1. Investujete bez znalostí a bez porady
První chybou je skočit do investování bez pochopení základních pravidel. Sázet na náhodné tipy nebo „zaručené rady z internetu“ se většinou nevyplácí.
Jak se tomu vyhnout:
Než uděláte první investici, poraďte se s investičním poradcem nebo bankéřem. Vysvětlí vám základní principy, pomůže pochopit rizika a vybrat vhodný začátek.
S prvními kroky ve světě investic vám pomůže i George s funkcí Plány. Dozvíte se v ní nejen potřebné informace, ale i rady a tipy nebo si můžete pomocí kvízů otestovat své znalosti.
S prvními kroky ve světě investic vám pomůže i George v mobilu s funkcí Plány. Dozvíte se v ní nejen potřebné informace, ale i rady a tipy nebo si můžete pomocí kvízů otestovat své znalosti.
2. Nemáte jasný cíl
Investovat bez konkrétního cíle, vede často k chaotickým rozhodnutím a zbytečným ztrátám.
Jak se tomu vyhnout:
Ujasněte si, proč investujete. Na co chcete peníze využít a za jak dlouho? Díky tomu budete vědět, jaký investiční produkt zvolit a jakou míru rizika si můžete dovolit.
3. Začínáte příliš riskantně
Mnoho začátečníků chce rychlý výnos, a proto sahá po příliš rizikových produktech. Při prvním propadu pak často investice předčasně opustí.
Jak se tomu vyhnout:
Začněte pomalu. Investujte pravidelně menší částky. Získáte zkušenosti, naučíte se chápat trhy a postupně se naučíte zvládat i rizikovější produkty.
Nejste si jisti, jaký je rozdíl mezi základními typy cenných papírů? Nastudujte si je.
4. Podléháte panice při kolísání trhu
Když trh začne klesat, nováčci často panikaří a prodávají se ztrátou. Výkyvy ale ke každému investování patří.
Jak se tomu vyhnout:
Investování je dlouhodobá záležitost. Držte se svého plánu a zbytečně nezasahujte při krátkodobých výkyvech. Pokud máte správně nastavenou strategii, dočasné poklesy vás nemusí znepokojovat.
Na investice nepotřebujete statisíce. Stačí klidně pár stovek měsíčně a pak hlavně vytrvat.
5. Necháváte se unést emocemi
Strach a chamtivost jsou nejhorší rádci při investování. Vedou k unáhleným rozhodnutím, zbytečným ztrátám a přeskakování mezi investicemi.
Jak se tomu vyhnout:
Mějte jasno v tom, proč investujete, a držte se svého plánu. Nesledujte investice každý den a rozhodujte se racionálně, ne pod tlakem emocí.
Co byste si z článku měli odnést?
- S investicemi je lepší nezačínat na vlastní pěst. Naopak první kroky by měly vést k bankéři nebo k investičnímu poradci.
- Jakmile jednou máte investiční strategii, držte se jí a přehodnocujte ji jen v případě, že se změní vaše finanční cíle.
- Nesledujte každou investici den za dnem a nepanikařte, pokud dočasně poklesne její hodnota. Investice jsou běh na dlouhou trať.
- Neustále se v investičním světě vzdělávejte.
Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?
Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.