Typy pracovněprávních vztahů a náležitosti pracovní smlouvy

←  PRVNÍ PRÁCE •  11. ledna 2024  •  5 min. čtení

Nástup do prvního zaměstnání s sebou přináší mnoho výzev. Vedle samotné pracovní náplně se musíte zorientovat v cizím prostředí, nastavených pravidlech i pracovních smlouvách. Přečtěte si ty nejdůležitější informace, které vám situaci ulehčí.

Pod pojmem první práce si většina lidí představí hlavní pracovní poměr, který vzniká uzavřením pracovní smlouvy. Existují ale i další typy a je dobré vědět, jaký je v nich rozdíl, jaké mají mít náležitosti a co si pohlídat, aby byly platné.

Víte, jaký je rozdíl mezi mzdou a platem? Pokud je zaměstnavatel soukromá firma, budete za svou práci pobírat mzdu. Jestliže je ale zaměstnavatel stát, kraj nebo obec, za odvedenou práci vám bude náležet plat.

Detaily z pracovního prostředí, o kterých byste měli v první práci vědět

Začátek i konec pracovní doby stanovuje zaměstnavatel. Zákoník práce ale upřesňuje, že základní délka pracovní doby v jednosměnném provozu je 40 hodin

V případě vícesměnného provozu se týdenní pracovní doba ze zákona zkracuje. Délka jedné směny nesmí přesáhnout 12 hodin. Do pracovní doby se nepočítají pauzy na jídlo, kouření nebo na odpočinek.

Pracovní doba přitom může být rozvržená následovně:

  • rovnoměrně – stejná délka pracovní doby během celého týdne,
  • nerovnoměrně – různá délka v jednotlivé dny pracovního týdne,
  • pružně – skládá se ze dvou úseků: základní úsek pracovní doby, kdy zaměstnanec musí být v práci, a volitelný úsek, u něhož si zaměstnanec stanovuje sám, kdy přijde a odejde.

Zákoník práce zkrácený úvazek, poloviční úvazek ani částečný úvazek nezná, skrývá se pod označením kratší pracovní doba.

Mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem může být sjednaná i kratší pracovní doba, tzv. zkrácený úvazek. Nejvyhledávanější forma je práce na poloviční úvazek, tedy na 20 hodin týdně. Typicky se hodí pro studenty, rodiče malých dětí, lidi v důchodovém věku, osoby s hendikepem apod.

Na dny nepřetržitého odpočinku a státní svátky smí zaměstnavatel práci nařídit jen výjimečně. Například v době inventur nebo pokud je potřeba pokrýt práci za zaměstnance, který se do práce nedostavil.

Pracovní smlouva – jaké má náležitosti a co si ohlídat před jejím podpisem?

První den v práci může být stresující. Bude na vás nejspíš čekat hromada papírů a informací a také spousta nových lidí, proto si pracovní smlouvu nechejte ideálně zaslat předem, abyste si ji mohli prohlédnout v klidu a případně se doptali na nejasnosti. 

Pracovní smlouva musí být písemná a podepsaná zaměstnancem i zaměstnavatelem.

 

Co dalšího pracovní smlouva může obsahovat:

  • souhlas se zpracováním osobních údajů,
  • délku trvání pracovního poměru,
  • zda se zaměstnance týká zkušební doba (běžně 3 měsíce),
  • dohoda o mlčenlivosti,
  • pravidla pro práci z domova atd.

Svou pozornost ve smlouvě zaměřte na informace ke mzdě/platu – zda má nějakou variabilní složku (například kvartální nebo půlroční bonus, který může být vázaný na splnění určitých úkolů nebo na výsledky společnosti). 

Dále se včas informujte, jak společnost přistupuje k přesčasům, co zaměstnancům proplácí, jaké poskytuje finanční i nefinanční benefity apod.

Ve smlouvě kontrolujte i zdánlivé drobnosti jako třeba překlepy. Pohlídejte, zda uvedené údaje sedí s tím, na čem jste se ve firmě domluvili – například zda sedí sjednaná délka pracovního poměru (doba určitá vs. doba neurčitá).

Jak se orientovat v položkách na výplatní pásce?

Kromě výplaty by vám měla pravidelně chodit i výplatní páska (nebo výplatní lístek či výplatnice). Jde o přehled, kolik dostáváte peněz, kde se vám za co strhává apod. Zaměstnavatel vám ji musí vydat automaticky nejpozději v termínu výplaty.

Najdete na ní hned tři druhy mzdy:

  • Základní mzda bude kromě výplatnice uvedená i v pracovní smlouvě a není podmíněná hospodářským výsledkem společnosti či jinými bonusy. 
  • Hrubá mzda je součtem základní mzdy, ale i motivačních složek (například osobní ohodnocení, příplatky, prémie…) a není od ní odečtené sociální a zdravotní pojištění ani daň z příjmů. 
  • Čistá mzda je to, co dostáváte (nebo budete dostávat) na účet.

Zajímají vás i další položky a zkratky z výplatnice? Přečtěte si o nich. Dozvíte se mimo jiné, proč se vaše čistá mzda může jednorázově zvýšit, když si vezmete dovolenou.

Vyplatí se být zaměstnancem, nebo OSVČ?

Některé firmy lákají na práci na živnostenský list – někdy se říká i na IČO nebo jako OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné). Pro zaměstnavatele může být tato forma spolupráce výhodná, protože nemusí odvádět žádné poplatky státu. Firmy proto při náboru zdůrazňují, že živnostníkům můžou nabídnout vyšší odměnu za práci. 

Práce jako OSVČ ale nebude vhodná pro každého a je potřeba si tento krok dobře rozmyslet.

Živnostníci totiž oproti běžným zaměstnancům musí dělat řadu věcí sami, především:

  • Musí hlídat a odvádět zálohy na sociální a zdravotní pojištění.
  • Každý rok sami vyřizují daňové přiznání – pokud si platí účetní, znamená to i jisté náklady navíc (pokud vstoupí do paušálního režimu daně, daňové přiznání dělat nemusí).


Největší rozdíl pak je, že živnostníky nechrání zákoník práce – nezaručuje výpovědní lhůtu, odstupné či minimální mzdu. Specifické podmínky platí i pro ženy, které pracují jako OSVČ a časem plánují jít na mateřskou a čerpat příspěvek.

Pozor dejte zejména na švarcsystém.

Jde o situaci, kdy pro firmu pracují OSVČ, ale reálně fungují jako zaměstnanci s běžnou pracovní smlouvou. Jsou denně v kanceláři, mají tam své pracovní místo a týká se jich dovolená, ale i přesčasy. Za tento způsob spolupráce hrozí (nejen firmě) vysoké pokuty.

Doporučené

6 životních situací, které mohou ovlivnit vaše finance

Přečtěte si, jak se v nich zachovat.

První práce

Smlouvy, daně, úřad práce 

Rozvod

Cena, dělení majetku, alimenty  

Svatba

Příprava, dluhy, společné jmění 

Péče o osobu blízkou

Příspěvky, změna úvazku, konec péče 

Mateřská

Rozpočet, příspěvky, přivýdělek  

Důchod

Výpočet, typy důchodů, přivýdělek