Dědické řízení má zajistit spravedlivé rozdělení majetku mezi pozůstalé. Po posledním rozloučení často postup probíhá následovně:
Jak probíhá předběžné šetření
- Matrika vystaví úmrtní list, který pošle vám i příslušnému soudu.
- Soud k vyřízení dědictví pověří notáře, který vyzve vypravitele i dědice.
- Následně je jmenován správce pozůstalosti či dědictví (může jich být i více). Ten se o případný majetek stará, dokud není dědictví kompletně vyřízené. S majetkem se nemůže během řízení nakládat.
- Usnesení nakonec správce doloží bance. Banka od něj navíc může požadovat uhrazení splátek z dluhů zemřelého a další výdaje.
Není zapotřebí, aby se k předběžnému šetření dostavili všichni dědicové. Přijít musí jeho nejbližší člověk, který zná majetkové poměry zemřelého. Nejčastěji jde o vypravitele pohřbu – manžel/ka, potomek a podobně. Účelem je zjistit okruh dědiců a okruh majetku, který bude předmětem dědického řízení.
Tyto doklady a dokumenty vezměte na schůzku s notářem s sebou, adresy příbuzných zjistěte.
- sepsaná závěť zesnulého
- list o vydědění
- doklady o majetku a dluzích
- doklady o nemovitých věcech
- smlouvy, doklady o účasti v obchodních společnostech a družstvech
- doklady o podniku, o bezpečnostní schránce v bance
- doklady o nákladech pohřbu
- doklady o půjčkách
- adresy potomků, rodičů, sourozenců a prarodičů
Zjišťování okruhu dědiců a rozsahu majetku
Na základě žádosti od notáře zašle banka potvrzení o zůstatcích na účtech a o výši dlužných částek ke dni úmrtí zemřelého přímo do rukou notáře, a to nejpozději do 30 dnů od obdržení jeho žádosti.
Sdělení zašle banka pouze notáři, jelikož není oprávněna vám sdělit výše zůstatků sjednaných produktů zemřelého.
Samotné dědictví se bude dělit na základě tzv. dědických tříd, které stanovuje zákon.
Postupuje se při tom tak, že dědictví náleží lidem v první třídě. Jestliže takové příbuzné zesnulý nemá, dělí se mezi třídu druhou. Když není nikdo ani v druhé třídě v okolí zesnulého, postupuje se do třetí a takto dále. Když se nenachází nikdo ani v šesté třídě, dědictví propadá státu.
Jestliže jste zdědili větší obnos, zjistěte, jak s ním co nejlépe naložit.
Před skončením dědického řízení je proveden soupis aktiv a pasiv dědictví. Oceňování jednotlivých druhů majetku probíhá následovně:
- Nemovitosti
K ocenění není zapotřebí znaleckých posudků. V případě bytů a garáží postačí vyjádření realitní kanceláře, v případě domů a pozemků odborné vyjádření znalce. - Vozidla
U vozidel starších 5 let postačí ocenění souhlasným prohlášením dědiců (s přihlédnutím k cenám na internetu), u novějších je vyžadováno vyjádření např. prodejce ojetých vozidel. - Movitý majetek
Většinu movitého majetku, jako domácí a bytové zařízení, elektrospotřebiče a další spotřební zboží, postačí ocenit souhlasným prohlášením dědiců. - Podnik
V případě, že zesnulý byl podnikatelem, záleží na konkrétním případě. U malého rozsahu podnikání postačí i souhlasné prohlášení dědiců podložené účetními doklady, v komplikovanějších případech bude zapotřebí nechat podnik ocenit formou znaleckého posudku.
Konečné jednání
Poté, co má notář k dispozici dostatek informací o dědicích a majetku, je možné ve věci nařídit jednání. Osoby, které připadají v úvahu jako dědici, notář předvolá.
Dojde-li k uzavření dohody o rozdělení pozůstalosti, bude vydáno usnesení o jejím schválení a dědictví je rozděleno podle přání dědiců, tedy třeba i tak, že některý z dědiců se vzdá majetku ve prospěch jiného dědice, pokud je to jeho vůle.
Co když nedojde k dohodě? Pozůstalost je rozdělena mezi dědice podle jejich zákonných podílů.
Usnesením, kterým je schválena dohoda o rozdělení pozůstalosti nebo kterým je potvrzeno nabytí pozůstalosti, je dědické řízení u konce.
Dodatečné řízení o dědictví
Pokud vyjde po skončení dědického řízení najevo, že zemřelý vlastnil další majetek, který nebyl předmětem původního dědického řízení, je potřeba, aby dědici požádali o dodatečné projednání dědictví.
Je potřeba podat žádost u soudu, u něhož proběhlo původní dědické řízení. Jestliže původní dědické řízení vedlo bývalé státní notářství, je žádost potřeba podat u soudu, v jehož obvodu bylo poslední bydliště zemřelého.
Jak si udělat pořádek v dokumentech a účtech pro případ, že se vám něco stane?