Jak fungují základní investiční nástroje?

←  ŘEŠÍM BUDOUCNOST  •  4. ledna 2023  •  5 min. čtení

Vlastnit akcie jedné společnosti nebo nějaké dluhopisy zní lákavě. Pokud však investice myslíte vážně, měli byste vědět, jak tyto investiční produkty fungují a jaké jsou s nimi spojené potenciální výnosy, ale i rizika. A taky že se nemusíte spoléhat jen na ně.

Kdy začít přemýšlet o investicích?

K pravidelnému investování vám dnes stačí klidně několik stovek měsíčně. Než se do něj ale pustíte, měli byste splňovat několik základních podmínek finančního zdraví. A to především následující:

  1. Měli byste mít pokrytou krátkodobou finanční rezervu ve výši vašich 3–6měsíčních pravidelných výdajů. 
  2. Pro dlouhodobé spoření už využíváte doplňkové penzijní spoření, kam vám přispívá stát a v ideálním případě i zaměstnavatel.

S prvními kroky ve světě investic vám pomůže i George s funkcí Moje plány, která vás bezpečně provede celým procesem. Dozvíte se v ní nejen všechny potřebné informace, ale získáte i užitečné rady a tipy nebo si můžete pomocí zábavných kvízů otestovat své znalosti.

Do čeho můžete investovat?

Existuje řada možností a pro volbu té správné bude záležet jen na vašich preferencích a finančních cílech. Než se však do investování pustíte, měli byste vědět, jaké jsou vaše možnosti a jak fungují. Proto vám přinášíme základní přehled těch nejběžnějších, které jsou dnes na trhu k dispozici. 

Stačí si vždy rozkliknout tu, která vás zajímá, a můžete si o ní přečíst víc.

Dluhopisy

Dluhopisy (nebo také obligace či bondy) jsou úročené cenné papíry, které představují závazek emitenta splatit v dohodnutých termínech úroky (tzv. kupon) a zapůjčený kapitál, a držitel dluhopisu je věřitelem emitenta. Co tato komplikovaná věta znamená prakticky?

Různé instituce, firmy, státy nebo municipality mohou vydávat (emitovat) dluhopisy a prodávat je. Jejich prodejem získávají kapitál a zavazují se těm, kdo si dluhopis koupí (věřitelům), za stanovenou dobu peníze (kapitál) vrátit. Zároveň za předem definovaných podmínek zaplatí úrok za to, že si peníze půjčili. 

Dluhopisů je přitom celá řada a můžeme je třídit podle:

  • toho, kdo je vydal: na státní, firemní nebo municipální,
  • délky splatnosti: od krátkodobých v délce několika málo měsíců až po desítky let,
  • bonity emitenta (schopnosti dostát svým závazkům): na dluhopisy „Investičního stupně“ a „Spekulativního stupně“,
  • formy výplaty úroku na dluhopisy s pevným, variabilním nebo nulovým úrokem.

Dluhopisy patří mezi konzervativnější investiční produkty. Jejich rizikovost a také očekávaný výnos se odvíjí především od toho, kdo dluhopis vydal. Čím kvalitnější a bonitnější je ten, komu jste prostřednictvím dluhopisu půjčili peníze, tím je investice bezpečnější. S tím také souvisí i možný výnos – čím je firma, které půjčujete důvěryhodnější, tím je prémie v podobě placeného úroku nižší. A to platí i naopak. 

Akcie

Akcie je cenný papír, prostřednictvím kterého se stáváte spolumajitelem společnosti. Tím získáváte právo na podíl na zisku, pokud ho společnost vyplácí, ale také další práva, např. hlasovací. Pokud o akciích přemýšlíte především kvůli potenciálnímu zhodnocení svých financí, měli byste o jejich fungování vědět především následující:

  • Díky vlastnictví akcií se můžete podílet na očekávaném zvýšení hodnoty společnosti a růstu cen těchto akcií. Výnos je tedy tvořen především rozdílem mezi cenou akcie, za kolik jste ji nakoupili a za kolik prodali. 
  • Další částí výnosu z akcií je vyplácený podíl na úspěchu společnosti, tedy tzv. dividenda. Ne všechny společnosti ale dividendy vyplácejí. 

