Záleží nám na tom, jak se v Česku hospodaří s penězi

←  ÚVODNÍ STRÁNKA  •  15. června 2023  •  4 min. čtení

Věříme, že když se bude lidem v naší republice dařit, ovlivní to pozitivně každého z nás. Proto chceme zlepšit finanční zdraví všech obyvatel Česka, nejen našich klientů. A to řadou nástrojů, produktů a taktik, které lidem pomůžou k lepšímu hospodaření s penězi. 

Finanční zdraví

V Česku stále máme ve finančním zdraví co zlepšovat. Celá třetina obyvatel například nemá k dispozici rezervu na více než jeden měsíc. A 60 % z nízkopříjmových domácností si pak neodkládá stranou vůbec nic. 

V některých oblastech to vypadá už lépe – například dlouhodobou rezervu si tvoří celých 83 % obyvatel. Zhruba polovina z nich však dokáže odkládat stranou maximálně 3 tisíce korun, a tak stále nemají jistotu, že si i ve stáří udrží stejnou životní úroveň. 

Z těchto důvodů jsme se v České spořitelně rozhodli, že budeme naše spoluobčany podporovat ve finančním zdraví. Snažíme se proto co nejvíce lidí podpořit ve vytvoření správných návyků, jak s penězi pracovat

Tyto snahy jsme zformulovali do pěti slibů, ke kterým jsme se zavázali.

Naše sliby pro budoucnost

Jak lidem pomáháme?

Už začátkem roku 2023 jsme začali s proměnou našich poboček v poradenská centra. Z nich se tak stávají místa, kam naši klienti, ale i kdokoli další může přijít zkonzultovat svou finanční situaci. Zaměřujeme se v ní na 6 oblastí:

Z bankéře se tak stává finanční poradce s přehledem o vaší situaci a k ruce má nástroje a služby, díky kterým je schopný doporučit, kdy „přihodit“ víc do úspor, nebo kdy zase peníze nechat zhodnocovat. 

 

Chcete vědět, jak zdravé jsou vaše finance?

Vyplňte krátký test, který vám odhalí silné i slabé stránky vašich financí.

Poradenskou roli má i web Finančně zdravější. Na něm kdokoli najde užitečné rady, jak zacházet s osobním či rodinným rozpočtem, jak si tvořit krátkodobou rezervu na nenadálé výdaje, jak se zajistit na důchod, jak splácet své závazky, jak si zajistit bydlení snů nebo jak své finance ochránit před případnými nebezpečími. 

A finanční zdraví nakonec propisujeme i do DNA našich produktů. Jako příklad můžeme uvést všechny naše půjčky či hypotéky, kde klientům nabízíme nadstandardní péči o jejich schopnost splácet. Když vidíme, že mají jakýkoli problém, proaktivně se jim ozýváme a situaci řešíme – například nabídkou odložení nebo snížení splátek, případně splátkových prázdnin. 

Krom toho k lepší práci s penězi nabádá i internetové bankovnictví George, které klientům snadno umožňuje mapovat své příjmy i výdaje. S ochranou finanční rezervy zase pomůže pojištění spotřebičů. A připravujeme i řadu dalších užitečných nástrojů.

3 taktiky, jak být finančně zdravější

Nově jsme našim klientům s internetovým bankovnictvím George nabídli i tři konkrétní scénáře, které jim mohou pomoci dospět k finančnímu zdraví. Jde o praktické rady a tipy, jak dosáhnout na lepší penzi, vytvořit si krátkodobou rezervu nebo získat dodatečné finance skrz státní příspěvky. 

1. Bohatší v penzi

Aby si člověk i ve stáří udržel stejnou životní úroveň, je třeba začít vytvářet dlouhodobou rezervu včas. Je proto dobré si spočítat, jakou penzi byste si představovali, abyste v klidu pokryli nezbytné výdaje, a ještě si mohli dovolit něco hezkého navíc. Bude vám na to stačit průměrná penze ve výši zhruba 18 tisíc korun?

Pokud je vaše odpověď záporná, je čas začít přemýšlet o dalších řešeních. Ta vám mohou ve stáří výrazně přilepšit. Naspořené peníze totiž budete čerpat ve chvíli, kdy už nebudete v ekonomicky aktivním věku, a pravděpodobně tedy nebudete mít příjem ze zaměstnání či podnikání.

Typicky může při spoření na penzi pomoci penzijní spoření s příspěvky od státu a zaměstnavatele. Jako doplněk je vhodné přemýšlet o zhodnocení peněz formou investic. 

2. Tvořím rezervu

Každému se v životě občas něco rozbije, ať už jde o auto, či lednici, nebo je třeba jednorázově použít peníze na jiné nečekané výdaje. A právě na tyto situace potřebujete finanční polštář, aby vás nic nepřekvapilo, nebo se chránit pojištěním spotřebičů, aby vás opravy v domácnosti finančně nerozházely. 

Finanční rezerva by přitom měla dosahovat výše 3-6násobku vašich průměrných měsíčních výdajů. A pokud ji nemáte k dispozici, je třeba na ní začít pracovat. 

V ideálním případě si tedy spočítejte, kolik můžete měsíčně na její tvorbu dávat stranou. A pak si nastavte trvalý příkaz na dobu těsně po výplatě, ať se tento krok děje automaticky a nemusíte na něj myslet. 

3. Státní příspěvky

Další pomocnou rukou pak jsou informace o možnosti státních příspěvků – typicky jde o příspěvek na bydlení, přídavek na dítě nebo mimořádnou okamžitou pomoc. Nárok na ně má řada lidí, ovšem ne všichni je využívají. 

Zjistěte, jestli na ně také náhodou nedosáhnete. Jednoduše to uděláte v našich kalkulačkách. Pokud nárok máte, na stejném odkaze vám poradíme, jak je získat. 

Pokud jste naším klientem, můžete tyto scénáře využít zjednodušeně skrz internetové bankovnictví George. Najdete je v sekci Produkty, a jakmile je aktivujete, provedou vás nastavením spoření i žádostmi o státní příspěvky. 


Ať jste finančně zdraví!

Doporučené

6 základních oblastí finančního zdraví, se kterými vám pomůžeme

Vyberte si, které téma vás zajímá.

Bydlím
chytře



Náklady, energie, udržitelnost 

Splácím
v klidu



Půjčky, splácení, sloučení 

Tvořím
rezervu



Spoření, tipy, finanční cíle 

Řeším
budoucnost



Investice, důchod, spoření 

Hlídám si
rozpočet



Příjmy a výdaje, daně, kapesné 

Jsem
v bezpečí



Pojištění, ochrana proti podvodům