Nezvládáte splácet půjčku? Řešte to s bankou co nejdříve

←  SPLÁCÍM V KLIDU  •  16. ledna 2024  •  4 min. čtení

Do finančních problémů se může dostat každý. V takových případech se však nevyplácí vyčkávat nebo ignorovat stav, kdy nemůžete splácet. Každá situace totiž má řešení a v některých případech se dají splátky přenastavit tak, aby vám vyhovovaly lépe.

Pokud se dostanete do finanční tísně a nezvládáte splácet své půjčky, může to být velmi náročná situace. Banky a další důvěryhodné finanční instituce ale mají řadu možností, co se v tu chvíli dá dělat.

Klíčové je nic neodkládat. Když nesplatíte částku včas, nabíhají vám poplatky a sankce, které se mohou šplhat i do tisíců korun. To vaší finanční situaci ještě přitíží.

Jaké tedy máte možnosti?

1. Snížení splátky je často zdarma

Ideálním řešením pro případy dlouhodobého poklesu příjmu může být snížení splátek. Podmínky má každá banka jiné, často je však zdarma za splnění určitých podmínek. 

Zpravidla je u spotřebitelského úvěru možné splátky změnit po určitém počet měsíců, kdy jste řádně spláceli, změna bývá možná jen několikrát do roka a je potřeba mít před sebou ještě několik posledních splátek do konce úvěru. Není možné žádat o odklad v den, kdy má splátka odejít, naopak je potřeba o snížení žádat několik dní předem.

Mějte ale na paměti, že smlouvy uvádí i minimální částku, kterou musíte platit. Z deseti tisíc měsíčně se na pár stovek spíše nedostanete.

2. Využijte odklad splátek

Když vám jednorázově klesne či vypadne příjem, například při ztrátě zaměstnání, můžete si splátku na určitou dobu odložit a využít tzv. splátkové prázdniny. Po nich budete peníze posílat, jak jste zvyklí. 

U splátkových prázdnin máte zpravidla na výběr ze dvou možností:

  • prodlouží se doba splácení o tolik měsíců, kolik jste jich celkově vynechali
  • doba zůstane stejná a navýší se zbývající splátky

Stejně jako snížení splátek i odložení je možné až za splnění určitých podmínek. Zpravidla jde o nutnost řádně splácet několik měsíců předtím, než o odklad požádáte. Splátkové prázdniny pak můžete využít jen několikrát ročně.

Jakékoliv přenastavení splátek, ať už odklad, nebo snížení, vám musí schválit banka. Nárok na něj vám nevzniká automaticky. Schválení často probíhá online, trvá pár minut. A pozor! Nejde o východisko pro opravdu tíživé finanční situace, jako jsou insolvence či exekuce.

3. Pomoci může konsolidace půjček

Pokud byste museli řešit změnu splátek u více úvěrů zároveň, může být řešením sloučení více půjček do jedné. Své závazky budete pořád muset zaplatit, ovšem můžete dosáhnout na lepší podmínky. 

Klíčové však je bance přiznat veškeré půjčky, a to i ty od nebankovních společností. Pokud totiž neuvedete všechny výdaje, nemusí nové nastavení vyhovovat vašemu rozpočtu. 

Některé banky navíc umožňují i konsolidaci půjček od nebankovních společností, pokud mají snesitelný úrok a férové podmínky. Vždy proto situaci proberte se svým bankéřem.

4. Pojištění schopnosti splácet vás vytáhne z nejhoršího

Pokud máte sjednané pojištění schopnosti splácet, pojišťovna bude splácet půjčku v době tíživé životní situace za vás. Podmínkou však většinou bývá dlouhodobá ztráta zaměstnání spojená s aktivním hledáním práce nebo několikaměsíční nemocenská.  

Nad pojištěním přemýšlejte už při sjednání, rozhodně ne až ve chvíli, kdy se dostanete do finančních problémů. To je pozdě.

5. Upravte svůj rozpočet

Může se stát, že na splácení úvěru vám nevychází peníze z jednoho prostého důvodu – příliš utrácíte. Sepište si své měsíční výdaje a hledejte možnosti, kde byste mohli ušetřit.

Další možností je zjistit, jak byste mohli navýšit své příjmy. Porozhlédněte se po lépe placené práci nebo si domluvte brigádu navíc.

Tipy, které podpoří váš rozpočet, naleznete v samostatném článku.

Pokud jste se dostali do velkých finančních potíží, můžete se také obrátit na organizace, které vám z dluhů pomohou: Poradnu při finanční tísni nebo Člověka v tísni.

6. Nevytloukejte půjčku půjčkou

Za žádných okolností se pak nesnažte na splacení současné půjčky brát další úvěr. Můžete se totiž snadno dostat do problémů a posléze například i do dluhové pasti. 

Pokud navíc půjdete ke společnosti, která není uvedena v seznamu licencovaných poskytovatelů České národní banky, nemusíte dostat férové podmínky.

Co si z článku odnést:

  • Nejste schopni splácet půjčku? Řešte to v první řadě s bankou. 
  • Pokud už nějakou dobu řádně splácíte, můžete se dohodnout na odkladu nebo snížení splátek. 
  • Nepořizujte si hned další úvěr. A určitě ne u nedůvěryhodných společností.
  • Zkuste navýšit svoje příjmy a seškrtat výdaje, které nejsou nezbytné.

Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?

Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.

Doporučené

Raději byste finance probrali osobně nebo po telefonu?

 Domluvte si schůzku na naší pobočce nebo přímo se svým bankéřem. ​

Chcete si raději promluvit po telefonu?​ Zanechte nám kontakt, ozveme se vám.

6 základních oblastí finančního zdraví, se kterými vám pomůžeme

Vyberte si, které téma vás zajímá.

Bydlím
chytře



Náklady, energie, udržitelnost 

Splácím
v klidu



Půjčky, splácení, sloučení 

Tvořím
rezervu



Spoření, tipy, finanční cíle 

Řeším
budoucnost



Investice, důchod, spoření 

Hlídám si
rozpočet



Příjmy a výdaje, daně, kapesné 

Jsem
v bezpečí



Pojištění, ochrana proti podvodům