Akcie umožňují investovat do širokého spektra ekonomických sektorů nebo do společností různých velikostí. Snížit tržní riziko případného poklesu pak můžete diverzifikací, tedy investicí do akcií více společností.

Akcie patří mezi rizikové investiční produkty. Jejich hodnota může poměrně silně kolísat a každý, kdo do nich investuje, by měl s možností poklesu hodnoty své investice počítat. Potenciál vyššího zhodnocení tak s sebou nese i větší možnost ztráty finančních prostředků.

Nemovitosti

Nemovitosti patří tradičně, a to nejen v Čechách, k oblíbené formě investování. Vlastnit nemovitost za účelem zhodnocení, ať již jejím pronájmem, nebo nárůstem ceny nemovitosti, je snem mnoha lidí. Nese to s sebou ale některá úskalí, především jde o následující:

  • vysoká pořizovací hodnota,
  • nutnost o danou nemovitost pečovat a udržovat ji v dobrém stavu,
  • shánění spolehlivého nájemníka, který se k ní bude chovat „slušně“ a bude platit nájemné včas.

Nicméně vlastnit nemovitost je v našich podmínkách určitě zajímavou a konzervativní možností, jak své peníze zhodnocovat. 

Na investice do nemovitostí může stačit i pár set korun měsíčně. Pokud nemáte dostatečný objem peněz na nákup nemovitosti, můžete peníze zhodnocovat v nemovitostních fondech. Ty nakupují nemovitosti za účelem jejich pronájmu, inkasování nájemného a průběžného nárůstu hodnoty nemovitosti.

Komodity

Jsou to základní fyzická aktiva, která slouží pro výrobu dalšího zboží a služeb. Jde o nejrůznější suroviny, ale také energie a zemědělské produkty určené k obchodování. Zjednodušeně je můžeme rozdělit do následujících skupin:

  • Cenné a průmyslové kovy, jako je zlato, stříbro, palladium, ale také měď, zinek nebo nikl. 
  • Zemědělské komodity, jako je káva, pšenice, bavlna, cukr, pomerančová šťáva, kakao, ale také dobytek a produkty ze zvířat. 
  • Energie, kam patří ropa, zemní plyn, uhlí, topné oleje, ale také elektrická energie.

Pro běžného investora se pro svůj charakter příliš nehodí – koupit si vagon pšenice nebo cisternu ropy za účelem zhodnocení totiž není moc praktické. Profitovat z vývoje jejich cen však může být atraktivním způsobem, jak peníze zhodnotit. 

Existuje přitom hned několik způsobů, jak obchodovat s komoditami. Jde například o finanční deriváty, komoditní fondy nebo skrz podílové fondy investující do cenných papírů, které cenu komodit odráží. Každý z těchto typů investic má však svá specifika, a pokud o nich chcete vědět víc, poraďte se nejdříve se svým bankéřem. 

Investování do komodit je jedním z velmi sofistikovaných způsobů zhodnocení peněz. Patří mezi rizikovější investiční příležitosti a mělo by být spíše doplňkem investičního portfolia klienta, ne jeho dominantní složkou.

Podílové fondy

Nejdostupnějším investičním produktem jsou podílové fondy. Umožňují investovat i malé částky a zpřístupňují tak běžným klientům možnost zhodnocovat své peníze na kapitálových trzích. 

Podílový fond sbírá peníze od mnoha klientů a za ty pak manažer fondu nakupuje různé cenné papíry. Nejčastěji jsou to akcie a dluhopisy, ale také další typy cenných papírů, které odrážejí vývoj cen například nemovitostí nebo komodit. Kumulování peněz v podílovém fondu umožňuje nakupovat desítky cenných papírů, které by si jednotlivec nemohl dovolit koupit samostatně, a tím se rozkládá potenciál výnosu i případná rizika. 

