Jak velká by měla být finanční rezerva?

←  TVOŘÍM REZERVU •  2. ledna 2024  •  2 min. čtení

Mít nějaké peníze stranou se hodí v mnoha případech. Rozbije se vám pračka nebo auto. Náhle vám vypadne příjem kvůli ztrátě zaměstnání či nemoci. Nebo vás může nepříjemně překvapit vyúčtování za energie. Kolik byste ale měli mít našetřeno pro případ nouze?

Ideální výše rezervy bude pro každého trochu jiná a odvíjí se vždy od vaší životní situace. Jinou rezervu bude potřebovat živnostník pracující sám na sebe a jinou zaměstnanec ve stabilní společnosti. Otec rodiny zase bude potřebovat víc než svobodný absolvent na začátku kariéry. Obecně se však dá říct, že ideálně byste měli mít k dispozici rezervu o velikosti 3- až 6násobku měsíčních výdajů. Jak se k ní tedy dopracovat?

Spočítejte si velikost rezervy

Základem je mít přehled nad svým měsíčním rozpočtem. Pokud ho nemáte, nelekejte se, dá se vše snadno dopočítat.

Pravidelné měsíční výdaje má každý jiné. Obecně však do nich patří náklady na bydlení (nájem či hypotéka), pravidelné výdaje za provoz domácnosti (především jídlo a energie, ale například i pravidelné platby za úklid), provoz auta (pohonné hmoty, servis, leasing) a případně další výdaje (výlety, kultura, nákupy, školní potřeby, kroužky atd.).

Pokud máte nepravidelný příjem nebo vám v dohledné budoucnosti hrozí dodatečné náklady, je dobré mít k dispozici více než jen 3násobek měsíčních nákladů. Typicky to bude platit pro podnikatele nebo sezónní zaměstnance. Zpozornět by ale měli i ti z vás, kteří pracují v nestabilním oboru a v případě ztráty zaměstnání by nové hledali s obtížemi. Vyšší rezerva se vám však bude hodit třeba i v případě, že je na vašem příjmu závislá celá rodina. 

Založte si spořicí účet

Krátkodobá rezerva pro případy nouze by měla být vždy rychle k dispozici. Ideální variantou tak jsou spořicí účty – nenesou žádné riziko, dají se zřídit na pár kliků a navíc se vložené finance úročí. Obvykle za ně nic neplatíte, většina bank na nich nabízí zdarma vedení účtu i posílání plateb. 

Pokud máte peněz víc, můžete zvážit i některé investiční účty. Na nich se vložené peníze úročí o něco lépe, peníze však zpravidla nebývají k dispozici okamžitě. Celkově je dobré o nich přemýšlet jako o něčem dlouhodobém – obvykle se proto hodí až ve chvíli, kdy máte naspořeno více než 6násobek měsíčních nákladů.

Začněte malými kroky

Vytvořit si nouzový fond chvíli potrvá. Začněte proto pravidelnými platbami a posílejte si na spořicí účet například 5 nebo 10 % příjmů. Při jakémkoli spoření je totiž klíčová pravidelnost a vytrvalost. Jakmile si trvalý příkaz jednou nastavíte, budete s každým měsícem blíž svému cíli. A jako bonus se naučíte spořit, což se vám bude hodit při šetření na cokoli dalšího – ať už půjde třeba o vybavení domácnosti, nebo nové auto. 

Více konkrétních tipů si přečtěte v článku:
„Chcete mít finanční rezervu? Poradíme vám jak na to“.

Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?

Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.

Doporučené

Raději byste finance probrali osobně nebo po telefonu?

 Domluvte si schůzku na naší pobočce nebo přímo se svým bankéřem. ​

Chcete si raději promluvit po telefonu?​ Zanechte nám kontakt, ozveme se vám.

6 základních oblastí finančního zdraví, se kterými vám pomůžeme

Vyberte si, které téma vás zajímá.

Bydlím
chytře



Náklady, energie, udržitelnost 

Splácím
v klidu



Půjčky, splácení, sloučení 

Tvořím
rezervu



Spoření, tipy, finanční cíle 

Řeším
budoucnost



Investice, důchod, spoření 

Hlídám si
rozpočet



Příjmy a výdaje, daně, kapesné 

Jsem
v bezpečí



Pojištění, ochrana proti podvodům