Finanční rezervu byste měli mít vyhrazenou pro nečekané případy, kdy se vám třeba rozbije pračka, auto nebo vám vypadne příjem. Vedle toho by si měli majitelé nemovitostí nebo ti, kteří v nich bydlí, odkládat peníze ještě do takzvaného rezervního fondu.
Nejde jen o staré nemovitosti
I zbrusu nový domov bude za nějaký čas potřebovat další „udržovací“ péči, aby zůstal v dobré kondici. Při sestavování rodinného rozpočtu je proto dobré pamatovat na to, že bydlení postupně začne stárnout a bude vyžadovat vaši pozornost – od drobných úprav přes větší vylepšení až po zásadnější rekonstrukce.
Uveďme si pár příkladů. Časem budete pravděpodobně potřebovat nové spotřebiče či sedačku a další nábytek. Podlaha po letech intenzivního společného života dostane tolik šrámů, že si budete chtít pořídit novou. Rekonstrukci se pravděpodobně nevyhne kuchyň či koupelna.
V bytě či domě je zkrátka vždy co vylepšovat. A když se do úprav pustíte, obvykle začnou padat tisícové, desetitisícové, ale klidně i mnohem vyšší částky.
Nejsou vaše náklady spojené s bydlením příliš vysoké? V samostatném článku se dozvíte, jak si to spočítat.
Výdaje se týkají majitelů i nájemníků
Konečně jste si pořídili vysněné vlastní bydlení, ale ať už jde o novostavbu, nebo starší nemovitost, bude časem potřeba do ní dále investovat. Právě proto je dobré si vytvářet rezervní fond.
TIP: Zamyslete se nad svou životní situací a podle toho úpravy plánujte. Například pokud máte děti, bude se s jejich věkem měnit i podoba bytu. Kde zpočátku stačil malý prostor na hraní a postýlka, bude časem zázemí pro školáka.
Rezervní fond si budujte i v případě, že nemovitost pronajímáte. Ta totiž stárne a využívá se stejně, jako byste v ní sami bydleli. Proto část peněz z nájemného odkládejte stranou. Po letech jako když je najdete.
Také nájemník by měl počítat s vedlejšími výdaji spojenými s bydlením. Vedle běžné péče jde nejčastěji o vymalování po ukončení nájmu. To může i u běžně velkého bytu přijít na polovinu měsíční výplaty, u domu na mnohem víc.
Přemýšlíte, jak si našetřit větší obnos? Užitečné tipy najdete v samostatném článku.
Kolik si tedy máte odkládat na opravy?
Rozsah úprav je závislý na konkrétním druhu nemovitosti. Proto je důležité si na začátku udělat plán větších projektů, které vás čekají, a začít si na ně spořit. Stejně jako na jakýkoli jiný finanční cíl. A můžete klidně i po malých částkách.
Osvědčenou taktikou je spolu s nájmem či splátkou hypotéky a s platbami za energie odkládat stranou něco málo navíc. Může to být 5 % z čistého měsíčního příjmu nebo kolik dovolí vaše finanční situace.
TIP: Nevíte, kam peníze odkládat? Jestli budujete rezervní fond za účelem větší investice (například zmíněná rekonstrukce koupelny), tak je pro vás vhodným nástrojem stavební spoření.
Ačkoli řada oprav stojí nemalé peníze, pravidelným šetřením se na ně můžete připravit. Stačí jen začít co nejdříve a vytrvat.
Co si z článku odnést?
- Spotřebiče i vybavení vašeho domova budou zastarávat, proto si budujte rezervní fond na opravy či výměny.
- Do rezervního fondu odkládejte přibližně 5 % z čistého měsíčního příjmu.
- Pravidelné výdaje spojené s bydlením (nájemné či splátka hypotéky, veškeré poplatky i tvorba rezervního fondu) by neměly přesahovat 30 % z vašeho čistého měsíčního příjmu.
- Při šetření na větší výdaje typu rekonstrukce kuchyně využijte výhod stavebního spoření.
Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?
Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.