Začít hovor o penězích nemusí být každému po chuti. Nejde o téma, které nadnesete u večeře stylem „Jaký jsi měl dnes den? Nedlužíš náhodou někomu peníze?“ Přestože jde o citlivé téma, je potřeba se mu nevyhýbat a v klidu se o něm bavit.
Kdy mluvit o penězích?
Na začátku vážnějšího vztahu byste si měli vyjasnit, jaká je vaše finanční situace. Zda máte našetřené peníze, nebo naopak půjčky či dluhy. Téma peněz by mezi partnery nemělo být tabu.
Čas na diskuzi o společných financích je pak u každé dvojice individuální. Obecně může být vhodnou chvílí řešení společného bydlení, založení rodiny nebo plnění snů jako například koupě auta nebo plánování drahé dovolené.
Je důležité si uvědomit, že neexistuje žádný univerzální způsob, jak společně s penězi hospodařit. Proto spolu mluvte a určitě najdete řešení, které bude vyhovovat vám oběma. Vyhnete se tak nedorozuměním a případným hádkám.
Věděli jste, že k jednomu účtu můžete přistupovat oba v páru? Většina bank tuto možnost umožňuje i nesezdaným lidem.
Kdo zaplatí nájem a kdo potraviny?
Dohodli jste se s partnerem, že se o finanční povinnosti začnete dělit? Tím jste udělali první krok k tomu, aby peníze nevrážely pomyslný klín do vašeho vztahu. V tuto chvíli máte několik možností, jak na to. Žádné řešení není lepší ani horší, záleží jen na tom, jestli vám bude vyhovovat oběma.
Máte přibližně stejné příjmy a plus minus i výdaje? Pak pro vás může být ideální model, kdy si rozdělíte výdaje na domácnost napůl.
Druhou možností je dělit výdaje podle výše příjmů. V takovém případě partner s větší výplatou přispěje větším podílem. Můžete to udělat takzvaně od oka nebo vypočítat pomocí procent.
Rozdělit si můžete i konkrétní platby. Místo toho, abyste dávali peníze dohromady, domluvte se, že například jeden z vás zaplatí nájem a druhý energie, potraviny a další výdaje, na kterých se dohodnete.
Život v páru nabízí nové možnosti, proto je dobré si určit také společné finanční cíle. O tom, jak jich dosáhnout, si přečtěte v samostatném článku.
Jeden účet, nebo každý svůj?
Další variantou je, že jste se rozhodli s penězi hospodařit společně. Nyní se dostáváte před otázku, jestli si pořídíte jeden společný účet, nebo si necháte každý svůj, případně zvolíte kombinaci obojího.
1. Společný účet
Jeden účet, na který chodí obě výplaty, vám usnadní platby společných výdajů, přesnější přehled o vaší finanční situaci, a díky tomu budete mít větší šanci ušetřit.
Dohodněte si ale jasná pravidla, jak účet budete používat. Předem si určete limit na maximální částku, kterou můžete utratit bez konzultace s partnerem.
U většiny bank je jeden z páru majitelem účtu a druhý je vedený jako disponent, který má k penězům přístup. Proto doma proberte, kdo bude mít zodpovědnost za rodinnou kasu a jaká práva k účtu disponentovi nastavíte.
TIP: Založení společného účtu je stejně snadné jako v případě toho osobního. Dnes už není problém založit si účet online během pár minut. Pak už jen v internetovém bankovnictví nastavíte disponenta a můžete začít využívat svůj nový společný účet.
2. Každý má vlastní účet
Jsou páry, kterým více vyhovují oddělené účty. Ty umožňují větší nezávislost a kontrolu nad osobními financemi.
Tato možnost je ale méně transparentní. Nemáte tak přehled o všech financích pohromadě. Můžete tím riskovat partnerské neshody a také případná nemilá překvapení při řešení plánovaných větších výdajích, na které jste si měli každý šetřit.
3. Společný účet a k tomu dva osobní
Třetí možností je kombinace osobních účtů a jednoho společného. Na společný účet oba pošlete domluvenou částku, ze které se platí vše okolo domácnosti (nájem, energie, internet, jídlo i útraty za společně strávené chvíle).
Zbytek si necháte na svých účtech. To se hodí, například když si kupujete nové oblečení, jdete sami za kamarády nebo chcete partnerovi pořídit tajně dárek.
Tato možnost učí každého z páru zodpovědnosti za řízení financí. Většina bank nabízí účty zdarma nebo je snadné podmínky pro účet zdarma splnit. Využití více účtů v domácnosti vás tak nebude stát nic navíc.
TIP: Správu osobních i společných peněz vám ulehčí, když budete mít všechny účty vedené u jedné banky. Přeposílání peněz mezi účty nezabere dny ale minuty a stačit vám bude jedna mobilní aplikace. Výhodou je, že svůj účet si můžete převést jinam. V České spořitelně je to snadné, protože za vás vyřídíme veškeré papírování.
Jak se vyhnout finančním neshodám při rozchodu?
Na začátku vztahu je vše zalité sluncem a možnost rozchodu jako by ani neexistovala. Dojít k němu ale může a bylo by dobré, aby nikomu neohrozil finanční situaci.
Většina právníků by vám poradila, abyste už při koupi první větší položky do společné domácnosti měli jasno v tom, kdo ji zaplatil. Při rozchodu nebudete muset řešit, kdo si odnese lednici a komu patří pračka. Pokud vše platíte společně, musíte spoléhat na to, že se po rozchodu domluvíte. A to může být v takové situaci složité.
Společný majetek můžete i v partnerství předem ošetřit smlouvou. Ta určí, jakým způsobem si rozdělíte společné věci, vyrovnáte investice do majetku druhého a rozdělíte peníze ze společného účtu.
Komplikace mohou nastat i při rušení společného účtu. Když jde o účet vedený na oba partnery, vychází se z ustanovení o spoluvlastnictví peněz. V případě jejich dělení se z právního pohledu většinou obnos půlí.
Ve dvou můžete ušetřit víc
Správné hospodaření ve dvojici přináší také mnoho výhod. Když spojíte síly, můžete se navzájem motivovat a uspořit více. Díky společné domácnosti se vám sníží osobní náklady.
Partner může být také pomocnou rukou v případě finančních potíží. Celkově vzato má společné hospodaření mnoho praktických i psychologických výhod a důvodů, proč na něj s partnerem přistoupit.
Ať se vám spolu daří.
Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?
Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.