Začít mluvit o penězích ve vztahu není snadné. Není to téma, které zmíníte mezi řečí u večeře: „Mimochodem, kolik máš na účtu? A nejsi náhodou v mínusu?“ Přesto by finance neměly být v partnerství tabu.
Kdy mluvit o penězích?
Čím vážnější vztah, tím důležitější je mluvit o financích. Má váš partner dluhy? Spoří, nebo všechno utrácí? A jak si představuje společné hospodaření? Otevřete téma peněz co nejdřív, ať předejdete nejasnostem a případným sporům.
Život ve vztahu si možná vyžádá přehodnocení vašeho rozpočtu. Jak ho správně sestavit, se dočtete v samostatném článku.
Nastavte si pravidla a společný plán
Jakmile prolomíte ledy a začnete o financích mluvit, je čas se posunout k praktickým otázkám. Co byste měli s partnerem probrat?
Finanční situace – Buďte k sobě upřímní. Jaké máte příjmy, výdaje, úspory nebo dluhy? Mít přehled znamená vědět, s čím pracujete.
Finanční cíle – Chcete koupit byt, cestovat, nebo se zabezpečit na stáří? Každý pár má jiné priority. Společné plánování vám pomůže sladit očekávání.
Rozpočet a hospodaření – Projděte své příjmy a výdaje a nastavte si realistický společný rozpočet. Kolik půjde na bydlení, kolik na zábavu, spoření či investice? Nezapomeňte ani na finanční rezervu pro nečekané situace.
Peníze nemusí být třecí plocha, pokud máte jasno v tom, co chcete a jak k tomu společně dojdete.
Svatba a děti mění pravidla hry, proto nepodceňte přípravu. Zjistěte, jak se finančně připravit na společnou budoucnost.
Kdo zaplatí nájem a kdo potraviny?
Rozhodli jste se, že se s partnerem o finanční povinnosti začnete dělit? Máte několik možností, jak na to. Žádné řešení není lepší ani horší, záleží jen na tom, aby to pro oba bylo komfortní.
Máte přibližně stejné příjmy a plus minus i výdaje? Pak pro vás může být ideální model, kdy si rozdělíte výdaje na domácnost napůl.
Druhou možností je dělit výdaje podle výše příjmů. V takovém případě partner s větší výplatou přispěje větším podílem. Můžete to udělat od oka nebo vypočítat procenty.
Rozdělit si můžete i konkrétní platby. Místo toho, abyste dávali peníze dohromady, domluvte se, že například jeden z vás zaplatí nájem a druhý energie, potraviny a jiné výdaje.
Jeden účet, nebo každý svůj?
Rozhodli jste se, že budete s penězi společně hospodařit. Nyní se dostáváte před otázku, jestli si pořídíte jeden účet, necháte si každý svůj, nebo zvolíte kombinaci obojího.
1. Společný účet
Jeden účet, na který chodí obě výplaty, vám usnadní platby společných výdajů a budete mít lepší přehled o vaší finanční situaci.
Dohodněte si ale jasná pravidla, jak budete společný účet používat. Předem si určete limit na maximální částku, kterou můžete utratit bez konzultace s partnerem.
U většiny bank je jeden z páru majitelem účtu a druhý je vedený jako disponent, který má k penězům přístup. Proto doma proberte, kdo bude mít zodpovědnost za rodinnou kasu a jaká práva k účtu disponentovi nastavíte.
Pro založení společného účtu je nutné navštívit některou z poboček České spořitelny, kde si nastavíte disponenta.
2. Každý má vlastní účet
Jsou páry, kterým více vyhovují oddělené účty. Ty umožňují větší nezávislost a kontrolu nad osobními financemi.
Tato možnost je ale méně transparentní. Nemáte tak přehled o všech financích pohromadě. Můžete tím riskovat partnerské neshody a také případná nemilá překvapení při řešení větších výdajů, na které jste si měli každý šetřit samostatně.
3. Společný účet a k tomu dva osobní
Třetí možností je kombinace osobních účtů a jednoho společného. Na společný účet oba pošlete domluvenou částku, ze které se platí vše okolo domácnosti (nájem, energie, internet, jídlo i útraty za společně strávené chvíle).
Zbytek si necháte na svých účtech. To se hodí, například když si kupujete nové oblečení, jdete sami za kamarády nebo chcete partnerovi pořídit tajně dárek.
Tato možnost učí každého z páru zodpovědnosti za řízení financí. Většina bank nabízí účty zdarma nebo je snadné podmínky pro účet zdarma splnit. Využití více účtů v domácnosti vás tak nebude stát nic navíc.
Mějte všechny účty u jedné banky – převody budou rychlé a vystačíte si s jednou aplikací. U České spořitelny navíc zařídíme převod za vás.
Na co si dát pozor?
Už na začátku vztahu si všímejte finančních signálů, které mohou v budoucnu způsobit problémy. Patří mezi ně:
- Neochota mluvit o penězích – Pokud se partner vyhýbá debatě o financích, může to znamenat skryté problémy.
- Extrémní šetrnost nebo naopak bezhlavé utrácení – Oba extrémy mohou vést k neshodám.
- Chlubení se penězi – Neustálé zdůrazňování příjmů a majetku může být varovným znamením.
- Manipulace financemi – Když se peníze stávají nástrojem kontroly nebo zahanbení, je na místě zpozornět.
Jak předejít finančním sporům při rozchodu?
Společné výdaje a majetek mohou být při rozchodu citlivým tématem. Pokud vše platíte napůl, budete muset spoléhat na vzájemnou dohodu – a ta nemusí být vždy jednoduchá.
Nejlepší prevencí je mít v průběhu vztahu přehled o tom, kdo co zaplatil, nebo si rovnou nastavit jasná pravidla. Vyhnete se tak zbytečným sporům o to, komu co patří.
To samé platí pro společný účet. Pokud jste ho vedli společně, jeho zrušení může být dalším oříškem – peníze se totiž zpravidla dělí rovným dílem.
Společný majetek můžete i v partnerství předem ošetřit smlouvou. Ta určí, jakým způsobem si rozdělíte společné věci, vyrovnáte investice do majetku druhého a rozdělíte peníze ze společného účtu.
Ve dvou můžete ušetřit víc
Hospodaření ve dvojici přináší také mnoho výhod. Když spojíte síly, můžete se navzájem motivovat a uspořit víc. Díky společné domácnosti se vám sníží osobní náklady.
Navíc, pokud jeden z vás narazí na složitější období, druhý může pomoci překlenout výpadek příjmů. Dobře nastavené společné hospodaření tak přináší nejen úspory, ale i větší finanční klid.
Co si z článku odnést?
Už na začátku vztahu si řekněte, jestli máte našetřené peníze, nebo naopak půjčky.
Čas na diskuzi o společných financích je individuální. Peníze by ale neměly být tabu.
Existuje několik možností, jak platit výdaje za domácnost. Vyberte si tu, která vyhovuje vám.
Můžete si zařídit společný účet, mít každý svůj, nebo zvolit kombinaci obojího.
Myslet byste měli i na možný rozchod. Abyste se pak nedostali do špatné finanční situace.
Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?
Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.