Co je pasivní příjem?
Ten, který nevyžaduje pravidelnou aktivitu. Je to opak aktivního příjmu, pro který musíte každý den pracovat.
Se stabilním pasivním příjmem můžete snadněji začít podnikat, poznat svět nebo se dál rozvíjet a vzdělávat. A dovolit si odvážnější životní cestu.
Jak prohlásil americký miliardář Warren Buffett: „Pokud nenajdete způsob, jak vydělat peníze, i když spíte, budete pracovat až do smrti.“
Nejde to samo
Vybudovat pasivní příjem nejde bez práce. Na začátku je vždycky potřeba investice. Času, peněz nebo energie. A s tím i výdrž. Nastavit pasivní příjem tak, aby byl stabilní a jeho údržba minimální, může chvíli trvat. Proto je dobré začít co nejdřív.
Cesta k úplné finanční nezávislosti také není pokaždé lehká. Pasivní příjem se může stát i jenom součástí vašeho rozpočtu.
Pozor na podvody
Pokud vám někdo nabízí možnost vysokého pasivního příjmu za minimum úsilí, času a peněz, je to s největší pravděpodobností podvodník. A je jich bohužel plný internet.
4 cesty k pasivnímu příjmu
1. Začněte se investováním
S investováním je dobré začít brzo. Mladý člověk má sice nižší příjmy, ale ještě málo závazků a před sebou moře času na zhodnocení investice.
I tisícovka měsíčně může ve finále znamenat velké peníze. Stačí ji investovat pravidelně a dlouho, držet se svého plánu a nepanikařit, když se trhům zrovna nedaří. Časem se vám navíc začnou zajímavě zhodnocovat i úroky.
Tip: Investovat můžete do dluhopisů, akcií, nemovitostí, komodit, podílových fondů či EFT. Pokud nevíte, jak začít a který typ investic je zrovna pro vás nejlepší, poraďte se s odborníky, třeba ve vaší bance.
2. Pronajímejte byt nebo dům
Možná máte to štěstí, že si můžete dovolit hypotéku. Nebo dokonce rovnou koupit bydlení. Případně zdědíte byt po prarodičích. Pasivní příjem si pak můžete udělat z pronajímání. Buď dlouhodobého, nebo krátkodobého přes platformy jako Airbnb.
U pořizování hypotéky si ale dobře spočítejte, jestli vám ji nájemné pokryje. A nezapomeňte na nemalé náklady na údržbu. Žádný nájemník nenechá byt ve stejném stavu, jako když se do něj stěhoval. Bojlery, ledničky i pračky mají tendenci se porouchat. A také hledání nájemníků může být náročné na čas i finance.
3. Buďte kreativní
Digitální doba přinesla spoustu možností, jak si zajistit pasivní příjem. Můžete sestavit online kurz, natáčet podcasty nebo vytvořit jiné digitální produkty, které budou lidi používat a opakovaně za ně platit.
Můžete propagovat kosmetiku nebo počítačové hry na svých sociálních sítích nebo na YouTube vydělávat na reklamě. A cestou k pasivnímu příjmu je i opakovaný prodej licencí k vašim fotografiím, videím nebo hudbě.
Tip: I v digitálním prostoru platí, že uspěje jen menšina. Proto je dobré s těmito věcmi začínat na bázi koníčku a teprve, když se něco chytne, vsadit na to víc peněz a času.
4. Půjčit se dá leccos
Pronajmout můžete přes různé platformy jakýkoli nebytový prostor, auto nebo třeba nafukovací člun, co vám leží na půdě u rodičů. A nabídnout lze například i reklamní prostor na vašem autě.
Jak to mají mladí lidé s pasivním příjmem?
- Chodí mi úroky z mých úspor: GenZ 44 %, mileniálové 35 %
- Chodí mi dividendy z akcií nebo krypta: GenZ 14 %, mileniálové 19 %
- Vydělávám na digitálních produktech: Gen Z 3 %, mileniálové 6 %
- Pronajímám nemovitost: GenZ 1 %, mileniálové 3 %
- Pronajímám něco jiného: GenZ 6 %, mileniálové 5 %
Co je pro vás nejlepší?
Zkuste si nejdřív položit otázky:
- Kolik peněz mám nebo budu výhledově mít? Mám povahu na to jít i do rizikovějších investic?
- Co mě zajímá a co umím? Je to něco, co jiní neumí? Jak to můžu proměnit ve stabilní pasivní příjem?
- Kolik času a energie můžu do budování pasivního příjmu vložit?
Pokud máte na začátku málo peněz, budete potřebovat do vytváření pasivního příjmu investovat hlavně čas a energii: třeba na vytváření obsahu na sociální sítě nebo psaní e-knih. Pokud máte víc peněz, zkuste investice.
Co si z článku odnést:
- Pasivní příjem vám chodí, aniž byste o něj museli každý den aktivně usilovat.
- Můžete si ho zajistit investováním, pronajímáním nemovitostí nebo tvůrčí prací, pro kterou internet vytvořil skvělé podmínky.
- Budování pasivního příjmu vyžaduje vždy počáteční investici. Ať už jde o peníze, čas, nebo energii.
- Může fungovat jako opěrný bod rozpočtu, v ideálním případě zajistit vaši finanční nezávislost. Každopádně vám může dát svobodu zkoušet nové věci.
Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?
Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.