Kdo má na rodičovský příspěvek nárok?
Na rozdíl od mateřské mají na rodičovský příspěvek nárok všichni a může ho pobírat otec nebo matka dítěte. O rodičovský příspěvek pečující rodič žádá buďto při dobírání mateřské, nebo po narození potomka.
Rodič nemusí být s potomkem celou dobu čerpání příspěvku doma bez možnosti návštěvy předškolních zařízení. Naopak může i pracovat a zvyšovat tak příjem rodiny. Musí však splňovat určité podmínky.
Jiné podmínky jsou stanoveny pro děti zdravotně postižených či rodičů závislých na pomoci. K nalezení jsou na webu úřadu práce.
Důležité dokumenty dítěte, jako jsou rodný list, očkovací průkaz, lékařské zprávy a další, můžete bezpečně uschovat v Datatrezoru a mít je tak k dispozici kdykoliv a odkudkoliv.
- 300 000 Kč pro nejmladšího potomka v rodině.
- 450 000 Kč pro sourozence narozené ve vícečetném porodu (dvojčata, trojčata a více).
- 350 000 Kč pro nejmladšího člena rodiny.
- 525 000 Kč pro děti narozené v rámci vícečetného porodu.
Všichni mají stejnou částku, kterou mohou vyčerpat.
Maximální částka rodičovského příspěvku pro děti, které se narodily do 31. prosince 2023, je:
Pro děti, které přišly na svět od 1. ledna 2024, platí:
Rodiče dostávají příspěvek v měsíčních částkách a i během pobírání si mohou jejich výši měnit. Rodičovský příspěvek se jim bude vyplácet až do vyčerpání plné výše, maximálně však do 4 let nebo do narození dalšího potomka. U dětí narozených v roce 2024 se doba zkracuje na 3 roky.
Lidé, kteří měli nízkou mzdu nebo si neplatili nemocenské pojištění, získají maximálně 13 000 Kč měsíčně (19 500 Kč u vícerčat). U rodičů, kteří měli vysokou výplatu, se výše příspěvku může měsíčně šplhat až nad 50 000 Kč.
Pokud se do rodiny narodí další dítě, je nezbytné tuto změnu ohlásit vašemu úřadu práce co nejdříve. Nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě s porodem zaniká. V tomto případě si může rodič požádat o jednorázové doplacení zbývající části příspěvku, který nestihl na starší dítě vyčerpat.
O rodičovský příspěvek můžete žádat ihned po narození dítěte. Je však běžné, že rodiče začínají pobírat rodičovský příspěvek až po skončení mateřské dovolené, protože obě dávky nelze pobírat současně.
Žádost můžete podat osobně na vašem úřadu práce nebo online.
K vyřízení potřebujete rodný list dítěte, váš občanský průkaz, vyplněnou žádost a v určitých případech i další dokumenty jako potvrzení o denním vyměřovacím základu. Co všechno potřebujete zrovna vy, najdete na webu úřadu práce.
Rodičovský příspěvek se vyplácí měsíčně, a to vždy zpětně – v měsíci následujícím po měsíci, za který náleží.
Rodič může v průběhu pobírání dávky měnit požadovanou výši jednou za 3 měsíce. Změnu provádí vždy osoba, která o rodičovský příspěvek požádala.
Změnit výši příspěvku můžete na základě žádosti stejnými cestami, jakými vyřizujete samotnou žádost o příspěvek (tedy i online). Změnu lze provést nejpozději v měsíci, od kterého rodič jinou částku požaduje. Nelze ji provést zpětně.
Rodičovský příspěvek se vyplácí měsíčně, a to vždy zpětně – v měsíci následujícím po měsíci, za který náleží.
Jedná se o nepojistnou sociální dávku, kterou vyplácejí krajské pobočky úřadu práce, každá podle svých specifických pravidel.
Když se během pobírání rodičovského příspěvku rodina rozroste o dalšího potomka, a nestihla by tak vyčerpat celou stávající dávku, vyplatí úřad práce zbývající část rodičovského příspěvku najednou. Vyplacení proběhne poté, co rodič úřadu oznámí narození nejnovějšího přírůstku.
Podmínkou jednorázové výplaty částky je, že alespoň jednomu z rodičů je možné k datu narození nejmladšího dítěte stanovit denní vyměřovací základ nebo je alespoň jeden z rodičů k datu narození potomka považován pro účely důchodového pojištění za OSVČ.
Termín „rodičovská“ bere většina lidí jako označení pro rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek. Jde však o dvě rozdílné věci. Rodičovskou dovolenou poskytuje rodičům zaměstnavatel a rodičovský příspěvek je dávkou od státu.
Rodičovská dovolená trvá do věku 3 let dítěte, zatímco rodičovský příspěvek lze rozložit až na 4 roky (u dětí narozených po 1. 1. 2024 maximálně na 3 roky). Zaměstnavatel nesmí čerpání rodičovské dovolené odmítnout. Navíc nesmí v době čerpání dát zaměstnankyni (či zaměstnanci, pokud je na rodičovské otec) s určitými výjimkami výpověď a musí dané osobě 3 roky držet pracovní místo.
Pokud je matka nezaměstnaná, OSVČ, studentka nebo jí skončila smlouva na dobu určitou, pobírá rodičovský příspěvek, ale na rodičovské dovolené není.
V čerpání rodičovské dovolené se rodiče vzájemně neomezují. Může ji čerpat jen otec, jen matka nebo oba rodiče najednou. Také se mohou podle potřeby střídat. Na rodičovský příspěvek má ale nárok pouze jeden z rodičů.
U dětí mladších 2 let platí, že dítě může navštěvovat jesle, školku nebo obdobné zařízení pro děti v rozsahu do 92 hodin v kalendářním měsíci, zároveň však ve školce nesmí trávit více než 4 hodiny denně.
U starších 2 let se návštěva předškolního zařízení nesleduje. Školku tedy mohou navštěvovat, jakkoliv se to rodičům hodí.
Soukromé hlídání nebo trávení času s jinými členy rodiny se nesleduje u dětí žádného věku a do podmínek se nepočítá.