Snížení výsledné daně dosáhnete pomocí slev na dani a také odčitatelných položek. Jaký je mezi nimi rozdíl? Zatímco slevy na dani se odečítají od vypočtené daně, odčitatelné položky se uplatňují už předtím – hned po vyměření základu daně.
Díky oběma odpočtům však můžete výrazně ušetřit, a odevzdání daňového přiznání si tak poměrně zpříjemnit. Jaké odčitatelné položky můžete uplatnit?
Odčitatelné položky pro zaměstnance
Pokud jste zaměstnanec a nemáte povinnost podávat daňové přiznání (např. z důvodu, že pronajímáte druhý byt), dodáte doklady k odčitatelným položkám vašemu zaměstnavateli, který je následně zohlední v ročním zúčtování daně. Pokud přiznání podáváte, zohledníte tyto úlevy rovnou v něm.
Úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření
Uplatnit můžete zaplacené úroky z hypotečního úvěru nebo úvěru ze stavebního spoření (týká se běžného i překlenovacího úvěru). Nejde tedy o odečet uhrazených splátek, ale pouze na ně navázaných úroků.
Podmínkou pro odečet je, že úvěry slouží ke stavbě, koupi nebo rekonstrukci nemovitosti určené k vašemu trvalému bydlení, případně bydlení nejbližších členů rodiny.
Nejvýše si od základu daně můžete odečíst:
- 300 000 Kč (u smluv do konce roku 2020),
- 150 000 Kč (u smluv po 1. 1. 2021).
Do této částky se počítá součet úroků ze všech úvěrů, které platíte v rámci jedné domácnosti.
Pokud jste pod půjčkou podepsáni s někým dalším, může si odpočet uplatnit buď jeden z vás, nebo si ho rozdělíte rovným dílem.
- Každý, kdo hypotéku či úvěr ze stavebního spoření využívá ke stavbě, koupi nebo rekonstrukci nemovitosti určené k trvalému bydlení.
- Nelze využít u rekreačního či komerčního objektu.
- Nemohou uplatnit lidé, kteří pracují jen na DPP.
- Doložením potvrzení o zaplacených úrocích (to vystavuje banka nebo stavební spořitelna).
- Při první žádosti o odečet musíte přiložit výpis z katastru nemovitostí – tím dokládáte, že se nejedná o komerční nebo rekreační nemovitost.
Příspěvky na životní pojištění
Také pomocí příspěvků na vlastní životní pojištění, které jste zaplatili v uplynulém roce, si snížíte daňový základ – a to v maximální výši 24 000 korun (tedy 2 000 korun měsíčně).
- Vyplacení životního pojištění máte sjednané nejdříve po 5 letech (60 měsících) od uzavření pojistky.
- V roce výplaty vám bude nejméně 60 let.
- Jste plátcem pojistného a zároveň i pojištěnou osobou.
- Pokud jste si u pojistné smlouvy sjednali pevně danou pojistnou částku pro případ dožití, musí být pojistná částka sjednaná alespoň ve výši 40 000 korun (na dobu pojištění od 5 do 15 let), u pojištění delšího než 15 let pak 70 000 korun.
- Pojistná smlouva neumožňuje průběžnou výplatu kapitálové hodnoty.
- Každý plátce daně s uzavřeným životním pojištěním, který splní zákonné podmínky, si může odečíst až 24 000 korun (podle výše příspěvků).
- Doložením potvrzení o zaplacených příspěvcích na životní pojištění.
Příspěvky na penzijní připojištění
Od základu daně lze odečítat i příspěvky na penzijní připojištění. Musíte si na něj ale přispět víc než 12 000 korun za rok, jinak na tuto úlevu nedosáhnete. Veškeré příspěvky, které zmíněnou částku přesáhnou, si už odečtete – maximálně však 24 000 korun. Na takto vysoký odečet tedy dosáhnete, když si na něj za rok pošlete alespoň 36 000 korun, což je 3 000 korun měsíčně.
- Vyplacení penzijního připojištění máte sjednané nejdříve po 5 letech (60 měsících) od uzavření pojistky.
- V roce výplaty vám bude nejméně 60 let.
- Doložením potvrzení o zaplacených příspěvcích na penzijní připojištění.
- Doložením potvrzení o zaplacených příspěvcích na penzijní připojištění.
