Hospodaření s penězi může přinést i do idylického vztahu hromy a blesky. Je možné, že jste si toto téma vyřešili už před svatbou, pokud ale tápete, podívejte se na některé z možností.
Oddělené účty – stejně jako před svatbou i nadále můžete spravovat každý svůj vlastní účet a finanční obnos. Je však nutné komunikovat a mít vyřešené, kdo pokrývá jaké výdaje. Méně výhodná bude tato varianta zejména v období, kdy jeden z partnerů nastoupí na rodičovskou dovolenou a po nějaký čas bude pobírat menší obnos. Bude částečně odkázaný na pomoc druhého z páru.
Společný (rodinný) účet – jde o transparentní a jednoduchou variantu, kdy kontrolu nad příjmy i výdaji mají oba partneři. Pro někoho však může být nepříjemné ztratit soukromí u osobních výdajů. Se zavedením společného účtu by měli jednoznačně souhlasit oba, aby později nešlo o důvod k hádkám.
Kombinace obojího – je možnost si ponechat vlastní účty, ale zavést jeden společný, který bude navázaný také na spořicí účet rodiny. Na společný účet bude každý z partnerů posílat předem domluvenou částku a budou se z něj platit jasně definované rodinné výdaje. Zároveň oba transparentně uvidí, kolik mají našetřeno.
Chcete hospodařit společně? Začít můžete třeba přípravou společného rozpočtu.
Jak naložit se svatebními dary?
Dnes se místo fyzických dárků novomanželům dávají především finanční dary. Pokud s tím souzníte, ale o peníze si nechcete říkat přímo, trochu své přání zaobalte. Pár týdnů před svatbou hostům můžete poslat dopis či e-mail s instrukcemi, že už se na ně těšíte, a popsat, jaký bude zhruba harmonogram.
Zmínit můžete také dary – že speciální přání nemáte, ale pokud hosté přece jen chtějí něco donést, potěší vás příspěvek na společné hospodaření (nebo třeba na svatební cestu).
Máte obavy, aby se obálky s darovanými penězi od svatebčanů někde nerozkutálely a po svatební oslavě neztratily? Můžete si založit svatební účet a v instrukcích před svatbou hostům sdělit, že jestli chtějí poslat dar, můžou tam.
Ujasněte si, jak budete řešit bydlení a velké výdaje
V souvislosti se svatbou byste měli vyřešit i otázku bydlení. Ujasněte si, zda je pro vás výhodnější bydlení v nájmu, nebo jestli investujete do vlastní nemovitosti. Tyto body by vám mohly pomoci s rozhodováním:
Nájem upřednostněte, jestliže se nechcete vázat na jedno konkrétní místo, nechcete mít zodpovědnost za opravy a údržbu nemovitosti nebo teprve na vlastní bydlení šetříte.
O hypotéce a vlastní nemovitosti uvažujte, pokud už máte něco naspořeno nejen na svatbu, ale i na bydlení, plánujete do vztahu časem přivést třeba i děti a nechcete riskovat, že vám nájemní smlouvu majitel jednoho dne neprodlouží a požádá vás o vystěhování.
Jak se rozhodnout, zda je výhodnější řešit společné bydlení? Poradíme vám.
Jak děti budou růst, bude se měnit i podoba a vybavení jejich pokojů. Myslete proto na to, že až budete pokoj pro miminko přetvářet na pokoj pro školáka, peníze bokem se budou hodit.
Když už máte bydlení a společný rozpočet vyřešené, zamyslete se i nad dalšími většími společnými investicemi typu první společné auto. Připomeňte si, podle čeho je dobré se při pořizování auta rozhodovat:
Nejprve si řekněte, jestli auto opravdu potřebujete a jak velké by mělo být, aby vyhovovalo vaší rodině.
Dále zvažte dopad provozu auta na rozpočet – spočítejte si, kolik utratíte za benzín, dálniční známku, gumy, servis, pojištění i případné opravy nebo také za autosedačku.
Financování vozu zvolte podle své aktuální rodinné situace a dalších finančních plánů. O jednotlivých způsobech financování vozu vám může poradit tento článek.
Praktické tipy na společné spoření
Někdo si pod pojmem spoření představuje astronomické částky a investice, které se ho netýkají, ale odkládat si stranou můžete i po malých částkách. A překvapí vás, jak efektivní to ve výsledku je. Tyto konkrétní rady vám s tím pomůžou:
Odkládejte si stranou klidně jen pár stovek, ale každý měsíc. K pravidelnosti vám pomůže, když si na účtu nastavíte trvalý příkaz, který zajistí odeslání peněz ideálně několik dní po výplatě.
Spojte příjemné s užitečným a vždy, když si uděláte radost, odešlete pár korun i na spoření. Třeba když si koupíte lístky do kina, ke spoření přidejte 100 nebo 200 korun. Vytvoříte tak časem efektivní zvyk.
Jestli vám ve spoření brání fakt, že už máte oba půjčky, zvažte, jestli se nevyplatí je sloučit.