Jak si nastavit pracovní úvazek a další praktické věci v případě péče o osobu blízkou

←  PÉČE O OSOBU BLÍZKOU •  2. ledna 2025  •  3 min. čtení

Zkombinovat péči o blízkou osobu a práci není vždy jednoduché. Existují různé cesty, jak toho dosáhnout. V tomto článku se dozvíte, jaké máte možnosti a další užitečné informace.

I během péče o osobu blízkou můžete vydělávat. Jaký úvazek se vám vyplatí?

Stát na pečující pamatuje a snaží se jim náročnou situaci ulehčit. Ať už je to nárokem na snížení úvazku, slevami na pojistném, nebo započítáním doby péče do důchodového základu. 

Zákon přitom nijak neomezuje, kolik si během péče o osobu blízkou můžete vydělat. Jestliže vám to situace umožňuje, nemusíte tedy být závislí jen na státních příspěvcích.

Chci pečovat a zároveň chodit do práce

Plánujete-li při péči o osobu blízkou i nadále zůstat v práci v hlavním pracovním poměru, máte ze zákona nárok na úpravu pracovní doby

Stačí doložit, že dlouhodobě pečujete o osobu závislou na pomoci v II., III. nebo IV. stupni závislosti (nebo dítě do 10 let i v I. stupni). Zaměstnavatel by vám měl vyjít vstříc, jestliže tomu nebrání vážné provozní důvody. 

Když pečujete o blízkého, chodíte třeba na částečný úvazek do práce a onemocníte, máte nárok na klasickou nemocenskou.

Potřebujete dát v práci výpověď?

Trvejte na tom, aby důvod péče o osobu blízkou byl uveden i v dohodě o skončení pracovního poměru. Úřad práce vám pak nezkrátí případnou podporu v nezaměstnanosti.

Jak je to s daněmi, pojištěním nebo důchodem

Péči o osobu blízkou můžete kombinovat také s dohodou o provedení práce (DPP) nebo dohodou o pracovní činnosti (DPČ), když budete práci zvládat. 

Péče se vám také započítává do důchodu jako náhradní doba pojištění. Ale pozor, započtení náhrady doby není automatické, je potřeba si o něj zažádat na ČSSZ. V případě, kdy ukončíte péči o blízkého a nebudete mít práci, můžete začít pobírat podporu v nezaměstnanosti

Po dobu, po kterou se o blízkého staráte jako hlavní pečující osoba, vám stát také hradí zdravotní pojištění. Dejte své pojišťovně vědět do 8 dnů od přiznání příspěvku na péči.

Pokud jde o daně, příspěvek na péči se nikdy nepovažuje za příjem, takže ho vy ani osoba, o kterou pečujete, nemusíte zahrnovat třeba do daňového přiznání.

Odhalte i další tipy, jak na daňové přiznání, aby vás nic nezaskočilo, a ještě abyste ušetřili.

Jsem OSVČ, můžu být hlavní pečující?

Péči o osobu blízkou můžete skloubit i s vlastním podnikáním. Jestliže jste hlavní pečující osobou, vaše výdělečná činnost se bude automaticky považovat za vedlejší. 

Když to oznámíte na pojišťovnu, odpadá vám v prvním roce placení záloh na zdravotní i sociální pojištění. Odvedete je až po podání prvního přehledu o příjmech a výdajích. Výše odvodů se pak odvíjí od toho, kolik jste si podnikáním vydělali.

Doporučené

6 životních situací, které mohou ovlivnit vaše finance

Přečtěte si, jak se v nich zachovat.

První práce

Smlouvy, daně, úřad práce 

Rozvod

Cena, dělení majetku, alimenty  

Svatba

Příprava, dluhy, společné jmění 

Péče o osobu blízkou

Příspěvky, změna úvazku, konec péče 

Mateřská

Rozpočet, příspěvky, přivýdělek  

Důchod

Výpočet, typy důchodů, přivýdělek