Pod pojmem péče o osobu blízkou je myšlena v první řadě dlouhodobá péče o člena rodiny. Může jít o následující osoby:
- manžel či manželka,
- dítě vlastní, osvojené nebo převzaté do péče,
- rodiče kteréhokoliv z partnerů,
- sourozenec,
- zeť nebo snacha,
- jiný přímý příbuzný,
- blízká osoba žijící ve společné domácnosti (partner, rodinný přítel atd.).
Kdo příspěvek na péči dostane
Příspěvek na péči je sociální dávka určená pro osoby, které se o sebe nezvládnou postarat z důvodu nemoci, úrazu či vážných zdravotních problémů, a jsou tak odkázané na péči druhých.
Příspěvek se tedy vyplácí člověku, o kterého je potřeba pečovat. Jeho jménem se i podává žádost o příspěvek. Vy jakožto pečující osoba můžete pomoci s vyplněním žádosti. Žádost podepsanou člověkem, který péči potřebuje, můžete potom na úřadě za nemohoucího i podat.
Jaká je výše příspěvku na péči o osobu blízkou?
Jak vysoký příspěvek osoba, o kterou pečujeme, dostane, záleží na tom, jak je schopná sama zvládat základní životní potřeby a s čím potřebuje pomoci. Rozlišují se přitom 4 stupně závislosti:
Výše příspěvku na péči
Zdroj: uradprace.cz
- schopnost pohybovat se
- orientace
- komunikace
- stravování
- oblékání a obouvání
- tělesná hygiena
- výkon fyziologické potřeby
- péče o zdraví
- osobní aktivity
- péče o domácnost (nehodnotí se u dětí do 18 let)
Z příspěvku se může hradit profesionální pečovatel, osobní asistent nebo služby sociální péče. Poskytovat pomoc může i blízká osoba, dětský domov, hospic nebo zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc.
Když budete pečující osobou právě vy, bude potřeba evidovat se na úřadu práce. Může se stát, že se pro vás mnohé změní, a to včetně vaší finanční situace. Nezapomeňte se proto na případný pokles příjmů předem připravit.
Na financování výchovy dítěte nemusíte být sami. Zejména když jste v tíživé finanční situaci. Podívejte se, jestli nemůžete získat přídavek na dítě.
Žádost o příspěvek na péči podává osoba, která péči potřebuje. Stěžejní úřad, na kterém se o příspěvek žádá a který příspěvek na péči vyplácí, je úřad práce, pod který váš blízký spadá podle trvalého bydliště.
Žádost je možné podat na pobočce nebo online, a to:
- datovou schránkou,
- e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem,
- přes portál MPSV s uznávanou elektronickou identitou.
Mějte na paměti, že úřady práce jsou zahlcené a vyřízení žádosti může trvat i několik týdnů. Jestliže bude příspěvek schválen, vyplatí ho úřad i zpětně k datu žádosti.
Příspěvek na péči pak bude chodit na účet člověka, o něhož se pečuje, nejdříve však 9. den v měsíci.
Až podáte žádost, vyšle k vám úřad práce sociálního pracovníka, který zjistí, jak velkou asistenci žadatel potřebuje. Poté krajská pobočka rozhodne, jestli člověku příspěvek přizná a v jaké výši. Samotná návštěva je pro sociální pracovníky poměrně rutinní úkol, není tedy nutné mít z ní obavy.