Dary
Za uplynulé zdaňovací období můžete odečíst rovněž dary. Podmínkou je, že hodnota všech darů v daném období je vyšší než 2 % z vašeho základu daně nebo je to alespoň 1 000 korun. Celkem můžete letos odečíst maximálně 30 % ze základu daně.
- Na veřejně prospěšné účely.
- Politickým stranám a hnutím na jejich činnost.
- Osobám, které jsou v částečném či plném invalidním důchodu nebo jde o nezletilé osoby závislé na péči jiné osoby. Přičemž se tolerují jen dary na zdravotnické prostředky, rehabilitační a kompenzační pomůcky nebo na majetek usnadňující vzdělávání a zaměstnávání.
- Mezi dary se řadí i odečet za bezplatné dárcovství krve nebo kostní dřeně (podrobnosti níže).
- Za účelem podpory obranného úsilí státu Ukrajina.
- Každý, jehož dary jsou vyšší než 2 % ze základu daně nebo daroval alespoň 1 000 korun.
- Doložením potvrzení oposkytnutém daru/darech.
Tento odpočet se uplatňuje pouze jednou ročně a nezapočítávají se do něho dary v rámci rodiny nebo mezi přáteli.
Co je to zdaňovací období?
Jde o období, které je stanovené zákonem a po jehož konci vzniká povinnost odevzdat přiznání o dani z příjmu. Nejběžnějším příkladem zdaňovacího období je 1 kalendářní rok.
Darování krve nebo kostní dřeně
Jako bezplatní dárci krve získáváte také možnost odečtení 3 000 korun od základu daně za každé darování krve ve zdaňovacím období. U dárců kostní dřeně je to pak 20 000 korun za jeden odběr.
Darování krve či kostní dřeně se z hlediska odčitatelných položek řadí mezi dary. Proto mějte na paměti, že za dary můžete celkem odečíst maximálně 30 % ze základu daně.
- Bezplatný dárce krve či kostní dřeně.
- Doložením potvrzení o dárcovství.
Příspěvky odborové organizaci
Pokud jste členy odborové organizace, můžete si od daňového základu odečíst i zaplacené členské příspěvky až do výše 1,5 % zdanitelných příjmů. Maximálně to však může být 3 000 korun za zdaňovací období.
- Každý člen odborové organizace, který ve zdaňovacím období platil členské příspěvky.
- Doložením potvrzení o zaplacených příspěvcích.
Další odčitatelné položky
Dále je možné odečítat od základu daně i další výdaje. Mezi ně patří například daňová ztráta, výdaje na podporu výzkumu a vývoje nebo platby za zkoušky, kterými si necháváte ověřit zvyšování své pracovní odbornosti. Tyto položky nejsou běžnou součástí daňových přiznání, proto se s případnými dotazy obraťte na daňového poradce.
Změny od roku 2024
Schválený konsolidační balíček s sebou přináší řadu novinek. Některé se týkají i odčitatelných položek. Zohledníte je však až v daňovém přiznání podávaném v roce 2025. Daňového přiznání za rok 2023 (podávaného v roce 2024) se to zatím netýká. O jaké změny jde?
- Zrušení odpočtu za členské příspěvky organizací. Většina lidí je totiž členy různých neziskových organizací a odpočet uplatnit nemohou.
- Zrušení odpočtu úhrad za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání.
Penzijní spoření a životní pojištění
- Minimální doba spoření bez sankcí se prodlouží u nových smluv z 5 na 10 let.
- Celkový limit na všechny daňově podporované produkty spoření na stáří bude 48 000 Kč ročně na poplatníka (dnes platí limit 24 000 Kč na penzijní fondy a 24 000 Kč na životní pojištění).
- Mezi daňově podporované produkty spoření na stáří nově přibude „dlouhodobý investiční produkt“ a „pojištění dlouhodobé péče“.
Co si z článku odnést?
- Ušetřit na daních můžete díky odčitatelným položkám.
- Patří mezi ně úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření, příspěvky na životní pojištění a penzijní připojištění, dary apod.
- Podle výše příspěvků, úroků nebo darů si snížíte základ daně. To se projeví v daňovém přiznání.
- Od roku 2024 nastanou díky vládnímu ozdravnému balíčku změny.
Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?
Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.