Jak to funguje prakticky? Investováním do podílového fondu nakupujete tzv. podílové listy. Cena podílového listu odráží vývoj hodnoty cenných papírů v portfoliu podílového fondu. Podle toho, do jakých typů aktiv podílový fond investuje, rozlišujeme fondy:

  • peněžního trhu,
  • dluhopisové, 
  • akciové,
  • komoditní, 
  • smíšené podílové fondy, které kombinují více druhů cenných papírů, většinou dluhopisy a akcie. 

Podílových fondů je nepřeberné množství. Jejich investiční strategie mohou být zaměřeny na konkrétní ekonomické odvětví, teritoriálně (např. na Asii, střední Evropu nebo konkrétní zemi, např. USA), nebo naopak velmi široce.

Specifickou kategorií jsou nemovitostní podílové fondy. Ty nakupují do portfolia fondu konkrétní komerční nemovitosti. Jde především o kancelářské prostory, logistické parky, maloobchodní nebo průmyslové nemovitosti. Ale nalezneme také nemovitostní fondy, které investují výhradně do cenných papírů vydávaných nemovitostními společnostmi, např. developery nebo vlastníky či správci nemovitostí.

Podílové fondy jsou ideálním nástrojem pro pravidelné investování. Zpřístupňují totiž lidem investice do široce diverzifikovaných portfolií cenných papírů, a to už od velmi malých částek v řádech nízkých stokorun.

ETF neboli burzovně obchodovaný fond

Jedná se o finanční nástroj, který kopíruje cenu podkladového aktiva. Podkladovým aktivem přitom může být téměř cokoli – ať už jde o konkrétní akcie či akciové indexy, dluhopisy nebo další. Díky tomu umožňují investovat do věcí, které mohou být pro běžného investora jen velmi obtížně dostupné

Nejběžnější jsou akciové indexy (např. S&P 500 nebo technologický index NASDAQ) a například oblíbený akciový index S&P 500 se skládá z 500 akcií největších amerických firem, které jsou v něm zastoupeny v různém poměru. Provést investici do 500 firem je přitom velmi komplikované a je k ní třeba poměrně vysoká částka. Pro nákup ETF na akciový index ale stačí mnohem méně a jednou investicí nakoupíte zreplikované složení indexu. 

ETF přitom pouze pasivně kopírují dané podkladové aktivum a na rozdíl od podílových fondů nejsou aktivně spravované jedním manažerem. Mají proto poměrně nízké náklady, jsou však dostupné zpravidla v eurech a v dolarech.

Burzovně obchodovatelné fondy jsou ideální pro pokročilejší investory, kteří už mají v investicích nějaký přehled. Typicky pro lidi, kteří chtějí mít možnost spravovat vlastní portfolio, aniž by k tomu potřebovali větší množství finančních prostředků.

Co si z článku odnést?

  • Investice jsou vhodné pro lidi, kteří už mají naspořenou krátkodobou finanční rezervu, využívají doplňkové penzijní spoření, a i tak jim zbývají peníze navíc

  • Zhodnocovat peníze můžete prostřednictvím akcií, dluhopisů, nemovitostí, komodit, podílových fondů nebo ETF fondů – ke všem se však vážou určitá rizika

  • Pokud nejste v investicích zběhlí a začínáte, poraďte se nejdříve se svým bankéřem.

Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?

Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.

Doporučené

Raději byste finance probrali osobně nebo po telefonu?

 Domluvte si schůzku na naší pobočce nebo přímo se svým bankéřem. ​

Chcete si raději promluvit po telefonu?​ Zanechte nám kontakt, ozveme se vám.

6 základních oblastí finančního zdraví, se kterými vám pomůžeme

Vyberte si, které téma vás zajímá.

Bydlím
chytře



Náklady, energie, udržitelnost 

Splácím
v klidu



Půjčky, splácení, sloučení 

Tvořím
rezervu



Spoření, tipy, finanční cíle 

Řeším
budoucnost



Investice, důchod, spoření 

Hlídám si
rozpočet



Příjmy a výdaje, daně, kapesné 

Jsem
v bezpečí



Pojištění, ochrana proti podvodům