Příjmy a výdaje, daně, kapesné 

Jsem
v bezpečí



Pojištění, ochrana proti podvodům