Co zařídit během života, aby váš skon nezasáhl rodinné finance?

←  ŘEŠÍM BUDOUCNOST  • 16. října 2023  •  6 min. čtení

Smrt je téma, kterému se vyhýbáme. Právě ona přitom může vaši rodinu přivést do finančních problémů. Jak se připravit i na nejtěžší životní scénář a ušetřit blízkým starosti, se dočtete v tomto článku.

Nejdůležitější je připustit si vlastní smrtelnost. Zkuste si představit, že by se vám něco stalo už dnes. Jak by na tom byli vaši blízcí? Věděli by, kde máte uložené důležité dokumenty, jaké máte půjčky a závazky? Jestli máte životní pojištění a komu pojišťovna vyplatí pojistné plnění?  

Pokud si u takových otázek nejste jistí, je čas si s blízkými promluvit. Možná se jim do takového rozhovoru nebude chtít, ale když vyložíte karty na stůl teď, může je to jednou ochránit před potížemi. 

Řekněte své rodině o všech půjčkách a dalších finančních produktech a případných pohledávkách. Informujte je o tom, jestli máte závěť a co bude třeba zařídit, kdybyste náhle skonali. 

Pořádek v papírech ulehčí těžké chvíle

Možná nejste zrovna milovníci šanonů, ale v případě důležitých dokumentů je pořádek půlka úspěchu.
 

Všechny důležité papíry dávejte průběžně na bezpečné místo, o kterém řeknete jen svým nejbližším. Přehledně uložené dokumenty ocení nejen blízcí, ale i vy, když budete v budoucnu potřebovat cokoli zařídit.

Důležité dokumenty, přístupové údaje i závěť si můžete bezpečně uschovat v Datatrezoru, který je součástí dědického řízení. Vašim blízkým tak můžete ušetřit spoustu starostí.

Pořídit si k účtu disponenta se vyplatí

Disponent je člověk, který má přístup k vašemu bankovnímu účtu a může s ním nakládat podle toho, co mu dovolíte. Vybíráte si ho sami a není problém mít jich u jednoho účtu víc.

Vy rozhodujete o tom, co může disponent s účtem dělat a co ne. Někomu můžete povolit jen náhled do výpisu, jinému třeba i posílání peněz. 

Po smrti se váš účet stane předmětem dědického řízení, peníze na něm ale může disponent (třeba váš partner či děti) používat stejně jako dřív. Je k tomu ale nutné mít na účtu nastavené, že dispoziční oprávnění úmrtím majitele nezaniká. Za všechny pohyby na účtu zemřelého jsou disponenti odpovědní dědicům, nemohou si tedy například jen tak vybrat peníze a nechat si je. 

Zařídíte si to jednoduše tak, že se s disponentem zastavíte na pobočce. Stačí dorazit jen s dokladem totožnosti, a dokonce ani nemusíte přijít současně. Vaši blízcí tak během dědického řízení nezůstanou bez peněz. 

Trvalé příkazy můžou běžet i po smrti

Trvalé příkazy jsou skvělý pomocník, díky kterému nezapomenete na žádnou pravidelnou platbu. 

Ověřte si je (podle možností svého účtu) a u každého si promyslete, jestli chcete, aby odcházel i po vaší smrti. Někde je to žádoucí, třeba v případě nájmu, záloh za energie nebo platby za internet. Jindy to ale může být na škodu – třeba u plateb za sociální a zdravotní pojištění.

Jestli chcete trvalé příkazy upravit a rozhodnout, co se s nimi má stát, zastavte se na pobočce své banky.

Myslete na to, že dluhy nezanikají smrtí dlužníka. Závazek přechází na zodpovědné dědice. Proto je o půjčkách informujte.

Životní pojistkou kryjete blízkým záda 

Takzvané životko je tu přesně pro podobné situace. Stejně jako penzijní spoření. Peníze z nich totiž nespadají do dědického řízení a nárok na ně má člověk, kterého určíte jako obmyšlenou osobu.

To je někdo, koho by váš případný odchod uvrhl do největší finanční nejistoty. Pojišťovna mu peníze vyplatí dřív, než dědické řízení skončí. 

TIP: Ujistěte se, že obmyšlená osoba ví jak o vaší volbě, tak o tom, kam se případně obrátit.

Zajištění splátek znamená míň vrásek

Splátka hypotéky může být váš nejvyšší měsíční výdaj. Bez vás by ji váš partner či partnerka možná neutáhli a hrozilo by jim, že přijdou o střechu nad hlavou. Podobné to může být v případě jiných úvěrů. 

Představte si, že by vaše splátky někdo hradil za vás, nebo by rovnou doplatil zbytek hypotéky či jiného úvěru. Je to možné. Stačí si sjednat příslušné pojištění.

Předejděte sporům v rodině. Sepište závěť 

Máloco dělá v rodině tak zlou krev jako spory o majetek při dědickém řízení. Předejděte jim sepsáním závěti nebo dědické smlouvy. 
 

V řízení o pozůstalosti dá pak notář v maximální možné míře přednost vaší poslední vůli před zákonnými nároky. 

Aby byla závěť platná, musí obsahovat nutné náležitosti, které najdete v občanském zákoníku – jde především o podpis a přesné datum sepsání.

Co si z článku odnést:

  • Nešťastná událost, jako je smrt příbuzného, může mít neblahý vliv na rodinné finance, proto není od věci o tomto tématu s blízkými mluvit.
  • Pro jistotu si přehledně archivujte důležité dokumenty a smlouvy a své nejbližší o tom informujte.
  • Stanovte na svém účtu disponenta, který bude mít k vašim penězům přístup, když to bude potřeba.
  • U životního pojištění uveďte obmyšlenou osobu a také si promyslete, jestli by se vám nevyplatilo pojištění schopnosti splácet (například hypotéku).
  • Sepište závěť, ve které si můžete vybrat, co a komu odkážete. Své blízké tím možná ochráníte před pošramocením rodinných vztahů.

Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?

Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.

Doporučené

Raději byste finance probrali osobně nebo po telefonu?

 Domluvte si schůzku na naší pobočce nebo přímo se svým bankéřem. ​

Chcete si raději promluvit po telefonu?​ Zanechte nám kontakt, ozveme se vám.

6 základních oblastí finančního zdraví, se kterými vám pomůžeme

Vyberte si, které téma vás zajímá.

Bydlím
chytře



Náklady, energie, udržitelnost 

Splácím
v klidu



Půjčky, splácení, sloučení 

Tvořím
rezervu



Spoření, tipy, finanční cíle 

Řeším
budoucnost



Investice, důchod, spoření 

Hlídám si
rozpočet



Příjmy a výdaje, daně, kapesné 

Jsem
v bezpečí



Pojištění, ochrana proti podvodům