- Mějte přehled o rodinném rozpočtu. Uvažujete o rozvodu nebo se k němu už schyluje? Začněte intenzivněji sledovat rodinné příjmy a výdaje. Když budete mít nad rozpočtem kontrolu, usnadní vám to dělení majetku i dluhů.
- Zakládejte důležité smlouvy, dokumenty a účtenky. Rozdělení společného majetku vyžaduje nejen velkou dávku trpělivosti a snahy o domluvu. Potřebujete také spoustu dokumentů. Shromažďujte proto doklady, výpisy z účtů nebo si uspořádejte soupis majetků, které partneři přinesli do manželství, i těch, které vznikly až po svatbě.
- Omezte utrácení. Pokud jste schopní se s partnerem domluvit, můžete finance, které ušetříte, investovat třeba do rozvodového právníka.
- Unáhlené změny ve smlouvách raději odložte. Chcete před rozvodem rychle změnit oprávněné osoby, upravit závěť, životní pojistky apod.? Je lepší vyčkat, případně se průběžně radit s odborníkem na danou problematiku. Soud na to může nahlížet negativně.
- Pokuste se o domluvu, ale buďte připraveni i na střety. I přes všechny neshody ve vztahu se snažte být slušní a vstřícní. Počítejte i s variantou, že se s vámi partner/ka nebude chtít jednoduše dohodnout. V takovém případě konzultujte jednotlivé kroky s právníkem.
- Rozmyslete si, jaké rady posloucháte. Zkratkovitá řešení kamarádů nebo univerzální rady z internetu nemusí vždy pomoci.
- Nebojte se požádat o pomoc. Rozvod neznamená jen dělení majetku, ale jde o velkou životní změnu. Je dobré mít nezúčastněného pozorovatele, se kterým můžete vše probrat.
- Přehodnoťte spoření. Pokud to jde, nepřestávejte šetřit úplně. Do nového začátku se peníze mohou hodit a stejně tak i do budoucna. Zkuste udržet alespoň spoření, u kterých máte příspěvky státu nebo zaměstnavatele.
- Zjistěte, na jaké přídavky máte nárok. Ocitli jste se po rozvodu v nepříznivé situaci? Hledejte cesty, jak ušetřit nebo získat příspěvky navíc. Stát přispívá například na děti, bydlení apod.
Zachovejte chladnou hlavu
I přes náročnou životní situaci nezapomeňte myslet na sebe a svou psychickou pohodu.